Textiln tisk Pigmentov tisk Jeden z nejdleitjch technologickch

  • Slides: 23
Download presentation
Textilní tisk

Textilní tisk

Pigmentový tisk Ø Jeden z nejdůležitějších technologických postupů v potiskování textilií. Ø Pigmenty se

Pigmentový tisk Ø Jeden z nejdůležitějších technologických postupů v potiskování textilií. Ø Pigmenty se dnes potiskuje asi polovina celosvětové produkce textilního tisku. Výhody Jednoduchá technologie: tisk - sušení – fixace (není nutné prát) Použitelný na všechny typy textilií Rozsáhlá barevná škála, dobré stálosti na světle Nevýhody Tužší omak Horší stálosti v otěru

Pigmentový tisk Složení tiskací pasty: Pigmenty, Záhustka, Pojidla Ø tepelnou úpravou vytváří tenký film,

Pigmentový tisk Složení tiskací pasty: Pigmenty, Záhustka, Pojidla Ø tepelnou úpravou vytváří tenký film, který pigmentové částice přilepuje na vlákno Ø film musí být bezbarvý a elastický, měkký na omak, odolný vůči praní a stárnutí na světle- odolný vůči stárnutí na světle a také musí mít dobrou adhezi k textilii Ø používají se pojidla na bázi akrylátů (tužší omak) nebo butadienu (horší odolnost na světle)

Fixace pigmentových tisků Fixace je možná třemi způsoby: Ø pařením nesycenou parou Ø pařením

Fixace pigmentových tisků Fixace je možná třemi způsoby: Ø pařením nesycenou parou Ø pařením přehřátou parou Ø horkovzdušným zpracováním - nejčastěji (4 minuty, 150 °C)

Tisk reaktivními barvivy Výběr reaktivních barviv pro tisk: Ø podle reaktivity (s tím souvisí

Tisk reaktivními barvivy Výběr reaktivních barviv pro tisk: Ø podle reaktivity (s tím souvisí zapouštění na bílá nepotisknutá místa) Ø podle stability tiskací pasty. V textilním tisku se používají reaktivní barviva na bázi monochlortriazinu , nebo vinylsulfonová barviva.

Složení tiskací pasty pro reaktivní barviva Alkálie Ø reakce barviva s celulózou může probíhat

Složení tiskací pasty pro reaktivní barviva Alkálie Ø reakce barviva s celulózou může probíhat jen v alkalickém prostředí Ø nejčastěji používané alkálie: Na. HCO 3, Na 2 CO 3 Ø dávkování aklálie do tiskací pasty se řídí dle barviva: čím rychleji reaguje barvivo s celulózou, tím méně alkálie lze použít Močovina Ø přidává se kvůli rozpustnosti a usnadňuje difuzi barviva do vlákna při fixaci, dávkování závisí především na podmínkách fixace

Složení tiskací pasty pro reaktivní barviva Tiskan 90 Ø chrání reaktivní barvivo před redukčním

Složení tiskací pasty pro reaktivní barviva Tiskan 90 Ø chrání reaktivní barvivo před redukčním vlivem při fixačním procesu. Ø nitrobenzensulfonan sodný Zahušťovadlo Ø nevhodnější zahušťovadla pro tisk s reaktivními barvivy jsou algináty Ø nevhodné jsou škroby a jejich deriváty, protože jejich hydroxylové skupiny reagují s barvivem

Fixace reaktivních tisků Stupeň fixace barviv na vlákně, je důležitý nejen z ekonomického hlediska,

Fixace reaktivních tisků Stupeň fixace barviv na vlákně, je důležitý nejen z ekonomického hlediska, ale i proto, že nefixované a hydrolyzované barvivo zhoršuje mokré stálosti Fixace reaktivních tisků: Ø fixace pařením nasycenou parou při teplotě 100°C (8 -10 minut) Ø fixace horkým vzduchem při teplotě 140 – 150°C (4 - 5 minut) Praní reaktivních tisků Ø První krok - praní ve studené vodě - odstraní se alkálie, elektrolyty a většina záhustky Ø Druhý krok - praní v horké vodě (80°C) - odstraní se zhydrolyzované barvivo.

