Czy potrafi si zachowa SAVOIR VIVRE czyli znajomo

  • Slides: 23
Download presentation
Czy potrafię się zachować? SAVOIR VIVRE czyli znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł

Czy potrafię się zachować? SAVOIR VIVRE czyli znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

Zasada pierwszeństwa. 4 starszy przed młodszym 4 kobieta przed mężczyzną 4 starszy przed kobietą

Zasada pierwszeństwa. 4 starszy przed młodszym 4 kobieta przed mężczyzną 4 starszy przed kobietą (przy dużej różnicy wieku) gość przed gospodarzem 4 pracownik przed pracodawcą 4

POWITANIE Najczęstszymi sposobami witania się są: 4 podanie ręki, 4 pozdrowienie słowami - dzień

POWITANIE Najczęstszymi sposobami witania się są: 4 podanie ręki, 4 pozdrowienie słowami - dzień dobry lub cześć, 4 ukłon I uśmiech

PODANIE RĘKI. . . Jako pierwsza rękę wyciąga osoba stojąca na wyższej pozycji w

PODANIE RĘKI. . . Jako pierwsza rękę wyciąga osoba stojąca na wyższej pozycji w hierarchii pierwszeństwa. Podajemy całą dłoń, a nie palce. Podając rękę spoglądamy prosto w twarz osobie, z którą się witamy oraz lekko się uśmiechamy. Spotykając znajomego na ulicy, podajemy rękę tylko wtedy, gdy zamierzamy przystanąć i porozmawiać. Nie podajemy dłoni przez stół.

POZDROWIENIE SŁOWAMI dzień dobry lub cześć W ten sposób pozdrawia się ludzi bardzo bliskich,

POZDROWIENIE SŁOWAMI dzień dobry lub cześć W ten sposób pozdrawia się ludzi bardzo bliskich, znanych tylko z widzenia oraz całkiem sobie obcych, np. w górach, w lesie czy w przedziale kolejowym. Pierwsza pozdrawia osoba znajdująca się na niższej pozycji hierarchii pierwszeństwa. Pozdrawiamy również sąsiadów schodzących po schodach oraz gdy dochodzimy do kogoś.

UKŁON i UŚMIECH Kłaniamy się: 4 domownikom i najbliższej rodzinie podczas spotkania, szczególnie w

UKŁON i UŚMIECH Kłaniamy się: 4 domownikom i najbliższej rodzinie podczas spotkania, szczególnie w sytuacji, gdy jesteśmy w towarzystwie, 4 osobom, które spotkaliśmy już kilkakrotnie, 4 przyłączamy się do ukłonu osoby, z którą idziemy, nawet jeśli nie znamy spotkanego przechodnia.

Siedzieć czy wstać przy powitaniu? Kobieta przy powitaniu i pożegnaniu powinna wstać, gdy wita

Siedzieć czy wstać przy powitaniu? Kobieta przy powitaniu i pożegnaniu powinna wstać, gdy wita się z kobietą starszą od siebie lub z kimś bardzo dostojnym. Mężczyzna przy powitaniu jak i przy pożegnaniu powinien wstać zawsze. Młodzież do lat osiemnastu przy powitaniu z osobami starszymi także powinna wstać.

Jak zachować się. . . ? 4 w szkole; 4 podczas akademii szkolnej; 4

Jak zachować się. . . ? 4 w szkole; 4 podczas akademii szkolnej; 4 w teatrze, operze; 4 w kinie; 4 przy stole; 4 środkach transportu; 4 miejscach publicznych: sklepie, przychodni.

Jak zachować się w szkole? 4 przychodzimy najwcześniej 10 minut przed lekcją; 4 nie

Jak zachować się w szkole? 4 przychodzimy najwcześniej 10 minut przed lekcją; 4 nie spóźniamy się; 4 po dzwonku na lekcję zachowujemy ciszę; 4 wchodzimy do sali powoli i nie przepychając się; 4 stajemy przy swoim miejscu, witamy się i czekamy na polecenia nauczyciela; 4 aktywnie uczestniczymy w zajęciach; 4 pomagamy sobie nawzajem; 4 szanujemy zdanie innych; 4 nie bijemy się, nie przezywamy; 4 kulturalnie się do siebie odnosimy.

