Slovansk jazyky Praslovantina Spolen jazyk vech Slovan A

  • Slides: 8
Download presentation
Slovanské jazyky

Slovanské jazyky

Praslovanština • Společný jazyk všech Slovanů. Až do 9. století mluvili všichni Slované jediným

Praslovanština • Společný jazyk všech Slovanů. Až do 9. století mluvili všichni Slované jediným jazykem – praslovanštinou. • Původním sídlem Slovanů byly roviny kolem Dněpru a Dněstru, kam se dostali pravděpodobně ještě před Kristem. V 6. století pak v průběhu stěhování národů odcházejí k Černému a Středozemnímu moři, nebo do střední a západní Evropy. Tady vytlačují předchozí germánské nebo germánsko-keltské osídlení.

Znaky praslovanštiny Tendence k otevřenosti slabik Praslovanské slabiky končí otevřeně, tedy samohláskou, nikoliv souhláskou

Znaky praslovanštiny Tendence k otevřenosti slabik Praslovanské slabiky končí otevřeně, tedy samohláskou, nikoliv souhláskou vznik nových souhlásek zánik koncových souhlásek

Nové samohlásky Objevuje se čtveřice nových samohlásek – dvě nosovky a dva jery. Nosovky

Nové samohlásky Objevuje se čtveřice nových samohlásek – dvě nosovky a dva jery. Nosovky – ón a én, jsou v částečné podobě dochovány v dnešní polštině. Tvrdý a měkký jer s výslovností, kterou dnes přesně neznáme. Tvrdý jer asi s výslovností mezi o, u, měkký jer s výslovností mezi e, i.

Změkčení hlásek k, g(h), ch Původní indoevropské tvrdé hlásky k, g, ch se měkčí.

Změkčení hlásek k, g(h), ch Původní indoevropské tvrdé hlásky k, g, ch se měkčí. Současně tím také začíná rozpad praslovanštiny na západoslovanské, jihoslovanské a východoslovanské jazyky. K G (h) Ch k, c, č (např. měkký, měkcí, měkčí, léky, lécích, léčivo) h, z, ž (např. rohy, rozích, růžky, lehat, ležet) ch, s, š (např. mech, meších, měchy, měších) V různých částech se praslovanština měkčila různě – např. nokt na noc, noč. Začíná tím tedy i rozpad praslovanštiny.

Rozpad praslovanštiny Vlivem geografického oddělení vznikají v 9. století nejdříve tři nářeční skupiny praslovanštiny,

Rozpad praslovanštiny Vlivem geografického oddělení vznikají v 9. století nejdříve tři nářeční skupiny praslovanštiny, posléze se z nich dalšími změnami vydělují dnešní slovanské jazyky. Západoslovanské jazyky – čeština, polština, slovenština, horní a dolní lužická srbština (na území dnešního Německa) Jihoslovanské jazyky – srbochorvatština (ve dvou písemných verzích). slovinština, makedonština, bulharština Východoslovanské jazyky – ruština, ukrajinština, běloruština, rusínština.

Zánik jerů Na přelomu 9. a 10. století dochází k zániku tvrdého i měkkého

Zánik jerů Na přelomu 9. a 10. století dochází k zániku tvrdého i měkkého jeru. Bráno od konce slova liché jery zanikají, sudé se mění na samohlásky. V češtině často na e. Tento způsob vede k mizení samohlásek v pádech končící na jinou samohlásku než jer. Původně dom+tvrdý jer +k +tvrdý jer. Koncový jer zaniká, sudý se mění na e. Ve druhém pádě dom+tvrdý jer + ku. Lichý jer zaniká, zůstává domku. Stejně např. Marek, Marka, pátek, pátku.

Zánik nosovek Všechny nosovky se v češtině mění na samohlásku. Např. slovo d(on)b se

Zánik nosovek Všechny nosovky se v češtině mění na samohlásku. Např. slovo d(on)b se mění na dub.