SVEDOMIE o sa skrva pod slovom svedomie slovensky

  • Slides: 21
Download presentation
SVEDOMIE

SVEDOMIE

Čo sa skrýva pod slovom: svedomie? § § slovensky: svedomie latinsky: conscientia grécky: syneidesis

Čo sa skrýva pod slovom: svedomie? § § slovensky: svedomie latinsky: conscientia grécky: syneidesis Všetky tieto tri výrazy obsahujú „s-vedomie“.

CHÁPANIE SVEDOMIA Ø ako schopnosť posudzovať mravnú povahu svojich skutky Ø ako úsudok rozumu

CHÁPANIE SVEDOMIA Ø ako schopnosť posudzovať mravnú povahu svojich skutky Ø ako úsudok rozumu o mravnej povahe ľudského skutku

ACTUS HOMINIS ≠ ACTUS HUMANUS (skutok človeka) (ľudský skutok) Skutok človeka = je neuvážený

ACTUS HOMINIS ≠ ACTUS HUMANUS (skutok človeka) (ľudský skutok) Skutok človeka = je neuvážený a nepochádza zo slobodnej vôle. Napr. spontánne úkony rozumu alebo vôle: láska nenávisť, fantázia, pokiaľ ostávajú v emocionálnej sfére. Biologické prejavy tela, skutky vykonané v spánku, v opilosti. . . Ľudský skutok = je vlastný človekovi, ktorý ho vykoná za účasti rozumu a slobodnej vôle. Človek sa tak stáva pánom svojho skutku, je zaň zodpovedný.

V morálnej teológii: svedomie ako úsudok rozumu § „Je to úsudok ROZUMU, ktorým človek

V morálnej teológii: svedomie ako úsudok rozumu § „Je to úsudok ROZUMU, ktorým človek poznáva morálnu akosť konkrétneho činu, ktorý hodlá konať, či práve koná, alebo už vykonal. . . Človek vníma a poznáva príkazy Božieho zákona úsudkom svojho svedomia“ KKC 1778

„…akosť konkrétneho činu, ktorý hodlá vykonať, …“ či práve koná, alebo už vykonal §

„…akosť konkrétneho činu, ktorý hodlá vykonať, …“ či práve koná, alebo už vykonal § Prejavy svedomia § 1. predchádzajúce: Javí sa nám ako vodca našich skutkov. Pred vykonaním skutku slobodne uvažuje o jeho mravnej povahe. § 2. sprievodné: praktický úsudok, ktorým rozum a vôľa sprevádzajú ľudské konanie § 3. následné: po skutku poznáva, že urobil niečo zlé alebo dobré. Po dobrom skutku: radosť a pokoj, po zlom výčitky a nepokoj, ľútosť alebo zatvrdilosť.

Je ľahšie povedať ako sa prejavuje, než popísať jeho podstatu… Svedomie je najtajnejším jadrom

Je ľahšie povedať ako sa prejavuje, než popísať jeho podstatu… Svedomie je najtajnejším jadrom človeka, svätyňou, kde zostáva sám s Bohom, ktorého hlas sa mu vnútri ozýva. (definícia II. vatikánskeho koncilu v konštitúcii Gaudium et Spes 16)

Ako sa ozýva Boží hlas v mojom vnútri? § V hĺbkach svedomia človek odkrýva

Ako sa ozýva Boží hlas v mojom vnútri? § V hĺbkach svedomia človek odkrýva zákon, ktorý si on sám nedáva, ale ktorý je povinný poslúchať. Jeho hlas ho neprestajne vyzýva milovať a konať dobré veci a chrániť sa zlého; a keď treba, zaznieva v srdci: Toto rob, tamtoho sa varuj! Lebo človek má v srdci od Boha vpísaný zákon a práve v poslušnosti tomuto zákonu sa prejavuje jeho dôstojnosť. Podľa neho bude aj súdený. (z II. vatikánskeho koncilu v konštitúcii Gaudium et Spes 16)

„. . . odkrýva zákon. . . “ § Svedomie nie je statická veličina.

