Szkoa z pomysem na AKTYWNO SPOECZN Szkoa Podstawowa

  • Slides: 12
Download presentation
Szkoła z pomysłem na… AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNĄ Szkoła Podstawowa nr 104 im. Macieja Rataja (Zespół

Szkoła z pomysłem na… AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNĄ Szkoła Podstawowa nr 104 im. Macieja Rataja (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Warszawie) ul. Przyczółkowa 27, 02 -968 Warszawa dzielnica Wilanów

NASZE MOTTO: "Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego.

NASZE MOTTO: "Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym. " Barbara Bush NASZE CELE: kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności; kształtowanie postaw prospołecznych, rozwijanie empatii, zrozumienia; inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego; budowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań; • dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń; • prowadzenie akcji wspierających na rzecz osób potrzebujących, instytucji i organizacji społecznych; • aktywizacja uczniów wycofanych, nieśmiałych, z trudnościami. • •

PODJĘTE DZIAŁANIA: NABÓR DO SKW Na początku roku szkolnego odbyły się warsztaty promujące ideę

PODJĘTE DZIAŁANIA: NABÓR DO SKW Na początku roku szkolnego odbyły się warsztaty promujące ideę wolontariatu w klasach IV-VII. Uczniowie chętnie pracowali w podgrupach poznając główne założenia akcji charytatywnych, prawa i obowiązki wolontariuszy, proponowali działania, które mogłyby być zorganizowane w szkole w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu. Po warsztatach uczniowie - z większą świadomością - za zgodą rodziców, mogli dołączyć do Klubu, wypełniając stosowną deklarację.

URODZINY PLUSZOWEGO MISIA Uczennice zorganizowały dla przedszkolaków z P 223 z okazji 115 urodzin

URODZINY PLUSZOWEGO MISIA Uczennice zorganizowały dla przedszkolaków z P 223 z okazji 115 urodzin Pluszowego Misia zabawy według własnego scenariusza. Młode animatorki czytały dzieciom bajki o misiakach, prowadziły zabawy ruchowe, a także uczyły, jak opiekować się pluszaczkami.

SZLACHETNA PACZKA Cała społeczność szkolna była zaangażowana w tę akcję - uczniowie z młodszych

SZLACHETNA PACZKA Cała społeczność szkolna była zaangażowana w tę akcję - uczniowie z młodszych klas przynosili do szkoły torby pełne artykułów spożywczych i przyborów szkolnych, a starsi pomagali w zbiórce artykułów chemicznych i przemysłowych. Rodzice i pracownicy ZSP 3 dołączyli się do akcji poprzez wsparcie finansowe, dzięki któremu kupione było między innymi łóżko piętrowe z wygodnymi materacami oraz świąteczne prezenty. Zbiórka przerosła najśmielsze oczekiwania - w sumie przygotowaliśmy 38 paczek! Cały czas w akcję włączali się uczniowie, którzy wraz z opiekunami segregowali dostarczone produkty, pakowali i ozdabiali paczki, przygotowywali kartki dla Rodziny. Rodzice zorganizowali transport, a kilkoro uczniów pojechało osobiście do Warki i wręczyło prezenty Rodzinie.

26. FINAŁ WOŚP Przyłączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze - mimo że

26. FINAŁ WOŚP Przyłączyliśmy się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze - mimo że już rozpoczęły się ferie i był siarczysty mróz – stawili się na miejsce zbiórki i z uśmiechem przyklejali czerwone serduszka ofiarodawcom!

KAWIARENKA „MACIEJKA” Stworzyliśmy jednodniowy szkolny sklepik, którego nazwa pochodzi od imienia naszego szkolnego patrona.

KAWIARENKA „MACIEJKA” Stworzyliśmy jednodniowy szkolny sklepik, którego nazwa pochodzi od imienia naszego szkolnego patrona. Uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele przygotowali smakołyki, które cieszyły się ogromną popularnością. Obsługą kawiarenki zajęli się nasi przedsiębiorczy wolontariusze. Wszystkie zarobione pieniądze, czyli ponad 1000 zł, zostały przekazane na pomoc w wybudzeniu Krzysia ze śpiączki.