Tisk kypovými barvivy Základem aplikace kypových barviv jsou oxidačně – redukční reakce Kypová barviva

Tisk kypovými barvivy Základem aplikace kypových barviv jsou oxidačně – redukční reakce Kypová barviva se používají v textilním tisku stejně jako při barvení: nerozpustné barvivo se převádí na rozpustnou formu (redukční reakce) Tento roztok barviva přejde do nitra vlákna. Po oxidaci zůstane barvivo pevně spojeno s vláknem. K potiskování nelze používat všechna kypová barviva. Čas potřebný k redukci barviva musí být úměrný času, po který se natištěné barvivo paří. Obecně nelze použít barviva, u nichž trvá redukce déle než 3 minuty. Pro tisk kypovými barvivy se užívají dva způsoby: - jednofázový (leptacito - potašový) - dvoufázový

Jednofázový tisk kypovými barvivy Ø Redukční prostředek i alkálie (např. uhličitan draselný = potaš)

Jednofázový tisk kypovými barvivy Ø Redukční prostředek i alkálie (např. uhličitan draselný = potaš) se přidávají přímo do tiskací pasty. Jako redukovadlo lze použít sloučeninu, která neredukuje barvivo za normální teploty, ale teprve při teplotě paření. Takovouto sloučeninou je např. Leptacit C (hydroxymetylsulfinan sodný). 1 Kypové barvivo Zahušťovadlo Alkálie Redukční prostředek Pomocné látky Tisk Fixace (paření)

Dvoufázový tisk kypovými barvivy Ø Podstatou tohoto způsobu je, že potřebné chemikálie se nenanášejí

Dvoufázový tisk kypovými barvivy Ø Podstatou tohoto způsobu je, že potřebné chemikálie se nenanášejí na textilii současně, nýbrž ve dvou fázích. První fáze: textilie se tiskne zahuštěným barvivem, a zasuší se Druhá fáze: těsně před pařením se potištěná textilie napustí roztokem redukovadla a alkálie, mokrá se paří přehřátou parou 1 Kypové barvivo Zahušťovadlo 2 Alkálie Redukční prostředek Tisk Sušení Fixace (paření)

Přednosti dvoufázového tisku Ø Připravené tiskací pasty jsou prakticky neomezeně trvanlivé, protože neobsahují redukující

Přednosti dvoufázového tisku Ø Připravené tiskací pasty jsou prakticky neomezeně trvanlivé, protože neobsahují redukující látky. Ø K převedení kypového barviva na sůl leukosloučeniny je možno použít účinnější redukovadla a silnější alkálie. Jako alkálie se při dvoufázovém způsobu tisku používá hydroxid sodný, jako redukovadlo se místo Leptacitu používá účinnější dithioničitan sodný. Ø Vlivem značné vlhkosti a vysoké teploty při paření probíhá difúze do vláken velmi rychle, a proto lze paření podstatně zkrátit.

Tisk polyamidu Ø Používají se kyselá a kovokomplexní barviva Ø Složení pasty: barvivo, močovina,

Tisk polyamidu Ø Používají se kyselá a kovokomplexní barviva Ø Složení pasty: barvivo, močovina, záhustka, síran amonný Ø Fixace- pařením

Speciální druhy tisku V během posledních desetiletí došlo v oblasti textilního tisku k intenzivnímu

Speciální druhy tisku V během posledních desetiletí došlo v oblasti textilního tisku k intenzivnímu vývoji a objevilo se velké množství inovací.

