Ustavno pravo I Ljudska prava Doc dr Lejla

  • Slides: 10
Download presentation
Ustavno pravo I Ljudska prava Doc. dr. Lejla Balić

Ustavno pravo I Ljudska prava Doc. dr. Lejla Balić

Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (1966. ) Član 1 “Svako ljudsko biće

Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (1966. ) Član 1 “Svako ljudsko biće ima prirodno pravo na život. To pravo treba bi zaštićeno zakonom. Niko ne smije biti proizvoljno biti lišen života. ” o Smrtna kazna – samo za najteža krivična djela predviđena nacionalni zakonodavstvom može biti izrečena u skladu sa zakonom koji je bio na snazi u vrijeme izvršenja krivičnog djela ne može biti izrečena osobi mlađoj od 18 godina ( u vrijeme izvršenja krivičnog djela, a ne kada se sudi) ne može se izvršiti nad trudinicama, te „majkama sa zavisnom/malom djecom“ ne može se izvesti nad mentalno poremećenim osobama svaki osuđenik na smrtnu kaznu ima pravo da traži pomilovanje i zamjenu kazne.

Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i sloboda ČLAN 2 1. Pravo na život

Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i sloboda ČLAN 2 1. Pravo na život svakog čovjeka zaštićeno je zakonom. Niko ne može biti namjerno lišen života, osim kod izvršenja smrtne kazne po presudi suda, kojom je proglašen krivim za zločin za koji je ova kazna predviđena zakonom. 2. Lišenje života nije u suprotnosti sa ovim članom ako proizilazi iz upotrebe sile koja je apsolutno neophodna: a. u odbrani svakog pojedinca od nezakonitog nasilja; b. prilikom zakonitog lišenja slobode ili sprječavanja bjekstva osobe koja je zakonito lišena slobode; c. u akciji preduzetoj, u skladu sa zakonom, radi gušenja nemira ili pobune. o

Pravo na život - kontraverze o Pobačaj – materijalno poimanje pojma “život” o Eutanazija

Pravo na život - kontraverze o Pobačaj – materijalno poimanje pojma “život” o Eutanazija – pravo na smrt?

Zabrana mučenja Evropska konvencija ČLAN 3 „Niko neće biti podvrgnut torturi, neljudskom ili ponižavajućem

Zabrana mučenja Evropska konvencija ČLAN 3 „Niko neće biti podvrgnut torturi, neljudskom ili ponižavajućem postupku ili kažnjavanju“ nisu dozvoljeni: derogacija, restrikcije i izuzeci Šta je cilj? Potrebno je utvrditi: a) kriterij praga ozbiljnosti povrede b) kriterij relativne procjene

Kriterij praga ozbiljnosti povrede o o o Mučenje: nečovječno postupanje sa određenim ciljem, kao

Kriterij praga ozbiljnosti povrede o o o Mučenje: nečovječno postupanje sa određenim ciljem, kao što je dobivanje obavještenja ili ustupaka iz izvršavanja kazne, a koje uzrokuje vrlo ozbiljne i surove patnje Nečovječno postupanje ili kažnjavanje: takvo ponašanje koje namjerno izaziva teške patnje, mentalne ili fizičke. Ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje postupanje koje grubo ponižava čovjeka pred drugima ili ga primorava da se ponaša protiv svoje volje ili savjesti, zlostavljanje usmjereno da kod žrtava izazove osjećaj straha, patnje i podređenosti koji mogu poniziti žrtvu i slomiti njen fizički ili moralni otpor.

Kriterij relativne procjene o Ocjena o intenzitetu patnje izazvane kod pojedinca determinirana je i

Kriterij relativne procjene o Ocjena o intenzitetu patnje izazvane kod pojedinca determinirana je i socijalnim i političkim aspektima: c) svojstvo žrtve spol dob d) zdravstveno stanje i sl. a) b)

Zabrana ropstva i prinudnog rada Evropska konvencija ČLAN 4. 1. Niko neće biti držan

Zabrana ropstva i prinudnog rada Evropska konvencija ČLAN 4. 1. Niko neće biti držan u ropstvu ili potčinjenom položaju 2. Niko neće biti primoravan da obavlja prinudni ili obavezni rad.

Ropstvo i potčinjeni položaj „Rob je ljudsko biće nad kojim postoji u potpunosti ili

Ropstvo i potčinjeni položaj „Rob je ljudsko biće nad kojim postoji u potpunosti ili djelimično, pravo svojine. Trgovina robljem obuhvata sticanje roba silom ili kupovinom, prodaju i prevoženje robova”. Konvencija o ukidanju ropstva (1956. ) stanja slična ropstvu: o stanje potčinjenosti nastalo zbog duga o obaveza prema kojoj neka osoba koja živi i radi na zemlji druge osobe, dužna da uz naknadu ili bez nje, vrši određene poslove za vlasnika, bez mogućnosti da promijeni svoju poziciju o situacija u kojoj se žena, protivno svojoj volji, obećava ili daje u brak od strane svoje porodice o ustupanje maloljetnika drugim licima radi njihove eksploatacije.

Prisilni ili prinudni rad Konvencija 29. MOR-a „Svaki rad ili usluga koji se traže

Prisilni ili prinudni rad Konvencija 29. MOR-a „Svaki rad ili usluga koji se traže od nekoga bez njegovog pristanka i pod prijetnjom kazne” Evropska konvencija definiše da "prinudni ili obavezni rad" nije: a. bilo koji rad koji se normalno zahtijeva od osobe koja se nalazi u zatvoru u skladu sa odredbama člana 5. ove konvencije, ili za vrijeme uvjetnog otpusta; b. bilo koju službu vojne prirode ili, u slučaju odbijanja služenja vojne obaveze u zemljama gdje se to dozvoljava, bilo koju drugu službu umjesto obaveznog služenja vojne obaveze; c. bilo koju službu koja se zahtijeva u slučaju izvanredne situacije ili katastrofe koja ugrožava život ili blagostanje zajednice; d. bilo koji rad ili službu koji su dio uobičajenih građanskih obaveza.