SZKOA PARTNERSKA Zesp Szk nr 2 im Przyjani

  • Slides: 25
Download presentation
SZKOŁA PARTNERSKA Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie w projekcie międzyszkolnym

SZKOŁA PARTNERSKA Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie w projekcie międzyszkolnym „Wynalazki Polaków, które zmieniły świat” realizowanym na platformie e. Twinning roku szkolnym 2015 / 2016 w

POZNAJEMY SIĘ !

POZNAJEMY SIĘ !

Ostrzeszów Miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba

Ostrzeszów Miasto w województwie wielkopolskim, w Kaliskiem, na ziemi wieluńskiej, na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba powiatu ostrzeszowskiego i gminy Ostrzeszów. W latach 1975– 1998 miasto administracyjnie należało do województwa kaliskiego. Powierzchnia: 12, 18 km² Liczba ludności: 14 536 (2006) 14 659 (2011)

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie HISTORIA OSTRZESZOWA Pierwsza wzmianka o

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie HISTORIA OSTRZESZOWA Pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie pochodzi z 1283. Było to miasto królewskie na szlaku handowym Wrocław-Kalisz-Toruń. W XIV w. wzniesiono zamek i otoczono miasto murami. W XVI-XVIII w. Ostrzeszów było starostwem grodowym, siedzibą powiatu, a w okresie od kończenia XIV w. do rozbiorów także miejscem zbierania się sądów szlacheckich zwanych ziemskimi i grodzkimi.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie W 1656 roku Szwedzi zajmując

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie W 1656 roku Szwedzi zajmując miasto spalili ówczesny drewniany klasztor Bernardynów. Nie udało się im jednak zdobyć zamku w całości, gdyż oblegani obrońcy podjęli decyzję o jego wysadzeniu. W latach 1793– 1806 i 1815– 1918 Ostrzeszów, pod niemiecką nazwą Schildberg, był pod panowaniem pruskim. Ostrzeszów

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie ZABYTKI Zamek kazimierzowski Początek budowy

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie ZABYTKI Zamek kazimierzowski Początek budowy zamku jako elementu fortyfikacyjnego przyjmuje się na I połowę XIV wieku, kiedy to Kazimierz Wielki rozpoczął potężne przedsięwzięcie, aby wzmocnić ochronę granic Polski. Wybudowany na sztucznie usypanym wzniesieniu zamek obronny był siedzibą starosty ostrzeszowskiego. Zburzony został w czasie najazdu szwedzkiego.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Klasztor pobernardyński Kościół pobernardyński z

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Klasztor pobernardyński Kościół pobernardyński z klasztorem, wzniesiony na wzgórzu w XVII w. , dumnie panujący nad pięknym krajobrazem, zasługuje na zwiedzanie. W lipcu 1629 zjazd szlachty wieluńskiej uchwalił założenie klasztoru z kościołem pw. św. Michała Archanioła dla zakonu bernardynów. Pierwotnie w 1638 zbudowano kościół i klasztor z drewna, na miejscu, na którym wznosi się obecnie kościół murowany.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Kościół św. Mikołaja Kościół filialny

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Kościół św. Mikołaja Kościół filialny pw. św. Mikołaja usytuowany we wschodniej części miasta na przedmieściu św. Mikołaja. Kościół był wzmiankowany w 1659. Zachowana do dziś drewniana budowla została wzniesiona w 1758, o czym informuje napis na chórze muzycznym. Kościół św. Mikołaja stanowi przykład tradycyjnego budownictwa drewnianego. Składa się on z prostokątnej nawy i węższego, zamkniętego trójbocznie Prezbiterium z niewielką zakrystią od południa.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej Ostrzeszowski

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Kościół Matki Boskiej Wniebowziętej Ostrzeszowski kościół farny leży na wschód od rynku. Powstał bardzo wcześnie –drewniana świątynia została ufundowana w XIII wieku, zaraz po założeniu miasta. Obecne prezbiterium wzniesiono w stylu późnogotyckim ok. 1337 roku.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie LUDZIE ZWIĄZANI Z OKRZESZOWEM Paweł

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie LUDZIE ZWIĄZANI Z OKRZESZOWEM Paweł Biedziak – ekspert public relations, były policjant i dziennikarz, oraz rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji i Najwyższej Izby Kontroli, obecnie radca prezesa NIK. Mieczysław Wojciech Czernik – polski matematyk, astronom, historyk poczty, filatelista, popularyzator historii. Anna Klubówna - polska pisarka, autorka szkiców oraz książek o tematyce historycznej. Przez pewien czas była nauczycielką w Miejskim Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Ostrzeszowie. W 1944 roku brała udział w powstaniu warszawskim. Marek Henryk Waszkowiak – polski polityk, chemik i menedżer, senator IV i VI kadencji.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie LUDZIE ZWIĄZANI Z OKRZESZOWEM Hiacynt

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie LUDZIE ZWIĄZANI Z OKRZESZOWEM Hiacynt Przetocki, – jezuita, kaznodzieja, poeta polskiego baroku, piszący pod kryptonimem P. H. P. W. , herbu Nałęcz. Adam Joks - generał brygady Wojska Polskiego. Bogdan Marian Franciszek Toboła – pedagog i budowniczy w Pile, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Piły. Krzysztof Jerzy Wielicki – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie KONTAKT Zespół Szkół Nr 2

