VAIK EMOCINIO INTELEKTO UGDYMAS PASVALIO LOPELYJE DARELYJE LIEPAIT

  • Slides: 57
Download presentation
VAIKŲ EMOCINIO INTELEKTO UGDYMAS PASVALIO LOPŠELYJE – DARŽELYJE „LIEPAITĖ“ 2019 m. Pasvalio lopšelio -

VAIKŲ EMOCINIO INTELEKTO UGDYMAS PASVALIO LOPŠELYJE – DARŽELYJE „LIEPAITĖ“ 2019 m. Pasvalio lopšelio - darželio „Liepaitė“ priešmokyklinio ugdymo pedagodės: S. Bagdonienė R. Milašienė

EMOCINIS INTELEKTAS Terminas „emocinis intelektas“ (EQ) pirmą kartą pavartotas 1990 m. Jis buvo pasitelktas

EMOCINIS INTELEKTAS Terminas „emocinis intelektas“ (EQ) pirmą kartą pavartotas 1990 m. Jis buvo pasitelktas apibūdinti sėkmę lemiančioms savybėms: empatijai, jausmų supratimui, išraiškai, valdymui, gebėjimui prisitaikyti, patikimui kitiems, atkaklumui, pagarbai ir kt.

Vis dėlto iki šiol nėra visuotinai priimto emocinio intelekto apibrėžimo. Kita vertus, dauguma mokslininkų

Vis dėlto iki šiol nėra visuotinai priimto emocinio intelekto apibrėžimo. Kita vertus, dauguma mokslininkų sutinka, kad emocinį intelektą sudaro socialiniai ir emociniai įgūdžiai, kurie padeda atpažinti, įsisąmoninti ir valdyti jausmus. Naujausi tyrimai patvirtina, kad emocinių įgūdžių turintys vaikai yra laimingesni, labiau savimi pasitiki, jiems geriau sekasi mokykloje.

Emocinis intelektas – tai gebėjimas suprasti savo bei kito jausmus, jog galėtume gerai sutarti

Emocinis intelektas – tai gebėjimas suprasti savo bei kito jausmus, jog galėtume gerai sutarti su kitais žmonėmis. Ekspertai nustatė, jog emocinis intelektas, tai stipriausias faktorius, nuo kurio priklauso, kiek laimingi būsime gyvenime. Jei norime ugdyti vaiko emocinį intelektą, turime padėti išmokti įvardinti savo jausmus, vėliau išmokyti kaip rasti efektyvų sprendimą.

Emocinio intelekto lavinimas vaikystėje padeda susirasti draugų ir puoselėti draugystę, sėkmingai įsitraukti į grupę,

Emocinio intelekto lavinimas vaikystėje padeda susirasti draugų ir puoselėti draugystę, sėkmingai įsitraukti į grupę, inicijuoti pokalbį, išklausyti, atskleisti save, pasipriešinti skriaudėjams, įveikti sunkumus, stresą, išspręsti konfliktus, būti savikritiškam, motyvuoti save sudėtingomis aplinkybėmis, nesidrovėti artumo, atpažinti, valdyti jausmus ir pan. Šie įgūdžiai padeda vaikams tapti atsakingais, rūpestingais ir veiksmingai dirbančiais suaugusiais. Tie patys emocinio intelekto įgūdžiai, lemiantys vaiko populiarumą tarp draugų bei uolumą mokykloje, po daugelio metų jam padės darbe ar sukūrus savo šeimą.

Vaikai, kurių emocinis intelektas aukštesnis, yra socialesni, linkę bendradarbiauti, optimistiškesni, geriau sprendžia įvairias problemas.

Vaikai, kurių emocinis intelektas aukštesnis, yra socialesni, linkę bendradarbiauti, optimistiškesni, geriau sprendžia įvairias problemas. Be to, jie geriau elgiasi, yra mažiau impulsyvūs, geriau sekasi akademiniai dalykai. Jie yra laimingesnis, turi daugiau draugų, didesnė tikimybė jog gyvenime bus sėkmingi. Taigi pedagogų ir tėvų įtaka yra didžiulė.

Darželis – ta vieta, kurioje vaikai nuolat bendrauja tarpusavyje ir su suaugusiais, tad kur

Darželis – ta vieta, kurioje vaikai nuolat bendrauja tarpusavyje ir su suaugusiais, tad kur gali būti palankesnės sąlygos mokytis geriau pažinti save ir kitus, bendrauti ir patiems spręsti problemas? Juk svarbu ne tik stiprinti vaikų fizinę sveikatą, bet ir mokyti pasitikėti savimi, bendrauti, susidraugauti, prisitaikyti prie kintančių aplinkybių, įveikti įvairius kasdienius sunkumus.