„. . . odkrýva zákon. . . “ § Svedomie nie je statická veličina. Správne môže reagovať, len keď sa neustále rozvíja. . .

Vývoj svedomia – potrebné na prebratie zodpovednosti v dospelosti: § 0 -2 rokov: predpoklady

Vývoj svedomia – potrebné na prebratie zodpovednosti v dospelosti: § 0 -2 rokov: predpoklady na pradôveru (vytvára sa prijatím dieťaťa rodičmi, najmä matkou) § Fáza„už chodí“: má stáť na vlastných nohách (prehnaná prísnosť môže dieťa v tejto fáze zneistieť. Dávať odvahu!) § Fáza „autorita rodičov“: dieťa berie za svoje hodnoty a normy rodičov. Prvá skúsenosť viny, keď prekročí normu. (Odpovedať skúsenosťou odpúšťania. Vedomie, že napriek vinám je milované. ) § Rozhodujúca fáza k vytvoreniu správneho svedomia: v puberte a v adolescencii. (získavanie odstupu od rodičov. . Je mu zrejmé, že musí žiť svoj život a nesie zodpovednosť sám za seba. Hľadá nové vzory a vytvára z nich vlastné predstavy o hodnotách (rozhodujúci vplyv mladých, kde sa jednotlivec pohybuje. . )

Vývoj svedomia § I. HETERONÓMNA fáza: Dieťa v predškolskom veku: akceptuje také pravidlá chovania,

Vývoj svedomia § I. HETERONÓMNA fáza: Dieťa v predškolskom veku: akceptuje také pravidlá chovania, ktoré sú mu prezentované uznávanými autoritami – rodičia, členovia rodiny, vychovávatelia, duchovní. . . Na tejto úrovni prijme akékoľvek normy, o ich kvalite nerozmýšľa (ani nie je schopné), nemá vlastný názor, považuje za správne, čo robia dospelí. . . § II. ZVNÚTORNENIE niektorých základných noriem a dieťa sa s nimi stotžňuje: schopnosť pociťovať vinu za nežiadúce chovanie. Rozvíja sa detské svedomie. (konflikt medzi vlastnou aktivitou a pocitom viny. . . napr. rozbil vázu. . )

VZŤAH SVEDOMIE – OBJEKTÍVNY BOŽÍ ZÁKON Móda: 1. Popieranie mravného zákona ako objektívnej normy

VZŤAH SVEDOMIE – OBJEKTÍVNY BOŽÍ ZÁKON Móda: 1. Popieranie mravného zákona ako objektívnej normy + 2. Preceňovanie (resp. nepochopenie) svedomia ako subjektívnej normy mravnosti =>subjektivizmus, ospravedlňujem seba

§ Svedomie je okom, ale toto oko potrebuje svetlo. Týmto svetlom je objektívny zákon

§ Svedomie je okom, ale toto oko potrebuje svetlo. Týmto svetlom je objektívny zákon lásky k Bohu a k človeku. „Bratia, ja som si počínal podľa najlepšieho svedomia pred Bohom až do dnešného dňa“ (Sk 23, 1) „Preto sa aj ja stále usilujem, aby som mal svedomie bez úhony pred Bohom i pred ľuďmi“ (Sk 24, 16)

Deformácia svedomia Zmyselné pohnútky, prostredie, verejná mienka, móda, ekonomické záujmy, nespočetné rozptýlenia vedú často

Deformácia svedomia Zmyselné pohnútky, prostredie, verejná mienka, móda, ekonomické záujmy, nespočetné rozptýlenia vedú často k deformáciám svedomia

Formácia svedomia Správnou výchovou svedomia človek premáha záujmy, ktoré ničia jeho dôstojnosť. Svedomie samo