Přenosový tisk - Speciální technika textilního tisku (patentováno v roce 1958) - Tisk spočívá

Přenosový tisk - Speciální technika textilního tisku (patentováno v roce 1958) - Tisk spočívá v podstatě na přesublimování barviv z papírového nebo jiného nosiče na textilní materiál za současného působení tepla a tlaku. - Materiál: polyester, triacetát, polyamid a polyakrylonitril. Postup vzorování 1) Potisk nosiče (papíru) speciálními (disperzními) barvivy 2) Papír se potištěnou stranou přiloží na textilii 3) Za tlaku a tepla dochází k sublimaci barviva – plynná forma se dostává na textilii, kde se díky nižší teplotě povrchu sráží a fixuje.

Přenosový tisk Mezi hlavní výhody tohoto tisku patří zejména: • naprostá přesnost, ostrost tisku

Přenosový tisk Mezi hlavní výhody tohoto tisku patří zejména: • naprostá přesnost, ostrost tisku a opakovatelnost, • dokonalá stálost potištěného zboží, • odpadá klasicky mokry způsob následné úpravy potištěného zboží, změnu vzoru lze provést během několika minut, • zaškolení personálu v krátké době, • malá zastavěnost podlahové plochy, • ekonomická výhodnost.

Vločkový tisk Filmovým tiskem se na textilii vytvoří vzor. Místo klasické TP se však

Vločkový tisk Filmovým tiskem se na textilii vytvoří vzor. Místo klasické TP se však použije pryskyřičné pojivo, do něhož se pomocí elektrostatického pole kolmo a hustě vedle sebe nanesou krátká vlákna. Na podkladové textilii vzniká po vytvrzení pryskyřice vlasový efekt, připomínající vlasovou tkaninu.

Digitální tisk Kontinuální tok - papír a textilie - vodný systém barev

Digitální tisk Kontinuální tok - papír a textilie - vodný systém barev

Digitální tisk Drop on demand – kapka na přání 1) Buble jet – půpsobením

Digitální tisk Drop on demand – kapka na přání 1) Buble jet – půpsobením tepla dochází k odparu části inkoustu – zvýšení tlaku v zásobníku = vypuzení kapky 2) Piezo jet – zvýšení tlaku v trysce je způsobeno elektromagnetickou indukcí

Digitální tisk je vysoce atraktivní, hlavně pro vzorování a produkci malých sérií. V posledních

Digitální tisk je vysoce atraktivní, hlavně pro vzorování a produkci malých sérií. V posledních letech dochází k prudkému vývoji a lze říci, že budoucnost patří digitálnímu tisku. V aktuální novinky – např. hotmelt inkousty – bezvodý tisk)

Děkuji za pozornost .

Děkuji za pozornost .

Studijní materiály 1)DEMBICKÝ, J. -KRYŠTŮFEK, J. -MACHAŇOVÁ, D. ODVÁRKA, J. -PRÁŠIL, M. -WIENER, J.

Studijní materiály 1)DEMBICKÝ, J. -KRYŠTŮFEK, J. -MACHAŇOVÁ, D. ODVÁRKA, J. -PRÁŠIL, M. -WIENER, J. : Zušlechťování textilií, skriptum TUL, Liberec 2008, ISBN 978 H 80 H 7372 H 321 H 7 Dostupné na webu FT – studenti – studijní pomůcky – elektronická databáze skript

Koutek pro pečlivé studenty Opakování hlavních pojmů v přednášce. Nejedná ze o otázky ke

Koutek pro pečlivé studenty Opakování hlavních pojmů v přednášce. Nejedná ze o otázky ke zkoušce – u zkoušky jsou zadány okruhy k zodpovězení dle sylabu. 1) Popište rozdíl mezi barvením a textilním tiskem 2) Vyjmenujte druhy tiskařských technik z hlediska: a) mechanického, b) chemického 3) Vysvětlete princip tisku válcových strojů a strojů s plochými šablonami. (hlubotisk x sítotisk) 4) Která ze strojních tiskařských technik má v současnosti podle vás největší potenciál (případně kterou byste si vybrali do provozu), zhodnoťte výhody a nevýhody této techniky.