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie KONTAKT Zespół Szkół Nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie to placówka kształcąca nieustannie od 1972 roku. Zespół Szkół Nr 2 ul. Krańcowa 7 63 -500 Ostrzeszów tel. +48 62 732 07 75 e-mail: zs 2 ostrzeszow@neostrada. pl Od początku istnienia, mury opuściło ogółem ponad 8000 absolwentów. Wielu z nich to osoby wybitne, wyróżniające się tytułami naukowymi w zakresie wiedzy politechnicznej, humanistycznej, sztuki, wojskowości, oświaty.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Dyrektor Zespołu Szkół nr 2

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie Witold Jakubczyk

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Rys historyczny Zespół Szkół Zawodowych

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Rys historyczny Zespół Szkół Zawodowych FUM "Ostrzeszów" Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX w. wpisały się w historię Ostrzeszowa jako okres dynamicznego rozwoju przemysłu maszynowego, co zaowocowało powstaniem nowoczesnego zakładu produkującego sprzęgła elektromagnetyczne do maszyn i urządzeń - Fabryki Urządzeń Mechanicznych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę robotniczą tej branży było ogromne. W tym celu wybudowano okazałe obiekty: kompleks hal produkcyjnych, a wkrótce także budynek szkolny wraz z salą gimnastyczną, przeznaczone na szkołę przyzakładową. W akcie założycielskim nadano jej nazwę: Zespół Szkół Zawodowych FUM "Ostrzeszów" w Ostrzeszowie.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1972 r. zainaugurowano

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1972 r. zainaugurowano kształcenie. Do klas pierwszych zasadniczej szkoły zawodowej przyjęto 90 uczniów spośród 250 kandydatów. Szkoła rozpoczęła pracę, realizując od razu pełny cykl kształcenia, ponieważ skierowano do niej uczniów klasy drugiej i trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie ślusarz-mechanik, którzy rozpoczęli naukę w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych (obecnie Zespół Szkół Nr 1). Nowa szkoła, zwana "fumowską" działając pod egidą Ministerstwa Przemysłu Maszynowego, umożliwiała absolwentom zasadniczej szkoły zawodowej kontynuację nauki w Technikum dla Pracujących. Technikum Mechaniczne przy FUM

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1975 r. w

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1975 r. w skład zespołu szkół weszły kolejne jednostki pedagogiczne: Liceum Zawodowe Ministerstwa Przemysłu Maszynowego (młodzieżowe, na podbudowie szkoły podstawowej), Średnie Studium Zawodowe dla Pracujących Ministerstwa Przemysłu Maszynowego.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1976 r. zmieniono

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W 1976 r. zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Zawodowych Ministerstwa Przemysłu Maszynowego w Ostrzeszowie. Rok 1982 zaowocował uruchomieniem Technikum Mechanicznego (młodzieżowego, na podbudowie szkoły podstawowej, o 5 -letnim cyklu kształcenia w zawodzie technik mechanik o specjalności obróbka skrawaniem). Tokarka Frezarka

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W roku 1999 szkoła

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø W roku 1999 szkoła została włączona w struktury reaktywowanego powiatu ostrzeszowskiego. Ø W 2002 r. szkołę włączono w sieć szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą Zespół Szkół Nr 2.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø 13. 06. 2008 r.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Ø 13. 06. 2008 r. nadano szkole imię Przyjaźni Polsko – Norweskiej i nowego sztandaru.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Sztandar Widzialny obraz przedstawia herb

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Sztandar Widzialny obraz przedstawia herb miasta Ostrzeszowa wkomponowany w tarczę szkolną, u podstawy której powiewają dwie flagi: Polski i Norwegii, symbolizując przyjaźń obu narodów, tak bardzo obecną w historii naszego miasta. Tło ma barwy powiatowe z herbem powiatu w narożniku.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Zespół Szkół nr 2 w

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie to wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska oraz blisko 700 uczniów, którzy mają przyjemność zdobywać wykształcenie w naszej placówce. Posiadają oni możliwość kształcenia w trzech szkołach o następujących profilach i zawodach: � Liceum Ogólnokształcące (cykl 3 -letni) › › › � Technikum (cykl 4 -letni), › › › � profil informatyczno-językowy, profil biologiczno-chemiczny z kosmetologią i promocją zdrowia, profil turystyczno-europejski. Informatyk, Mechatronik, Pojazdów samochodowych, Logistyk, Urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Rolnik, Architektury krajobrazu, Żywienia i usług gastronomicznych, Turystyki wiejskiej Zasadnicza Szkoła Zawodowa (cykl 3 -letni) › › Mechanik pojazdów samochodowych, Wielozawodowa.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie „Perspektywy” - ogólnopolski ranking szkół

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie „Perspektywy” - ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2015 29 miejsce w skali województwa (271 w kraju), odnotowało Technikum nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie. W tym rankingu kierunki Zespołu Szkół nr 2 zajęły: technik rolnik i technik logistyk 5 miejsca w kraju. Ostrzeszowskie technikum architektury krajobrazu uplasowało się na 7 miejscu w kraju, technikum żywienia i gospodarstwa domowego na 16.

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie BIBLIOGRAFIA Praca zbiorowa Dzieje Ostrzeszowa,

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie BIBLIOGRAFIA Praca zbiorowa Dzieje Ostrzeszowa, Kalisz 1990 Praca zbiorowa 202 X Wielkopolska, Poznań 2005

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Dziękujemy za uwagę Opracowanie: Miłosz

Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie Dziękujemy za uwagę Opracowanie: Miłosz Kowalski Rafał Olko