Tradycje mojego domu miasta regionu Cel gwny Pielgnowanie

  • Slides: 13
Download presentation
Tradycje mojego domu, miasta, regionu.

Tradycje mojego domu, miasta, regionu.

Cel główny: Pielęgnowanie i kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów Cele szczegółowe: Uczeń: - Rozumie

Cel główny: Pielęgnowanie i kultywowanie lokalnych tradycji i zwyczajów Cele szczegółowe: Uczeń: - Rozumie pojęcia: tradycja, zwyczaj; - Potrafi wymienić i opisać obrzędy i tradycje kultywowane we własnej rodzinie i w środowisku lokalnym związane ze świętami, uroczystościami rodzinnymi, porami roku; - Zna tradycyjne potrawy i zwyczaje żywieniowe w domu rodzinnym i w regionie ( kuchnię świąteczną i obrzędową dawną i współczesną - Dostrzega związki tradycji rodzinnych z kulturą i obyczajami swojej miejscowości i regionu; - Docenia rolę tradycji we wzmacnianiu więzi rodzinnych, lokalnych i w zachowaniu ciągłości kultury;

METODY I FORMY PRACY: • Pogadanka • Rozmowa dydaktyczna • Praca w grupach •

METODY I FORMY PRACY: • Pogadanka • Rozmowa dydaktyczna • Praca w grupach • Wywiad – zbieranie informacji wśród członków własnej rodziny na temat lokalnych zwyczajów i obrzędów • Korzystanie z różnych źródeł informacji • Gry dydaktyczne – rozsypanka wyrazowa • Gromadzenie przepisów kulinarnych na potrawy regionalne. POMOCE DYDAKTYCZNE: • Słowniki i encyklopedie • Kalendarz z zaznaczonymi świętami narodowymi i regionalnymi • Internet • Puzzle tekstowe (kartki z rozsypanką) • Przepisy kulinarne stosowane w domu rodzinnym • Arkusze papieru, flamastry CZAS REALIZACJI: 2 x 45 min.

Na. Co. Be. ZU: - Znam definicję pojęć: tradycja, zwyczaj; - Wymieniam i opisuję

Na. Co. Be. ZU: - Znam definicję pojęć: tradycja, zwyczaj; - Wymieniam i opisuję obrzędy i tradycje kultywowane we własnej rodzinie i w środowisku lokalnym związane ze świętami, uroczystościami rodzinnymi, porami roku; - Znam tradycyjne potrawy i zwyczaje żywieniowe w domu rodzinnym i w regionie; - Dostrzegam związki tradycji rodzinnych z kulturą i obyczajami swojej miejscowości i regionu; - Doceniam rolę tradycji we wzmacnianiu więzi rodzinnych, lokalnych i w zachowaniu ciągłości kultury;

Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z nich otrzymuje kartkę, na której próbuje

Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy. Każda z nich otrzymuje kartkę, na której próbuje zapisać wyjaśnienia pojęć: tradycja, zwyczaj. Liderzy grup prezentują wypracowane definicje. Następnie uczniowie sprawdzają definicje w słowniku.

Nauczyciel przypomina zapis dotyczący tradycji zawarty w Szkolnej Konstytucji: TRADYCJE Tradycje uczą nas szacunku

Nauczyciel przypomina zapis dotyczący tradycji zawarty w Szkolnej Konstytucji: TRADYCJE Tradycje uczą nas szacunku do przeszłości i teraźniejszości oraz wzbogacają nasze życie. Obowiązkiem całej społeczności szkolnej jest pielęgnowanie Tradycji i przekazywanie ich następnym pokoleniom.

Art. 1 Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie zapewnia uczniom możliwość kultywowania zwyczajów i

Art. 1 Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie zapewnia uczniom możliwość kultywowania zwyczajów i tradycji szkolnych. Wszyscy uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły powinni szanować, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom tradycje szkolne.

Art. 2 Każda klasa ma prawo do pielęgnowania zwyczajów i tradycji klasowych. Wychowawcy, nauczyciele

Art. 2 Każda klasa ma prawo do pielęgnowania zwyczajów i tradycji klasowych. Wychowawcy, nauczyciele oraz rodzice zachęcają i wspierają uczniów w kultywowaniu tradycji klasowych.

Art. 3 Każdy uczeń ma prawo do kultywowania tradycji regionalnych, szkolnych, klasowych i rodzinnych.

Art. 3 Każdy uczeń ma prawo do kultywowania tradycji regionalnych, szkolnych, klasowych i rodzinnych. Nikt nie może być zmuszony do pielęgnowania tradycji niezgodnych z własnymi przekonaniami, każdy jednak wykazuje szacunek i tolerancję zwyczajów i tradycji kultywowanych przez kolegów i koleżanki. Wszystkim uczniom zapewnia się wsparcie kultywowanych tradycji.

Każda z grup ma za zadanie zapisać na arkuszach papieru: Grupa I: Lokalne zwyczaje

Każda z grup ma za zadanie zapisać na arkuszach papieru: Grupa I: Lokalne zwyczaje i obrzędy związane ze świętami ( np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało); Grupa II: Lokalne zwyczaje i obrzędy związane z uroczystościami rodzinnymi (np. urodziny, imieniny, wesela, komunie); Grupa III: Lokalne zwyczaje i obrzędy związane z porami roku (np. andrzejki, topienie marzanny, dożynki); Grupa IV: Lokalne zwyczaje i obrzędy związane ze szkołą (np. szkolna Wigilia, Dzień Myśli Braterskiej). Następnie przedstawiciele każdej z grup odczytują na głos znane uczniom zwyczaje i obrzędy.

Uczniowie zaznaczają w kalendarzach daty obchodzonych w regionie świąt i lokalnych uroczystości. Następnie występuje

Uczniowie zaznaczają w kalendarzach daty obchodzonych w regionie świąt i lokalnych uroczystości. Następnie występuje pogadanka na temat tradycyjnych potraw w domu rodzinnym i regionie.

Gra dydaktyczna – rozsypanka wyrazowa. Uczniowie w grupach układają wyrazy w zdanie: Kultywowanie lokalnych

Gra dydaktyczna – rozsypanka wyrazowa. Uczniowie w grupach układają wyrazy w zdanie: Kultywowanie lokalnych tradycji, obrzędów i zwyczajów wzmacnia więzi rodzinne oraz służy zachowaniu ciągłości kultury.

Podsumowanie: chętni uczniowie odpowiadają na pytanie: „Czego się nauczyłem/łam podczas zajęć”

Podsumowanie: chętni uczniowie odpowiadają na pytanie: „Czego się nauczyłem/łam podczas zajęć”