Srea Optimizem Upanje Smisel Vztrajnost Zadovoljstvo Psihino blagostanje


Sreča Optimizem Upanje Smisel Vztrajnost Zadovoljstvo Psihično blagostanje Odpornost Motivacija Zanos POZITIVNA PSIHOLOGIJA TRADICIONALNA psihologija ≠ POZITIVNA psihologija

P POZITIVNE EMOCIJE (Positive emotions) E R M DOSEŽKI (Accomplishment) MEDOSEBNI ODNOSI (Relationships) ZAVZETOST (Engagement) A SMISEL (Meaning)

P = POZITIVNE EMOCIJE • Neposredno povežemo z občutji sreče, ljubezni, upanja, ponosa, hvaležnosti, sočutja • Evolucijsko bolj naravnani k negativnim zadevam FUNKCIJA ČUSTEV Kaj je funkcija prijetnih čustev?

Optimizem Kreativnost Širijo našo pozornost Fizično zdravje Odnosi Funkcija razvijanja trajnih osebnostnih virov

Savoring Obstoječe tehnike Dnevnik Več pozitivnih emocij

SAVORING = uživati v Usmerjeno odzivanje na prijetne izkušnje in aktivna udeležba v trenutku ≠ čuječnost Zavestno uživanje v danem trenutku Pozitivno pričakovanje prihodnosti in priklic prijetnih spominov

Deljenje z drugimi „Kill joy thinking“ Zapomnitev SAVORING Pohvala Čuječe zavedanje Zavedanje minljivosti Hvaležnost Zaznavanje čutov

Pomislite na prijeten dogodek iz prejšnjega tedna… Kako sem se odzval_a na dogodek? Sem nanj pozabil_a in nadaljeval_a s svojim živjenjem, kot da se ni zgodil? Sem si ga kasneje še priklical_a v svojo zavest? Sem kaj zavestno storil_a, da bi ga podaljšal_a? Sem si ga zapisal_a v dnevnik, fotografiral_a, delil_a izkušnjo s kom drugim? Če sem ga savoriziral_a, kakšni so bili učinki? Če nisem, kako bi ga lahko? Kako bi to spremenilo mojo izkušnjo?

DNEVNIK HVALEŽNOSTI 3 pozitivne stvari + zakaj so se zgodile (moja vloga) • Lahko so povsem preproste, enostavne • Raziskave: posamezniki, ki so pisali dnevnik, so bili za 25% srečnejši v primerjavi s posamezniki, ki dnevnika niso pisali. Bili so bolj čuječi, skrbni, boljše so spali, imeli manj telesnih težav

E = ZAVZETOST (ENGAGEMENT) • Je aktiven pristop k življenju in zanimanje ter predanost stvarem, ki se jim posvečamo. • V najbolj pristni obliki jo prepoznamo kot flow oz. zanos = stanje globoke vključenosti v aktivnost (popolna osredotočenost, občutek nadzora, izguba samozavedanja, spremenjeno doživljanje časa, zlitje z izvedbo). Zakaj se zanos redko pojavi med prostočasnimi aktivnostmi ali lenarjenjem?

E = ZAVZETOST (ENGAGEMENT) • Za vzdrževanje zanosa potrebujemo dejavnosti, ki nam predstavljajo izziv in so zahtevne, ampak se hkrati čutimo dovolj kompetentni za njihovo izvajanje! Naše sposobnosti se morajo ujemati s stopnjo izziva!

E = ZAVZETOST (ENGAGEMENT) • Da do zanosa pride, je potrebno tudi, da ima aktivnost jasne cilje in da sproti dobivamo povratno informacijo kako nam gre. • Zanos se povezuje tudi z notranjo motivacijo. Najdi smisel v aktivnosti. Združi prijetno aktivnost z neprijetno. Motiviraj se z nagradami TRIKI Povej nekomu za aktivnost, ki jo želiš izvesti. TRIKI Postavi si jasne cilje.

E = ZAVZETOST (ENGAGEMENT) Za pretvorba dolgočasne aktivnosti v takšno, ki bo zadovoljila našo potrebo po novostih in dosežkih, moramo pozornost posvetiti vsakemu od spodnjih korakov in odgovoriti na vprašanja: 1. • Poišči dolgočasno nalogo, ki jo večkrat opravljaš. 2. • Razmisli ali je vsak korak, ki ga narediš potreben? 3. • Ali je to aktivnost mogoče narediti bolje, hitreje, učinkoviteje? 4. • Kateri dodatni koraki bi lahko naredili moj prispevek bolj dragocen? 5. • Daj nalogi nov pomen, jo spremeni v igro ali tekmovanje ter ji postavi jasne vmesne cilje.

R = MEDOSEBNI ODNOSI (RELATIONSHIPS) Višje življenjsko zadovoljstvo Varovalni dejavnik Hvaležnost Podpora Upanje Ravnotežje

ACR tehnika odzivanja na dobre novice Pasivno konstruktivno – conversation killer Pasivno destruktivno – conversation hijacker Aktivno destruktivno – joy thief Aktivno konstruktivno – joy multiplier

M = SMISEL (MEANING) • Najboljši verzija samega sebe postanemo, ko svoj čas namenimo nečemu večjemu od nas samih. To je lahko vera, skupnost, družina, politični cilj, dobrodelnost, kariera, ustvarjalnost, itd. • Pomembno je, da je naše delo v skladu z našimi osebnimi vrednotami in prepričanji. Kaj najbolj cenite na tem svetu? • Ljudje imamo težnjo, da vse izkušnje, doživetja osmišljamo. • Občutek smisla je temelj našega razumevanja tega, kdo smo, kam spadamo, kakšen je naš namen, kaj nam daje smisel.