Jak zachować się podczas akademii szkolnej? 4 podczas śpiewania hymnu państwowego i szkolnego stoimy

Jak zachować się podczas akademii szkolnej? 4 podczas śpiewania hymnu państwowego i szkolnego stoimy „na baczność”, nie rozglądamy się; 4 nie rozmawiamy; 4 w skupieniu słuchamy wypowiedzi; 4 przychodzimy w stroju galowym: dziewczęta - biała bluzka + chłopcy - biała koszula + czarna lub granatowa spódnica. czarne lub granatowe spodnie

Jak zachować się w teatrze, operze? 4 ubieramy się elegancko, a jednocześnie skromnie; 4

Jak zachować się w teatrze, operze? 4 ubieramy się elegancko, a jednocześnie skromnie; 4 przychodzimy parę minut wcześniej, aby zająć odpowiednie miejsce; 4 wyłączamy lub wyciszamy telefon komórkowy; 4 w przypadku spóźnienia, nie przepychamy się, zajmujemy pierwsze wolne miejsce; 4 w trakcie przedstawienia nie jemy i nie pijemy; 4 podczas przerwy rozmawiamy w miarę cicho; 4 przechodzimy do miejsca przodem do siedzących, 4 panie siadają po prawej stronie panów; 4 nie rozmawiamy! 4 wychodzimy po zakończeniu spektaklu, po zapaleniu świateł;

Jak zachować się w kinie? 4 możemy pójść w codziennym stroju; 4 nie rozmawiamy;

Jak zachować się w kinie? 4 możemy pójść w codziennym stroju; 4 nie rozmawiamy; 4 wyłączamy lub wyciszamy telefon; 4 możemy jeść i pić pod warunkiem, że nie przeszkadzamy innym; 4 możemy wyjść, jeżeli nie zaciekawi nas film.

Jak zachować się przy stole? 4 siedzimy prosto; 4 nie opieramy łokci na stole

Jak zachować się przy stole? 4 siedzimy prosto; 4 nie opieramy łokci na stole i nie podpieramy się; 4 nie pochylamy się nad talerzem - przenosimy potrawy do ust; 4 ręce trzymamy na stole, nie pod nim. 4 nie bawimy się sztućcami, ani nie udzrzamy palcami w blat stołu. 4 używamy serwetek papierowych, które po zużyciu odkładamy na bok talerza.

Czego nie wypada robić przy stole? 4 nie mówimy z pełnymi ustami 4 nie

Czego nie wypada robić przy stole? 4 nie mówimy z pełnymi ustami 4 nie wycieramy talerza chlebem 4 nie korzystamy z telefonu komórkowego 4 nie mówimy szeptem 4 nie rozpoczynamy jedzenia, dopóki wszystkim nie podano jeszcze dania 4 nie siorbiemy 4 nie mlaskamy 4 nie cmokamy 4 nie bekamy 4 nie żujemy gumy 4 nie czyścimy paznokci 4 nie wydmuchujemy głośno nosa 4 nie dłubiemy w zębach 4 nie „puszczamy wiatrów” 4 nie odchodzimy od stołu, gdy ktoś jeszcze je.

Sztućce, czyli nie taki diabeł straszny. 4 podczas jedzenia nóż trzymamy w prawej dłoni,

Sztućce, czyli nie taki diabeł straszny. 4 podczas jedzenia nóż trzymamy w prawej dłoni, a widelec w lewej; 4 nie kładziemy raz użytych sztućców na obrusie; 4 nie opieramy ich o brzeg talerza, bowiem można ubrudzić nakrycie; 4 nie wkładamy łyżki całej do ust, tylko jej zwężony koniec; 4 nigdy nie wkładamy noża do ust. SYMBOLIKA SZTUĆCÓW 4 przerwa w jedzeniu - sztućce skierowane ku sobie mniej więcej na środku talerza; 4 talerz jest pusty, ale będziemy jeszcze jeść - sztućce skrzyżowane ze sobą na talerzu; 4 skończyliśmy jedzenie, można zabrać talerz - sztućce ułożone równolegle i skierowane w lewą stronę.