Vaikų, kaip ir suaugusiųjų, gyvenimas kupinas rūpesčių. Tie rūpesčiai kartais nedideli, greitai išsprendžiami, tačiau

Vaikų, kaip ir suaugusiųjų, gyvenimas kupinas rūpesčių. Tie rūpesčiai kartais nedideli, greitai išsprendžiami, tačiau kartais tenka išgyventi ir didesnių bėdų. Į pagalbą vaikams atkeliauja Kimočis ir Zipis. https: //www. youtube. com/watch? v=ls 6 f. HOf. Qnh. Q

 • Socialinio-emocinio intelekto lavinimo programą „Kimočis“ Pasvalio lopšelyje-darželyje „Liepaitė“ pradėjome įgyvendinti prieš dvejus

• Socialinio-emocinio intelekto lavinimo programą „Kimočis“ Pasvalio lopšelyje-darželyje „Liepaitė“ pradėjome įgyvendinti prieš dvejus metus. Ji pritaikyta ikimokyklinio amžiaus vaikams. Ši programa smagi, įtraukianti, nepaliekanti nė vieno nuošalyje. Vaikams labai patinka išsipasakoti Kimočio žaislams, kurie yra tarsi tiltas tarp suaugusiųjų ir vaikų. Dalydamiesi išgyvenimais, kalbėdami apie jausmus vaikai ugdosi pasitikėjimą, geranoriškumą, savimonę, dėkingumą, savikontrolę, gebėjimą greitai atgauti jėgas, nusiraminti, suprasti bei valdyti savo emocijas, globoti ir rūpintis kitais, kurti tvirtus santykius, priimti atsakingus sprendimus ir konstruktyviai spręsti keblias situacijas.

Auklėtoja Ritutė Milašienė pasakoja: „Mano ugdytiniai labai greitai susidraugavo su visais personažais ir pasirinko

Auklėtoja Ritutė Milašienė pasakoja: „Mano ugdytiniai labai greitai susidraugavo su visais personažais ir pasirinko sau draugą ar draugę. Man labai gera ir malonu stebėti, kiek jausmų, emocijų vaikai išreiškia apkabindami savo naująjį draugą (personažą). Žinodama, ką veikia ir mėgsta kiekvienas Kimočio personažas, daug sužinau apie savo grupės vaikų charakterius. Nustebau, kiek pas mane lyderių – jų net 7, tai Katės draugai. Balandės Meilės draugai – 3. Tai rūpestingi, mieli ir traukiantys prie savęs kitus vaikai. Debesėlis turi taip pat 3 draugus. Tai nenuspėjami vaikai. Vieną dieną laimingi, kitą – pikti, o trečią – niekas nežino, kokie. . . Lipšniakojė taip pat turi 3 draugus. Tai vaikai, kuriais visada galima pasikliauti, apsikabinti, kai linksma ar liūdna. Vikšrelis turi 4 draugus. Šie vaikai labai atidūs ir atsargūs, norintys išsiaiškinti kiekvieną dalyką iki smulkmenų. “

Auklėtoja Stasė Valickaitė džiaugiasi „Kimočio“ veikla, nes joje dalyvauja ne tik vaikai, bet ir

Auklėtoja Stasė Valickaitė džiaugiasi „Kimočio“ veikla, nes joje dalyvauja ne tik vaikai, bet ir tėvai: „Programoje siūlomi linksmi, žaismingi būdai visai šeimai praktikuotis, įtvirtinti įgūdžius. Taip kuriamas tamprus emocinis ryšys tarp darželio ir namų. Žaisdami su Kimočiais vaikai patiria daug teigiamų emocijų, mokosi spręsti keblias situacijas. Vis dažniau išgirstu vaikus sakant: „Taip sakė Meilė Balandė, o taip mokė Vikšrelis“. Ši programa moko ir pasitikėjimo savimi, drąsos – vienas berniukas nugalėjo scenos baimę ir puikiai su visais grupės draugais pasirodė šventėje. “

Su programa „Kimočis“ dirba ir logopedė Aistė Tamošiūnienė. Ji atkreipia dėmesį į tai, kad

Su programa „Kimočis“ dirba ir logopedė Aistė Tamošiūnienė. Ji atkreipia dėmesį į tai, kad informacija būtų perteikiama lėčiau, vartojama vaikams suprantama kalba, o sunkesni žodžiai paaiškinami, daromos pauzės, kad vaikai turėtų laiko pagalvoti.

VIKŠRELIS KIMOCHIS – Japonų kalboje reiškia JAUSMĄ

VIKŠRELIS KIMOCHIS – Japonų kalboje reiškia JAUSMĄ

Vikšrelis, jausmai: laimingas, atstumtas, drąsus.

Vikšrelis, jausmai: laimingas, atstumtas, drąsus.

Vikšrelis yra atidus ir labai atsargus. Jis tikrai protingas, įgudęs kalbėtojas, mokantis išsiaiškinti kiekvieną

Vikšrelis yra atidus ir labai atsargus. Jis tikrai protingas, įgudęs kalbėtojas, mokantis išsiaiškinti kiekvieną dalyką iki smulkmenų. Kartais kitų Kimochis draugų galvose tai sukelia tokią painiavą, kad jie net pamiršta, ką ketino nuveikti.

Vikšrelis gyvena meškauogių krūme. Jis turi maudyklą, į kurią nusileidžia vidury svetainės kabančia virve.