M = SMISEL (MEANING) Če je za doseganje pozitivnih emocij pomembno, da zadovoljimo svoje hedonične potrebe, je za občutek smisla pomembno zadovoljevanje eudaimoničnih potreb, ki omogočajo dolgoročno dobro počutje. • Kako to storimo? Živimo v skladu z našimi vrednotami Si postavimo in na dolgi rok dosežemo pomemben življenjski cilj, Pomagamo spremeniti svet na svoj način (npr. z darovanjem denarja, podpisovanjem peticij, ozaveščanjem preko socialnih omrežij, prostovoljstvom, . . . )

NALOGA: Napišite vsaj 3 vrednote, ki vam veliko pomenijo ter en dolgoročni življenjski cilj, če cilja še nimate, ga poskusite oblikovati na podlagi izbranih vrednot. Vsak posameznik smisel dojema drugače, to ni tekmovanje, kdo ima boljši smisel, ker ni najboljšega smisla. Potrebno je, da najdemo nekaj, kar je blizu nam! Dionizične vrednote HEDONSKE Čutne: Veselje, zabava, vznemirljivo življenje, udobje, uživanje, avanturizem, prosti čas Zdravstvene: zdravje Varnostne: varnost, neogroženost, mir Apolonske vrednote POTENČNE MORALNE Statusne: Moč, uveljavljanje, ugled, Socialne: Družinska sreča, slava, denar, politični uspeh, razumevanje v družini, ljubezen, avtoriteta, ambicije, vplivnost, uspeh, zvestoba, prijateljstvo, demokratične, socialna moč, patriotske tradicionalne Patriotske: ljubezen do domovine, narodnostni ponos, nacionalna varnost IZPOPOLNITVENE Spoznavne: spoznavanje, modrost, resnica Demokratične: sreča, blagostanje, mir, Aktualizacijske: notranje zadovoljstvo, napredek, enakopravnost, socialni osebna rast, ustvarjanje, modrost, red, vračanje uslug, socialna pogum, življenjske spremembe, pravičnost vznemirljivo življenj Tradicionalne: poštenost, dobrota, red, zakoni, morala, pravičnost, širokomiselnost, pripravljenost pomagati, odpuščanje, zvestoba, odgovornost Ekološke: ohranjanje okolja, harmonija z naravo Estetske: lepota, umetnost Verske: vera, svetost, odrešenje Kulturne: umetnost, kultura

A = DOSEŽKI (ACCOMPLISHMENT) Da bi dosegli dobro počutje in srečo, se moramo na svoje življenje ozreti z občutkom dosežka: ‘Uspelo mi je in to sem dobro storil’. Ustvarjanje in delo v smeri ciljev nam pomaga predvideti in graditi upanje za prihodnost. Pretekli uspehi pa nas naredijo bolj samozavestne in optimistične glede prihodnjih poskusov. Kako pa nam to lahko uspe? Pomembno je, da si postavite oprijemljive cilje. Jasni cilji, četudi majhni, pomembno prispevajo k občutkom psihičnega blagostanja, sreče in zadovoljstva v življenju.

A = DOSEŽKI (ACCOMPLISHMENT) • Tudi če cilja ne dosežemo takoj, lahko že poskušanje vzbudi občutke zadovoljstva in krepi pomembno razvojna miselnost. Ste tudi vi razvojno miselnost? Zamislite si, kako ste se počutili, ko ste doživeli neuspeh. Kaj ste si takrat rekli? 1. odziv • » kako sem neumen, nikoli se ne bom tega naučil, tak sem se rodil in to je to « 2. odziv • » okej to mi ni uspelo, ampak če se sedaj začnem učiti, bom naslednjič zagotovo dobil boljšo oceno, lahko mi uspe, samo potruditi se morem «

A = DOSEŽKI (ACCOMPLISHMENT) Ljudje, ki doživljajo več uspehov, pogosteje doživljajo in kažejo pozitivna čustva, so predani svojemu delu ali interesom ter pogosto odkrivajo nove stvari, ki jih zanimajo. Ste že slišali za WOOP tehniko? w • Kakšno spremembo si želiš v življenju? Kaj je tvoj cilj? Ali je cilj izvedljiv? O • Kako bi se počutil, če bi se ta želja uresničila? Predstavljaj si sebe, ko si dosegel ta cilj. O • Kaj ti preprečuje, da bi izpolnil to željo? Kaj je glavni razlog, da se ta želja še ni uresničila? Kaj vse se lahko pojavi na poti do cilja? P • Kako bi lahko premostil omenjene ovire? Naredi če/potem načrt, ki se nanaša na vsako oviro posebej. Npr. Če naletim na to oviro, potem bom naredil to.

Rdeče ali zeleno ogrinjalo?
- Slides: 23