Jak zachować się w środkach komunikacji? 4 wchodzimy, gdy wychodzący wyjdą; 4 nie przepychamy

Jak zachować się w środkach komunikacji? 4 wchodzimy, gdy wychodzący wyjdą; 4 nie przepychamy się; 4 ustępujemy miejsca osobom starszym i rodzicom z małym dzieckiem; 4 parasolkę trzymamy czubkiem do podłogi; 4 nie przyglądamy się innym osobom; 4 nie oceniamy wyglądu innych; 4 nie rozmawiamy głośno i nie słuchamy głośno muzyki; 4 nie rozmawiamy przez telefon - odbieramy, przepraszamy i mówimy, że oddzwonimy później.

Jak zachować się miejscach publicznych: sklepie, przychodni. . . 4 W sklepie: - wchodząc

Jak zachować się miejscach publicznych: sklepie, przychodni. . . 4 W sklepie: - wchodząc do małego sklepu mówimy dzień dobry - wchodząc do supermarketu nie musimy mówić dzień dobry; - nie biegamy i nie przestawiamy towarów; - ustawiamy się w kolejce i cierpliwie czekamy; 4 w przychodni: - wchodząc mówimy dzień dobry; - nie mówimy głośno; - nie rozmawiamy przez telefon; - cierpliwie czekamy na swoją kolej wejścia.

Przedstawianie osób. . . 4 znajomego - znajomemu; 4 znajomego - grupie osób; 4

Przedstawianie osób. . . 4 znajomego - znajomemu; 4 znajomego - grupie osób; 4 osobę przybyłą - osobom już będącym.

Znajomego - znajomemu. Tu stosujemy zasadę hierarchii pierwszeństwa: „ważniejszy” ma się dowiedzieć pierwszy I

Znajomego - znajomemu. Tu stosujemy zasadę hierarchii pierwszeństwa: „ważniejszy” ma się dowiedzieć pierwszy I tak: 4 koleżance - kolegę; 4 osobie starszej - osobę młodszą 4 mamie - każdą osobę bez wyjątku. „Mamo, to jest moja koleżanka, z którą byłam na obozie Anna Wólka. Aniu, to jest moja mama”

Znajomego - grupie osób. Przedstawiamy osobę pojedynczą - grupie osób: „- Pozwólcie, że Wam

Znajomego - grupie osób. Przedstawiamy osobę pojedynczą - grupie osób: „- Pozwólcie, że Wam przedstawię moją koleżankę z klasy - Weronika Kośka. - Cześć. (Weronika podchodzi kolejno do osób i zapoznaje się z nimi)”

Osobę przybyłą - osobom już będącym. Osoby już obecne w danym pomieszczeniu czy miejscu

Osobę przybyłą - osobom już będącym. Osoby już obecne w danym pomieszczeniu czy miejscu są zawsze ważniejsze przy przedstawianiu od osób, które dopiero przybyły. Jeśli zatem stoimy z naszym kolegą, a przybywają rodzice mówimy: „Pozwól Piotrku, że przedstawię Ci moich rodziców – państwo Anna i Jan Kowalscy. Mamo, tato - Piotr Woźniak, kolega z klasy”.

Co musimy wiedzieć o prezentach? 4 Prezent musi być dostosowany do wieku i gustu

Co musimy wiedzieć o prezentach? 4 Prezent musi być dostosowany do wieku i gustu osoby obdarowywanej. 4 Nie dajemy kwiatów doniczkowych, chyba że nas o to poproszą. 4 Kwiaty wręczamy rozpakowane, kwiatami do góry. 4 Dziękujemy i rozpakowujemy prezent, który dostaliśmy. 4 Nigdy nie okazujemy niezadowolenia.

Dziękuję za uwagę. Prezentację przygotowała Monika Korczak przy współpracy z uczniami klas Va i

Dziękuję za uwagę. Prezentację przygotowała Monika Korczak przy współpracy z uczniami klas Va i Vd Korzystaliśmy z informacji umieszczonych na stronach internetowych: 4 http: //www. savoir-vivre. com. pl 4 https: //www. google. pl - dzieci