Sandplay Therapy Terapia w Piaskownicy Terapia w Piaskownicy

  • Slides: 16
Download presentation
Sandplay Therapy Terapia w Piaskownicy

Sandplay Therapy Terapia w Piaskownicy

 • Terapia w Piaskownicy (Sandplay Therapy) jest metodą mającą zastosowanie w terapii pacjentów

• Terapia w Piaskownicy (Sandplay Therapy) jest metodą mającą zastosowanie w terapii pacjentów w różnym wieku i relacjach (dzieci, dorośli, pary, rodziny, grupy). • Odwołuje się do psychologii analitycznej C. G. Junga • Twórczynią jest Dora Kalff

 • Polega ona na tworzeniu przez pacjenta w piaskownicy dowolnych scen z użyciem

• Polega ona na tworzeniu przez pacjenta w piaskownicy dowolnych scen z użyciem wybranych z kolekcji figurek (umieszczonych w gabinecie) • odwołuje się do „techniki świata” (world technique). W metodzie tej dziecko mogło, poprzez użycie figurek reprezentujących różne postaci oraz aspekty świata, wyrażać swoje problemy w sposób niewerbalny.

Materiały: 1. Piaskownica – drewniana skrzynką o wymiarach 50 na 72 na 7 centymetrów,

Materiały: 1. Piaskownica – drewniana skrzynką o wymiarach 50 na 72 na 7 centymetrów, pomalowaną wewnątrz na niebiesko (symbol wody i nieświadomości) i wypełnioną do 1/3 wysokości czystym piaskiem.

2. Kolekcja figurek (kilkaset) składającą się z miniatur, reprezentujących możliwie jak najwięcej elementów i

2. Kolekcja figurek (kilkaset) składającą się z miniatur, reprezentujących możliwie jak najwięcej elementów i aspektów rzeczywistego świata. • Reprezentują one obiekty od świata minerałów poprzez rośliny, zwierzęta, ludzi, wytwory kultury, istoty prehistoryczne mityczne, fantastyczne, wytwory wyobraźni zbiorowej imaginacji.

 • Są to ludzie różnych ras, w różnych sytuacjach życiowych, zwierzęta, rośliny, przedmioty

• Są to ludzie różnych ras, w różnych sytuacjach życiowych, zwierzęta, rośliny, przedmioty pochodzące z ziemi i morza, obiekty archetypowe, symbole religijne, przedmioty ze sfery cienia – czyli brzydkie, odrażające; a także budynki, meble, środki transportu, mosty, płoty, ściany, wieże i wiele innych.

3) Aparat fotograficzny służący dokumentacji sesji. Zdjęcia służą następnie analizie całego procesu. Sesja trwa

3) Aparat fotograficzny służący dokumentacji sesji. Zdjęcia służą następnie analizie całego procesu. Sesja trwa około 50 minut jeden raz w tygodniu.

Pacjent po wejściu do gabinetu otrzymuje instrukcję swobodnego korzystania z figurek w tworzeniu obrazu,

Pacjent po wejściu do gabinetu otrzymuje instrukcję swobodnego korzystania z figurek w tworzeniu obrazu, może także używać wody w celu zwilżania piasku. Zalecane jest też używanie dwóch piaskownic do wyboru — jednej z suchym, drugiej z mokrym piaskiem.

Terapeuta uczestniczy w sesji jako obiekt kontenerujący (nie intruzywny, aktywny emocjonalnie świadek przebiegającego procesu).

Terapeuta uczestniczy w sesji jako obiekt kontenerujący (nie intruzywny, aktywny emocjonalnie świadek przebiegającego procesu). Nie podaje swoich interpretacji!

 • Proces Sandplay Therapy przebiega dzięki aktywnej imaginacji i funkcji transcendentnej. • Aktywna

• Proces Sandplay Therapy przebiega dzięki aktywnej imaginacji i funkcji transcendentnej. • Aktywna imaginacja jest to proces marzenia na jawie, polegający na uruchomieniu się łańcucha fantazji czy wyobrażeń, które stopniowo przyjmują dramatyczny charakter. Później te wyobrażenia zaczynają żyć własnym życiem i rozwijają się dalej według własnej logiki. W stanie tym świadomość przyjmuje wszystko to, co do niej napływa. W sensie psychologicznym stwarza to nową sytuację. Treści poprzednio niemające ze sobą nic wspólnego występują razem i stają się jaśniejsze i wyraźniejsze.

 • Funkcja transcendentna pośredniczy między przeciwieństwami. Wyraża się ona przez symbol i ułatwia

• Funkcja transcendentna pośredniczy między przeciwieństwami. Wyraża się ona przez symbol i ułatwia przejście od jednej postawy (czy stanu psychicznego) do drugiej. Reprezentuje ona związek między rzeczywistymi i wyobrażeniowymi, bądź racjonalnymi i irracjonalnymi danymi, zmniejszając w ten sposób przepaść między świadomością i nieświadomością. Polega na serii procesów wyobrażeniowych, pojawiających się spontanicznie w snach i wizjach. Jung uważał funkcję transcendentną za nąjważniejszy czynnik w procesie psychicznym.