Marzena Serafiska Rozwijanie jakiego konkretnego talentu to nie

  • Slides: 9
Download presentation
Marzena Serafińska

Marzena Serafińska

’Rozwijanie jakiegoś konkretnego talentu to nie tylko dążenie do sukcesu w tej dziedzinie. To

’Rozwijanie jakiegoś konkretnego talentu to nie tylko dążenie do sukcesu w tej dziedzinie. To przede wszystkim cała droga, na której świetnie możemy się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności, które mogą się nam wielokrotnie w życiu przydać.

To z pewnością rozwijanie w sobie wewnętrznej siły i odwagi i umiejętności szerszego spojrzenia

To z pewnością rozwijanie w sobie wewnętrznej siły i odwagi i umiejętności szerszego spojrzenia na siebie samego i rzeczywistość nas otaczającą. To tworzenie sobie wielu innych możliwościrównież zawodowych- mówi Maciej Ścibor (psychoterapeuta psychodynamiczny, sosjoterapeuta).

1. Dlaczego talenty i hobby są tak ważne i potrzebne w naszym życiu? 2.

1. Dlaczego talenty i hobby są tak ważne i potrzebne w naszym życiu? 2. „Nie samą pracą człowiek żyje”- jaki wpływ na Pana życie miał Pański talent i pielęgnowanie go? 3. Czy w Pana pracy rodzice byli odkrywcami talentu? 4. Czym- w Pana odczuciu- jest talent?

Odpowiedzi na te i inne pytania możecie poznać czytając wywiad z autorem tekstu. Uważa

Odpowiedzi na te i inne pytania możecie poznać czytając wywiad z autorem tekstu. Uważa On, ze każdy z nas ma jakieś zainteresowania, pasje, talenty. Skoro byliśmy w stanie je odkryć, rozwijać i pozwolić by ujrzały dzienne światło, mamy kolejny, dość istotny obszar w życiu na którym możemy się oprzeć, uciec od monotonii, nudnej rzeczywistości, ujrzeć więcej ”barw”, podjąć nowe wyzwania, nawiązać interesujące relacje itp. .

Jak zatem stworzyć sprzyjające środowisko, by rozwijać talenty? Zdaniem autora należy: - zostawić perfekcjonizm,

Jak zatem stworzyć sprzyjające środowisko, by rozwijać talenty? Zdaniem autora należy: - zostawić perfekcjonizm, który potrafi wszystko zburzyć - porzucić określenie: NIE MOGĘ. To ono podcina skrzydła i sprawia, ze nigdy nie ruszysz z miejsca - stawiaj realne cele. Jeśli są one zbyt wygórowane i od razu oczekujesz spektakularnych rezultatów, z pewnością szybko z nich zrezygnujesz, twierdząc że to nie ma sensu

- postawione zadania powinny być adekwatne do twoich aktualnych możliwości - jeśli będą zbyt

- postawione zadania powinny być adekwatne do twoich aktualnych możliwości - jeśli będą zbyt trudne, poddasz się. Jeśli zbyt łatwe, znudzisz się - nasze talenty, uzdolnienia wymagają uwagi, cierpliwości i łagodności- daj sobie czas - bądź dla siebie dobry i wyrozumiały. Naucz się słuchać, wspierać, akceptować nawet wtedy, gdy ponosisz porażkę - nie bój się marzyć i słuchać swojego serca. Być może to tam kryje się wiele odpowiedzi na pytania, z którymi od dawna chodzisz.

Więcej o rozwijaniu talentów i nie tylko możecie dowiedzieć się w czasopiśmie: Głos pedagogiczny,

Więcej o rozwijaniu talentów i nie tylko możecie dowiedzieć się w czasopiśmie: Głos pedagogiczny, grudzień 2017. Artykuł pt: „Twarzą w twarz. Wsłuchać się w siebie”. ZAPRASZAM DO LEKTURY