Formácia svedomia Správnou výchovou svedomia človek premáha záujmy, ktoré ničia jeho dôstojnosť. Svedomie samo teda nestačí. Potrebuje zákon, ktorý ho doplní a rozvíja. Výchova svedomia je celoživotná úloha. Učí čnostiam, ochraňuje a oslobodzuje od strachu, sebectva, pýchy, od nezdravých pocitov viny a hnutí samoľúbosti. Prináša slobodu a pokoj srdca. Prostriedky: sviatostné: pravidelná spoveď (a duchovné vedenie), sväté prijímanie, mimosviatostné: modlitba, prosba o dary Ducha Svätého náboženská literatúra, rozhovor, túžba po pravde, rozhovory, kladenie otázok a hľadanie odpovede

Voliť podľa svedomia § Správna voľba svedomia = zhoduje sa s rozumom a s

Voliť podľa svedomia § Správna voľba svedomia = zhoduje sa s rozumom a s Božím zákonom § Mylný úsudok = ktorý sa od nich vďaľuje Situácia – ťažké rozhodnutie: musím hľadať to, čo je správne a dobré – nadobudnúť istotu, až potom sa rozhodnúť. V pochybnosti sa nesmiem rozhodnúť!

Mylný úsudok § Človek je povinný vždy poslúchať istý úsudok. § Čo ak morálne

Mylný úsudok § Človek je povinný vždy poslúchať istý úsudok. § Čo ak morálne svedomie v nevedomosti vynáša mylné súdy? Podľa toho či je to nevedomosť: -vedomá, zapríčinená -nevedomá, neprekonateľná

DRUHY SVEDOMIA û Isté – pevný úsudok o mravnej povahe skutku. û Rozpačité –

DRUHY SVEDOMIA û Isté – pevný úsudok o mravnej povahe skutku. û Rozpačité – nedostatok istoty, či je skutok dobrý alebo zlý. Je v ňom strach. û Zmätené – je u človeka, ktorý nevie či robí dobre alebo zle. û Jemné svedomie – najideálnejší stav mysle, už pred skutkom presne vystihne, čo je morálne dobré alebo zlé, čo osoží alebo škodí duch. životu.

DRUHY SVEDOMIA û Široké, otupelé – (laxné) je trvalý duševný stav morálnej bezcitnosti, v

DRUHY SVEDOMIA û Široké, otupelé – (laxné) je trvalý duševný stav morálnej bezcitnosti, v ktorom si človek ospravedlňuje mravné priestupky, zakrýva vinu, zabúda na podstatu a vyzdvihuje malichernosti û Úzkostlivé – (škrupulózne) je vnútorný stav ľudí, ktorí vidia povinnosť tam, kde jej niet, a hriech tam, kde sa o ňom nedá hovoriť. Chýba kardinálna čnosť múdrosti. Môže upadnúť do zúfalstva alebo mravnej neviazanosti.

Niečo o tomto vedia aj svätí. . . § „Ak diabol zistí, že má

Niečo o tomto vedia aj svätí. . . § „Ak diabol zistí, že má nejaký človek jemné svedomie, snaží sa ho ešte viac zjemniť a priviesť jeho úzkostlivosť do krajnosti, aby tak nešťastne poblúdeného nakoniec odvrátil od duchovného pokroku. “ (sv. Ignác z Loyoly) § „Večer pred spaním, jednoducho spýtajte sa: Čo som dnes urobil pre Ježiša, a čo som dnes urobil s Ježišom? Pozrite sa na svoje ruky. To je najlepšie spytovanie svedomia. “ (bl. Matka Tereza)

Literatúra: § Katechizmus katolíckej Cirkvi b. 1776 -1802 § F. TONDRA: Morálna teológia §

Literatúra: § Katechizmus katolíckej Cirkvi b. 1776 -1802 § F. TONDRA: Morálna teológia § T. M. SANTA: Porozumět úzkostlivým, Karmelitánske nakladatelství 2001 § A. M de´LIGOURI: Cesta lásky, Redemptoristi 2005 § M. KAŠPARU: Základy pastorální psychiatrie pro zpovědníky § J. Pavol II. : Zmierenie a pokánie, SSV 1993 § Dokumenty II. vatikánskeho koncilu: Gaudium et spes (Radosť a nádej) Dignitates humanem (O náboženskej slobode)