WARSZAWCY UCZNIOWIE DLA KRASNOGORIWKI Wraz z innymi warszawskimi uczniami włączyliśmy się do akcji wspieranej

WARSZAWCY UCZNIOWIE DLA KRASNOGORIWKI Wraz z innymi warszawskimi uczniami włączyliśmy się do akcji wspieranej przez Biuro Edukacji. Zrobiliśmy kwestę dla rówieśników z Ukrainy. Wolontariusze przygotowali kampanię reklamową akcji, stworzyli harmonogram dyżurów i kwestowali w wyznaczonym terminie. Zebraliśmy blisko 800 zł!

CHARYTATYWNA LICYTACJA Podczas 12. Festynu Rodzinnego zorganizowaliśmy aukcję charytatywną, podczas której uczestnicy pikniku mogli

CHARYTATYWNA LICYTACJA Podczas 12. Festynu Rodzinnego zorganizowaliśmy aukcję charytatywną, podczas której uczestnicy pikniku mogli licytować ofiarowane przez rodziców i nauczycieli przedmioty. Udało nam się zdobyć ponad 4000 zł na rehabilitację dla bardzo chorego Kacpra. Nasz festyn był naprawdę wyjątkowy: my się nie tylko dobrze bawiliśmy, my oprócz świetnej zabawy – pomogliśmy koledze!

DZIEŃ DZIECKA, CZYLI DZIECIOM Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz nauczyciele zorganizowali dla dzieci z

DZIEŃ DZIECKA, CZYLI DZIECIOM Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz nauczyciele zorganizowali dla dzieci z Przedszkola nr 223 i Szkoły Podstawowej nr 104 imprezę z okazji Dnia Dziecka. Wolontariuszki prowadziły konkurencje sportowe, grała wesoła muzyka, a boisko szkolne obsypywały uwielbiane przez dzieci bańki mydlane. Każde dziecko, które pokonało tor przeszkód otrzymywało słodki drobiazg i możliwość kąpieli pod zamontowaną na terenie zielonym – kurtyną wodą. Pogoda dopisała, słychać było okrzyki radości, a uśmiech nie schodził z twarzy szczęśliwych dzieciaków.

WNIOSKI: • Idea beziteresownej pomocy innym stała się nieodłączną częścią naszej szkolnej społeczności, •

WNIOSKI: • Idea beziteresownej pomocy innym stała się nieodłączną częścią naszej szkolnej społeczności, • Uczniowie chętnie angażują się w działania na rzecz innych, wykazują się inicjatywą, empatią i zaangażowaniem; • Poprzez proponowanie różnorodnych działań dostarczono wychowankom propozycji alternatywnych form spędzania czasu wolnego; • Wspólne działania wymagały wykazania się odpowiedzialnością za swoje czyny oraz umiejętnością pracy w zespole; • Troska o dobro innych, otwartość, serdeczność, wrażliwość i tolerancja to wartości, które często gościły w naszej szkole – nie tylko jako hasła – ale przede wszystkim w naszym skutecznym działaniu.

PODSUMOWANIE: • Angażując się dobrowolnie w wybrane akcje – jako czynni działacze lub osoby

PODSUMOWANIE: • Angażując się dobrowolnie w wybrane akcje – jako czynni działacze lub osoby pośrednio wspierające – nasi wychowankowie rozwijają w sobie empatię, otwartość, uczą się współpracować z innymi. • Zdecydowana większość podejmowanych działań wymaga zaangażowania całej społeczności szkolnej. Dzięki temu uczniowie, rodzice i pracownicy stają się bardziej zintegrowani, budując więź na wspólnych doświadczeniach. • Poprzez pomoc innym, uczniowie pomagają również sobie. Poświęcając swój czas i energię mogą poczuć się docenieni, ważni i szczęśliwi.