DAUGAVPILS 16 VIDUSSKOLA VILJAMS EKSPIRS LUGA KARALIS LRS

  • Slides: 12
Download presentation
DAUGAVPILS 16. VIDUSSKOLA VILJAMS ŠEKSPIRS LUGA «KARALIS LĪRS» 2013

DAUGAVPILS 16. VIDUSSKOLA VILJAMS ŠEKSPIRS LUGA «KARALIS LĪRS» 2013

ZIŅAS PAR AUTORU Viljams Šekspīrs bija angļu dzejnieks un dramaturgs. Šekspīrs uzrakstījis 38 lugas,

ZIŅAS PAR AUTORU Viljams Šekspīrs bija angļu dzejnieks un dramaturgs. Šekspīrs uzrakstījis 38 lugas, 154 sonetus un vēl citus dzejas darbus. Šekspīra lugām raksturīgi daudzveidīgi un dziļi izstrādāti raksturi, filozofiskums. Tās ir tulkotas daudzās jo daudzās pasaules valodās; Šekspīra kopotie raksti izdoti arī latviešu valodā.

ZIŅAS PAR AUTORU(DAIĻRADES) "Henrijs VIII" (1593) q Traģēdijas q Traģikomēdijas "Romeo un q "Soneti

ZIŅAS PAR AUTORU(DAIĻRADES) "Henrijs VIII" (1593) q Traģēdijas q Traģikomēdijas "Romeo un q "Soneti Džuljeta" (1595, "Venēcijas tirgotājs" Rakstīti laika latviski teātrī kopš (1596, latviski posmā no 1592. līdz 1899) teātrī kopš 1888) 1598. gadam "Hamlets" (1601, "Beigas labas, viss q Zudušās lugas latviski teātrī kopš labs" (1603, latviski "Mīlas uzvara" 1894) teātrī kopš 1927) (1598) "Karalis Līrs" (1605, q Komēdijas "Stāsts par latviski teātrī kopš "Maldu komēdija" Kardenio" (1613) 1903) (1592, latviski q Vēsturiskas drāmas teātrī kopš 1925) q Un citi. "Ričards III" (1593, q Poēmas latviski teātrī kopš "Venēra un Adonīds" 1893)

TĒMA Lugas"Karalis Līrs" galvenā tēma ir cilvēcības sadursme ar cietsirdību, savtīgumu un godkāri. Tās

TĒMA Lugas"Karalis Līrs" galvenā tēma ir cilvēcības sadursme ar cietsirdību, savtīgumu un godkāri. Tās tēma ir ne tikai par attiecības ģimenē, ne tikai par sabiedriskās kārtības, bet arī par sociālo attiecību raksturu kopumā. Būtība cilvēka dzīvi un tās vietu sabiedrībā. «Mēs valsti trijās daļās izdalām Un gribam karaļvaras rūpestus No sevis novelt nost uz jauniem pleciem; Bez nastas vieglāk iet mums kapam pretī. »

TĒMAS ATSPOGUĻOJUMS Viljams Šekspirs «Karalis Līrs» (Traģēdija) Ivans Turgenevs «Stepju karalis Līrs» novele Kopīgais

TĒMAS ATSPOGUĻOJUMS Viljams Šekspirs «Karalis Līrs» (Traģēdija) Ivans Turgenevs «Stepju karalis Līrs» novele Kopīgais • Ģimenes konflikts • Konflikts par mantošanu • Konflikts starp tēviem un bērniem nepietiekams novērtējums meitai. Meitas pārvērtējums.

IDEJA Prāsijums nebūt kā «akls» , māca mūs redzēt to, kas ir, bet ne

IDEJA Prāsijums nebūt kā «akls» , māca mūs redzēt to, kas ir, bet ne to, ko mēs gribām redzēt un dzirdēt. Mēs esam garīgi zemi cilvēki, gribam dzirdēt tikai informāciju ar pārspīlējumiem. Šekspirs rāda mums piemēru ar sākumu un beigumu! «Mans nabags bērniņš nožņaugts! Nē, nav dvašas! Suns, zirgs, pat pele — tiem ir dzīvība — Un tev nav elpas? — Tu vairs nemodīsies! Nekad, nekad, nekad! Pavadoņiem, uz savu sirdi rādīdams. Es lūdzu, atpogājiet še! Ser, pateicos! — Vai redzat_še? Lūk, viņa — lūk — šīs lūpas! — Lūk, lūk! A, lūk!» pedējas Līra vārdas.

PROBLĒMA UN KONFLIKTS Šeit ģimenes attiecību problēmas cieši saistītas ar sabiedrības un politiskajām problēmām.

PROBLĒMA UN KONFLIKTS Šeit ģimenes attiecību problēmas cieši saistītas ar sabiedrības un politiskajām problēmām. Konflikts starp tēvu un viņas bērnu. Konflikt par varu un par nesapratību. Tēvs neredzēja istenības. Mūsdienās šaja problēma ir ļoti aktuāla, daudziem ģimenē ir problēmas. Tāpēc ka katrs grib redzēt, dzirdēt un darīt to, ko viņš grib.

TELPA Norises vieta - Britānijā viduslaikos. «Notiek Britānijā. » «. . karaļa Lira pilī.

TELPA Norises vieta - Britānijā viduslaikos. «Notiek Britānijā. » «. . karaļa Lira pilī. » «. . grāfa Glostera pilī. » «. . Albānijas hercoga pilī. »

LAIKS Laiks – «leģendāro attiecināms uz IX gadsimtā pirms mūsu ēras. » Leģendārais laika

LAIKS Laiks – «leģendāro attiecināms uz IX gadsimtā pirms mūsu ēras. » Leģendārais laika posms lieliem atklāšanām, laiks leģendāriem valstu valdniekam. Ar paralēlismu Šekspīrs rāda, ka gadījums Līra ģimenē nav vienīgais, tas ir tipisks laikmetam, kad varaskāre un savtīgums saduras ar cilvēciskumu!

TĒLU RAKSTUROJUMS Kordēlija Jaunākā un vismīļākā meita Karaļa Līra. Personificē pazemību, mīlestību, piedošanu. “

TĒLU RAKSTUROJUMS Kordēlija Jaunākā un vismīļākā meita Karaļa Līra. Personificē pazemību, mīlestību, piedošanu. “ Ak, cik es nabaga! Bet nē, — es zinu, mana mīlestība Ir vairāk vērts par viņu skaļiem vārdiem. ” Kordēlija pie sevis.

TĒLI Radniecības saikne Attieksmēs saikne Kordēlij a Līrs un Kordēlija Karalis Līrs Regala Gonerila

TĒLI Radniecības saikne Attieksmēs saikne Kordēlij a Līrs un Kordēlija Karalis Līrs Regala Gonerila un Regala

UZBŪVES RAKSTUROJUMS • • • Ø Ø Ø Tas ir traģēdija. Tas ir luga.

UZBŪVES RAKSTUROJUMS • • • Ø Ø Ø Tas ir traģēdija. Tas ir luga. Lugas uzbūve: Tradicionālie sižeta elementi(ekspozīcija, sarežģījums, darbības attīstība, kulminācija, atrisinājums) Raksturi atklājas konfliktā. Dialogu veidojumā izpaužas tikai raksturi un to attiecības. Autora vērtējošā attieksme pret tēliem un viņu attiecībām nav. «Ienāk grāls Kents, grāls Glosters un Edmunds. » (nav nekādas autora attiecības) « Kordēlija: Neko, mans karali. Līrs: Neko? Kordēlija: Neko. Līrs: Kā? — No nekā nekas jau neiznāks; Jel saki vārdu!» (dialogs)