WPYW UZALENIENIA NA YCIE RODZINNE Marzena Serafiska Wystpowanie

  • Slides: 14
Download presentation
WPŁYW UZALEŻNIENIA NA ŻYCIE RODZINNE Marzena Serafińska

WPŁYW UZALEŻNIENIA NA ŻYCIE RODZINNE Marzena Serafińska

Występowanie współuzależnienia w rodzinie, pojawiające się problemy, zdecydowanie pogarszają funkcjonowanie psychospołeczne wszystkich zaangażowanych osób.

Występowanie współuzależnienia w rodzinie, pojawiające się problemy, zdecydowanie pogarszają funkcjonowanie psychospołeczne wszystkich zaangażowanych osób. Przewlekły stres, objawy natury psychicznej i somatycznej nieustannie towarzyszą w życiu codziennym.

Realizacja podstawowych potrzeb, hamowanie indywidualnego rozwoju, narastające problemy natury zawodowej, społecznej, finansowejzaburzają spójność w

Realizacja podstawowych potrzeb, hamowanie indywidualnego rozwoju, narastające problemy natury zawodowej, społecznej, finansowejzaburzają spójność w rodzinie.

Każda rodzina w sposób indywidualny nakreśla, kształtuje własną historię. Silne więzi emocjonalne, troska o

Każda rodzina w sposób indywidualny nakreśla, kształtuje własną historię. Silne więzi emocjonalne, troska o zachowanie wspólnotowości, realizacja indywidualnych pragnień. Różnymi metodami usiłuje rozwiązać pojawiające się konflikty, stawia czoło nieporozumieniom.

Nawet kiedy pojawiają się bolesne emocje, narasta cierpienie i bólczłonkowie rodziny starają się nie

Nawet kiedy pojawiają się bolesne emocje, narasta cierpienie i bólczłonkowie rodziny starają się nie dopuścić do jej rozpadu, walczą o nią.

Uruchamiające się zachowania adaptacyjne przynoszą na pewien czas ulgę, ale w efekcie tak naprawdę

Uruchamiające się zachowania adaptacyjne przynoszą na pewien czas ulgę, ale w efekcie tak naprawdę mogą eskalować rozwój konfliktów.

Bywa tak, że do rozpadu rodziny niestety dochodzi, ale osoba opuszczająca rodzinę tak naprawdę

Bywa tak, że do rozpadu rodziny niestety dochodzi, ale osoba opuszczająca rodzinę tak naprawdę nigdy nie zostaje wymazana z pamięci jej członków.

Uzależnienie jednego z członków rodziny wpływa destrukcyjnie, niszczy poukładany dotąd świat. Zasoby rodzinne ulegają

Uzależnienie jednego z członków rodziny wpływa destrukcyjnie, niszczy poukładany dotąd świat. Zasoby rodzinne ulegają wyczerpaniu, występuje coraz więcej strat. Wtedy pojawiają się tendencje do wprowadzenia zmian.

Niekorzystanie z pomocy specjalistów, zbyt długie trwanie w tym, przystosowanie do sytuacji- nasilą tylko

Niekorzystanie z pomocy specjalistów, zbyt długie trwanie w tym, przystosowanie do sytuacji- nasilą tylko problemy zdrowotne i społeczne, zniszczą rodzinne więzi.

Cechy dobrze funkcjonującej rodziny - autorytet należy do rodziców - rodzina stara się rozwiązywać

Cechy dobrze funkcjonującej rodziny - autorytet należy do rodziców - rodzina stara się rozwiązywać kryzysy i konflikty

- ewentualne błędy są analizowane i korygowane w miarę możliwości - naruszenie wartości drugiej

- ewentualne błędy są analizowane i korygowane w miarę możliwości - naruszenie wartości drugiej osoby powoduje adekwatne poczucie winy - zachowana równowaga między autonomią a zależnością

- każdy ma szansę rozwijać własną indywidualność. Rodzina zabezpiecza przetrwanie i rozwój każdego z

- każdy ma szansę rozwijać własną indywidualność. Rodzina zabezpiecza przetrwanie i rozwój każdego z jej członków - ważne są potrzeby emocjonalne wszystkich osób w rodzinie - istnieje wspólna i jasna komunikacja - wzajemny szacunek i zaufanie oparte na uczciwości - rodzina jako system otwartykomunikacja z otoczeniem.

Alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Dlatego tak ważne jest: wstępne rozpoznanie, poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań

Alkoholizm jest chorobą całej rodziny. Dlatego tak ważne jest: wstępne rozpoznanie, poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań i motywacja do skorzystania ze specjalistycznej pomocy.

Jeśli zainteresowała Was powyższa treść prezentacji zachęcam do lektury: 1. Wpływ uzależnienia na życie

Jeśli zainteresowała Was powyższa treść prezentacji zachęcam do lektury: 1. Wpływ uzależnienia na życie rodzinne, diagnoza i formy pomocy. Wyd. PARPA 2. Leczenie osób pijących szkodliwie i uzależnionych od alkoholu. Wyd. PARPA 3. J. Węgrzecka- Giluń, Pomoc dziecku z rodziny z problemem alkoholowym- wskazówki dla nauczycieli. Wyd. edukacyjne REMEDIUM 4. J. Węgrzecka- Giluń, Jak rozpoznać dziecko z rodziny z problemem alkoholowym- wskazówki dla nauczycieli. Wyd. edukacyjne REMEDIUM 5. J. Fudała, Kobiety i alkohol. Wyd. edukacyjne REMEDIUM 6. T. Jadczak- Szumiło, Zrozumieć dziecko z FAS. Wyd. edukacyjne REMEDIUM