Vikšrelis gyvena meškauogių krūme. Jis turi maudyklą, į kurią nusileidžia vidury svetainės kabančia virve.

Kai oras labai įkaista, visi susirenka pasitaškyti Vikšrelio maudykloje!

Kai oras labai įkaista, visi susirenka pasitaškyti Vikšrelio maudykloje!

Laimingas Vikšrelio skaičius

Laimingas Vikšrelio skaičius

Mėgstamiausia spalva – rausva.

Mėgstamiausia spalva – rausva.

Jam patinka rozmarinų kvapas ir laukinių gėlių medus.

Jam patinka rozmarinų kvapas ir laukinių gėlių medus.

Vikšrelis groja mandolina.

Vikšrelis groja mandolina.

Vikšrelis bijo pokyčių, todėl jam nėra lengva būti vikšreliu. Jis paskutinis išbando naujoves. Nors

Vikšrelis bijo pokyčių, todėl jam nėra lengva būti vikšreliu. Jis paskutinis išbando naujoves. Nors Vikšrelis ir bijo, jis dažnai slapta svajoja skraidyti. Vikšrelis yra vikšras, kuris bijo pavirsti drugeliu. Kai vikšrelis yra išsigandęs ir drovus, jo sparneliai pasislepia.

Vikšreliui patinka nagrinėti žemėlapius, nes jis puikiai gaudosi erdvėje.

Vikšreliui patinka nagrinėti žemėlapius, nes jis puikiai gaudosi erdvėje.

Vikšrelis yra puikus mokytojas! Tai personažas, mokantis vaikus kaip įsijungti į žaidimus ir būti

Vikšrelis yra puikus mokytojas! Tai personažas, mokantis vaikus kaip įsijungti į žaidimus ir būti drąsiais siekiant savo tikslų.

 • Taip pat mūsų darželyje įgyvendinama tarptautinė ankstyvosios prevencijos programa „Zipio draugai“. Šia

• Taip pat mūsų darželyje įgyvendinama tarptautinė ankstyvosios prevencijos programa „Zipio draugai“. Šia programa siekiama pagerinti emocinę vaikų savijautą, padėdama jiems įgyti socialinių ir emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų. Vaikai žaisdami kartu su mažu vabalėliu Zipiu išgyvena įvairias gyvenimiškas situacijas, analizuoja jas, įtvirtina galimus sprendimus.

Taigi, kokiomis priemonėmis mes galime padėti vaikams ugdyti emocinį intelektą?

Taigi, kokiomis priemonėmis mes galime padėti vaikams ugdyti emocinį intelektą?

 • Priimkime vaiko emocijas bei emocinį atsaką. • Leiskime vaikui išgyventi emocijas, kokios

• Priimkime vaiko emocijas bei emocinį atsaką. • Leiskime vaikui išgyventi emocijas, kokios jos bebūtų. Nesmerkime už negatyvias emocijas. Džiaukimės kartu, kai vaikui gera.

 • Padėkime vaikui įvardinti savo emocijas.

• Padėkime vaikui įvardinti savo emocijas.

 • Paskatinkime vaiką kalbėti apie savo jausmus.

• Paskatinkime vaiką kalbėti apie savo jausmus.

 • Padėkime suprasti, kaip gali jaustis kitas žmogus.

• Padėkime suprasti, kaip gali jaustis kitas žmogus.

 • Padėkime vaikui atpažinti, kada jam kyla įtampą ir kas jam kuria stresą.

• Padėkime vaikui atpažinti, kada jam kyla įtampą ir kas jam kuria stresą.

 • Išmokykime vaiką nusiraminti.

• Išmokykime vaiką nusiraminti.

 • Mokykime vaiką alternatyvių būdų išreikšti savo nemalonią, įtemptą emocinę būseną.

• Mokykime vaiką alternatyvių būdų išreikšti savo nemalonią, įtemptą emocinę būseną.

 • Mokykime vaiką spręsti problemas. • Atpažinkime, kas motyvuoja vaiką atlikti dalykus, geriausiai

• Mokykime vaiką spręsti problemas. • Atpažinkime, kas motyvuoja vaiką atlikti dalykus, geriausiai kaip jis gali. • Mokykime vaiką klausyti ir kalbėti taip, jog jie gebėtų spręsti konfliktus bei priimti sprendimus, kuriuose abi pusės laimi.

KALBĖKIME APIE SAVO JAUSMUS.

KALBĖKIME APIE SAVO JAUSMUS.

EMOCIJŲ KAMPELIS

EMOCIJŲ KAMPELIS

 • Stenkimės sau priminti: „Vaikas visuomet mane stebi ir iš manęs mokosi“.

• Stenkimės sau priminti: „Vaikas visuomet mane stebi ir iš manęs mokosi“.

 • Ką jūs darote, jog padėtumėte vaikui išmokti suprasti savo ir kitų jausmus,

• Ką jūs darote, jog padėtumėte vaikui išmokti suprasti savo ir kitų jausmus, bei gerai sutarti su kitais žmonėmis?

AČIŪ UŽ DĖMESĮ!

AČIŪ UŽ DĖMESĮ!