Zmny v eskoslovensku po roce 1989 Leden 1990

  • Slides: 16
Download presentation
Změny v Československu po roce 1989

Změny v Československu po roce 1989

Leden 1990 -Havlův novoroční projev -široká amnestie prezidenta Havla -Gottwaldov se vrací ke jménu

Leden 1990 -Havlův novoroční projev -široká amnestie prezidenta Havla -Gottwaldov se vrací ke jménu Zlín Únor 1990 -zrušena Státní bezpečnost (St. B) -zrušena Národní fronta, která sdružovala všechny strany a svazy -dalajláma v ČSSR -Havel v Moskvě – dohoda o odsunu sovětských vojsk (odchází v červnu 1991) S kým byl spojen největším rozkvět města Zlína? Po kom byl pojmenován před rokem 1989? Co byla Státní bezpečnost a co Národní fronta? Odkdy u nás byla sovětská vojska?

Zlín zažilo obrovský rozkvět díky Tomáši Baťovi, který zde založil obuvnickou firmu. V letech

Zlín zažilo obrovský rozkvět díky Tomáši Baťovi, který zde založil obuvnickou firmu. V letech 1949 -1989 bylo město pojmenováno po prvním komunistickém prezidentovi (1948 -1953) Klementu Gottwaldovi.

Národní fronta bylo sdružení všech politických stran a spolků … Žádná strana nemohla existovat

Národní fronta bylo sdružení všech politických stran a spolků … Žádná strana nemohla existovat mimo NF. Ve volbách v letech 1948 -1989 kandidovaly strany na jednotné kandidátce NF. Příklad organizací, které byly součástí NF: Politické strany (KSČ, strana socialistická, strana lidová…) Odbory (Revoluční odborové hnutí, ROH) Svaz československo-sovětského přátelství Československý červený kříž / Svaz invalidů Svaz československých filatelistů Socialistický svaz mládeže / Československý svaz žen Československý svaz tělesné výchovy…. . St. B – Státní bezpečnost: politická policie, jeden z hlavních nástrojů komunistického teroru. Úkol pronásledovat oponenty režimu. Sovětská vojska u nás byla od srpna 1968.

Novoroční projev Václava Havla 1. 1. 1990 (úvod) Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v

Novoroční projev Václava Havla 1. 1. 1990 (úvod) Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu vyrábějí věci, o které není zájem, zatímco toho, co potřebujeme, se nám nedostává. Stát, který se nazývá státem dělníků, dělníky ponižuje a vykořisťuje. Naše zastaralé hospodářství plýtvá energií, které máme málo. Země, která mohla být kdysi hrdá na vzdělanost svého lidu, vydává na vzdělání tak málo, že je dnes na dvaasedmdesátém místě na světě. Zkazili jsme si půdu, řeky i lesy, jež nám naši předkové odkázali, a máme dnes nejhorší životní prostředí v celé Evropě. Dospělí lidé u nás umírají dřív, než ve většině evropských zemí.

Jak začíná Havel svůj projev? Co nás nejvíce poznamenalo v minulém režimu? Václav Havel

Jak začíná Havel svůj projev? Co nás nejvíce poznamenalo v minulém režimu? Václav Havel 1936 -2011 1989 -1992 prezidentem Československa 1993 -2003 prezidentem České republiky

Březen – Duben 1990 „pomlčková válka“ KSČ se přeměnila na KSČM Komunistická strana Československa

Březen – Duben 1990 „pomlčková válka“ KSČ se přeměnila na KSČM Komunistická strana Československa – KS Čech a Moravy přijat zákon o rehabilitaci Československo navštívil papež Čeho se týkala „pomlčková válka“? Mezi kým probíhala? Čeho se týkal zákon o rehabilitaci? Kdo byl v této době papežem?

Pomlčková válka probíhala mezi českými a slovenskými poslanci Federálního shromáždění a týkala se názvu

Pomlčková válka probíhala mezi českými a slovenskými poslanci Federálního shromáždění a týkala se názvu státu. V březnu se ČSSR přejmenovala na ČSFR (Československá federativní republika). Slováci požadovali, aby ve slově Česko-Slovenská byla pomlčka (rozdělovník / spojovník). Na konec se přijal název Česká a Slovenská Federativní republika Zákon o rehabilitaci – zrušeny všechny odsuzující rozsudky ve vykonstruovaných politických procesech v letech 1948 -1989. Papežem byl v této době Jan Pavel II. , Polák původním jménem Karol Wojtyla, papežem 1978 -2005.

8. -9. 6. 1990 - Parlamentní volby Sněmovna lidu Federálního shromáždění, česká část: OF

8. -9. 6. 1990 - Parlamentní volby Sněmovna lidu Federálního shromáždění, česká část: OF 53% (68 mandátů) KSČM 13, 5% (15) KDU 8, 7% (9) Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko 7, 9% (9) 5. 7. 1990 Václav Havel znovuzvolen prezidentem

Politické strany: -OF se po volbách začíná rozpadat: vzniká ODS (Václav Klaus), Občanské hnutí,

Politické strany: -OF se po volbách začíná rozpadat: vzniká ODS (Václav Klaus), Občanské hnutí, ODA. -obnovuje se sociální demokracie (do jejího čela přijde Miloš Zeman)

Václav Klaus je jako ministr financí a předseda vlády Spojován s ekonomickou transformací v

Václav Klaus je jako ministr financí a předseda vlády Spojován s ekonomickou transformací v 90. letech. Socialistické hospodářství se transformovalo na tržní ekonomiku. Co je privatizace? Co je restituce? Co bylo typické pro socialistické hospodářství?

Privatizace – převádění státního majetku do soukromých rukou Restituce – navracení majetku, který byl

Privatizace – převádění státního majetku do soukromých rukou Restituce – navracení majetku, který byl zabaven komunistickým režimem po roce 1948 Socialistické hospodářství: -centrálně plánované -zestátňování, kolektivizace -důraz na těžký průmysl (těžba, hutnictví, zbrojařství…)

1. 7. 1991 je zrušena v Praze Varšavská smlouva Kdy Varšavská smlouva vznikla? O

1. 7. 1991 je zrušena v Praze Varšavská smlouva Kdy Varšavská smlouva vznikla? O jakou organizaci šlo? Jaké státy tam patřily?

Varšavská smlouva vznikla v roce 1955, kdy byla SRN přijata do NATA. Šlo o

Varšavská smlouva vznikla v roce 1955, kdy byla SRN přijata do NATA. Šlo o vojenskou organizaci socialistického bloku řízenou z Moskvy. Patřily sem státy: SSSR, ČSSR, NDR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Albánie

Volby do Sněmovny lidu FS 1992 Česko: ODS – 34% (48) KSČM – 14%

Volby do Sněmovny lidu FS 1992 Česko: ODS – 34% (48) KSČM – 14% (19) ČSSD – 7, 7% (10) SPR-RSČ – 6, 5% (8) KDU-ČSL – 6% (7) Liberálně sociální unie – 5, 8% (7) Slovensko: Hnutí za demokratické Slovensko – 33, 5% (24) Strana demokratické levice – 14, 5% (10) Slovenská národní strana – 9, 4% (6) Křesťanskodemokratické hnutí – 9% (6) Maďarské křesťanskodemokratické hnutí – 7, 4% (5)

Vítězové ODS (Václav Klaus) a HZDS (Vladimír Mečiar) vedou jednání o rozdělení státu. Ten

Vítězové ODS (Václav Klaus) a HZDS (Vladimír Mečiar) vedou jednání o rozdělení státu. Ten nakonec zaniká 31. 12. 1992