STRETCHING W TRENINGU SPORTOWYM Stretching co to takiego

  • Slides: 10
Download presentation
STRETCHING W TRENINGU SPORTOWYM

STRETCHING W TRENINGU SPORTOWYM

Stretching- co to takiego? Stretching ( rozciąganie) jest zestawem ćwiczeń, które pozwalają na przygotowanie

Stretching- co to takiego? Stretching ( rozciąganie) jest zestawem ćwiczeń, które pozwalają na przygotowanie organizmu do intensywnego wysiłku fizycznego. Tego typu ćwiczenia pozwalają na rozciągnięcie wszystkich grup mięśni, nadając im elastyczność i naturalną długość. Rozciąganie pozawala nam uchronić się przed kontuzjami, jak również poprawia ogólną sprawność naszego ciała.

STRETCHING DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU Stretching to rodzaj ćwiczeń odpowiedni dla osób w

STRETCHING DLA OSÓB W KAŻDYM WIEKU Stretching to rodzaj ćwiczeń odpowiedni dla osób w każdym wieku, zarówno tych które cieszą się dobrym zdrowiem, jak I tych w gorszej kondycji zdrowotnej i fizycznej. Powinny się nim zainteresować osoby starsze, jako że mięśnie z wiekiem zaczynają się kurczyć, a dzięki ćwiczeniom można je odbudować. Stretching to doskonała propozycja dla osób mało aktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia. Możemy poprzestać na rozciąganiu, równie dobrze może być ono jednak wstępem do bardziej wymagających treningów. Wiele korzyści z rozciągania odczują osoby trenujące na siłowni – zazwyczaj potrzebują one rozciągnięcia zbitych mięśni.

Jak się rozciągać? Najważniejsze w stretchingu jest racjonalnie ćwiczenie i prawidłowa metoda rozciągania. Umożliwiają

Jak się rozciągać? Najważniejsze w stretchingu jest racjonalnie ćwiczenie i prawidłowa metoda rozciągania. Umożliwiają to osiągniecie dobrej elastyczności mięśni nawet bez rozgrzewki. Należy pamiętać, że aby osiągnąć sukces należy: Ø wykonywać ćwiczenia prawidłowo, Ørozplanować ćwiczenia tak, aby wykonywać je w odpowiednim momencie treningu Øwłaściwie dobrać metodę treningu To zdjęcie wykonane przez nieznanego autora jest objęte licencją CC BY-SA.

Stretching- efekty 1. Lepsza elastyczność mięśni – systematyczne rozciąganie i rozluźnianie mięśni pozawala na

Stretching- efekty 1. Lepsza elastyczność mięśni – systematyczne rozciąganie i rozluźnianie mięśni pozawala na zwiększenie zakresu ruchów, dzięki czemu możemy wykonać na przykład głębsze skłony. 2. Lepsze krążenie krwi –rozciąganie wpływa na usprawnienie krążenia krwi, dzięki czemu rzadziej pojawiają się u nas zakwasy. 3. Mocniejsze stawy – szięki sytsematycznym treningom stawy stają się bardziej wytrzymałe oraz zwiększa się ich ruchomość. 4. Zmniejszenie bólu – szcególnie w przypadku osób prowadących siedzący tryb życia stretching pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z kręgosłupem, . 5. Jędrniejsza sylwetka – pomimo, że stretching nie wpływa na spalanie wielu kalorii, z pewnością sprawia, że nasze ciało staje się jędrniejsze i bardziej elastyczne. To zdjęcie wykonan przez nieznanego autora jest objęte licencją CC BY-SA.

Metody rozciągania Wyróżniamy stretching statyczny i dynamiczny, które wykonujemy (odpowiednio) przed i po treningu

Metody rozciągania Wyróżniamy stretching statyczny i dynamiczny, które wykonujemy (odpowiednio) przed i po treningu właściwym. Rozciąganie statyczne ma na celu przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego. Natomiast dynamiczny - uspokoić je.

Stretching statyczny Koncentrujemy się na rozciągnięciu mięśni w stanie spoczynku, a potem- rozluźnieniu. Po

Stretching statyczny Koncentrujemy się na rozciągnięciu mięśni w stanie spoczynku, a potem- rozluźnieniu. Po treningu, rozciągnięte mięśnie przez moment są utrzymywane w jednej pozycji i rozluźniane. Dzięki temu organizm nie doznaje szoku z powodu przejścia z inetensywnego treningu do braku aktywnośći fizycznej. Ważne! Rozciąganie statyczne: Ø redukuje napięcie regenerują, mięśni, które szybciej się Øz mięśni usuwane są toksyny Ø zostaje złagodzone napięcie mięśniowe i psychiczne.

Stretching statyczny ćwiczenia • • mały mostek, powolne krążenia ramion, boczne rozciąganie bicepsa, skłony

Stretching statyczny ćwiczenia • • mały mostek, powolne krążenia ramion, boczne rozciąganie bicepsa, skłony do przodu, podciąganie kolan pod klatkę piersiową, odwodzenie zgiętej nogi w tył, przyciąganie głowy do klatki piersiowej. https: //www. fitplanner. pl/blog/stretching-na-szczupla-sylwetke/

Stretching dynamiczny - ćwiczenia • • • wymachy rąk, krążenia ramion, pajacyki, bieg w

Stretching dynamiczny - ćwiczenia • • • wymachy rąk, krążenia ramion, pajacyki, bieg w miejscu, skoki na skakance, wykroki i wymachy nóg. https: //fitness. wp. pl/20108, stretching-dynamiczny-i-statyczny-zasady-cwiczenia

DZIĘKUJĘ

DZIĘKUJĘ