Rut starci duchovn otcov lidu KSVRM Rut mystikov

  • Slides: 34
Download presentation
Ruští starci - duchovní otcové lidu KSV/RM Ruští mystikové Pavel Ambros

Ruští starci - duchovní otcové lidu KSV/RM Ruští mystikové Pavel Ambros

1. Kdo je duchovní otec - starec? „Titul otec je u nich největším oceněním,

1. Kdo je duchovní otec - starec? „Titul otec je u nich největším oceněním, které je možné udělit tomu, kdo učí. Ve skutečnosti jsou základní principy jejich náboženství založeny na tomto: křesťanství nebylo na počátku uzákoněno, pouze doktoři, kteří měli velkou vážnost, vyvodili tyto principy tak, že je odvodili z pravidel daných Kristem apoštolům. “ Muhammad Abú ar Rajhán al-Birúní zvaný Aliboron († 1048)

1. Kdo je duchovní otec - starec? Počátek křesťanství není kniha, ale živé učení.

1. Kdo je duchovní otec - starec? Počátek křesťanství není kniha, ale živé učení. Abbas z koptštiny do všech ostatních jazyků Toto označení patří tomu, kdo je Otcem samotného našeho Pána.

1. Kdo je duchovní otec - starec? „A nikomu na zemi nedávejte jméno ,

1. Kdo je duchovní otec - starec? „A nikomu na zemi nedávejte jméno , otecʻ, jenom jeden je váš Otec, a ten je v nebi. “ (Mt 23, 9) Jsou nazýváni otci zcela vědomě a to z důvodu jejich poslání, protože se mohli přesvědčit, že v činnosti jistých osob se odrážela nadpřirozená účast na božském otcovství.

1. Kdo je starec? Klíčová je však pojetí otcovství, které vychází z novozákonního textu:

1. Kdo je starec? Klíčová je však pojetí otcovství, které vychází z novozákonního textu: „Nepíšu to, abych vás zahanbil, ale napomínám vás jako svoje milované děti. Neboť i kdybyste měli na tisíce vychovatelů v křesťanské víře, otců nemáte mnoho. Tím, že jsem vám zvěstoval evangelium, stal jsem se já vaším otcem v Kristu Ježíši. Proto vás vybízím: Buďte takoví, jaký jsem já!“ (1 Kor 4, 14– 16)

1. Kdo je duchovní otec - starec? Jsou to děti, které byly zrozeny učením:

1. Kdo je duchovní otec - starec? Jsou to děti, které byly zrozeny učením: „Všem, kdo ho přijali, dal moc stát se Božími dětmi, těm, kdo věří v jeho jméno, kdo se zrodili ne z krve, ani z vůle těla, ani z vůle muže, ale z Boha“ (Jan 1, 12– 13). „Tím, že jsem vám zvěstoval evangelium, stal jsem se já vaším otcem v Kristu Ježíši. Proto vás vybízím: Buďte takoví, jaký jsem já!“ (1 Kor 4, 16)

1. Kdo je duchovní otec - starec? V řeckém originále se doslovně říká: „já

1. Kdo je duchovní otec - starec? V řeckém originále se doslovně říká: „já jsem vás zrodil“. Vidíme, že se zde hovoří o zrození, které se uskutečňuje zvěstováním evangelia. Slovo – zrození dítěte

1. Kdo je duchovní otec - starec? V kontextu Nového zákona můžeme vidět jistý

1. Kdo je duchovní otec - starec? V kontextu Nového zákona můžeme vidět jistý druh protiřečení. Z jedné strany Ježíš ukazuje jistý druh otcovství, o které se opírá Pavel, když hlásá skutečné, pravé a vlastní otcovství, které získal pro hlásání evangelia, z druhé strany je zde popření možnosti jakéhokoli jiného otcovství, protože jediný je Otec na zemi a stejně tak jediný Mistr.

1. Kdo je duchovní otec - starec? Je skutečnost, že první křesťanské společenství nevidělo

1. Kdo je duchovní otec - starec? Je skutečnost, že první křesťanské společenství nevidělo všechno v protikladu, ani v těchto jednoznačných Kristových slovech nevidělo absolutní zákaz užívání slova otec. Pokračovalo v užívání pojmu otec jako terminologie, kterou vyjadřovala postavení těch, kteří mají zvláštní charizma uprostřed své komunity.

1. Kdo je duchovní otec - starec? „Klekám na kolena před Otcem, od něhož

1. Kdo je duchovní otec - starec? „Klekám na kolena před Otcem, od něhož mají původ všecky rody [schopnost rodit; od něhož pochází jakékoli otcovství] na nebi i na zemi, (a prosím ho): ať vám ze své bohaté božské slávy dá to, že ve vás mocně zesílí skrze jeho Ducha vnitřní člověk, aby Kristus vírou přebýval ve vašem srdci, abyste zakořeněni a upevněni v lásce byli schopni pochopit – jako všichni křesťané – celou tu šířku a délku, výšku a hloubku, poznat Kristovu lásku přesahující všechno poznání a dosáhnout plné míry Božích (darů)“ (Ef 3, 14– 19).

„… od něhož pochází jakékoli otcovství. “

„… od něhož pochází jakékoli otcovství. “

1. Kdo je duchovní otec - starec? Díky této logice nacházíme ospravedlnění terminologie, která

1. Kdo je duchovní otec - starec? Díky této logice nacházíme ospravedlnění terminologie, která užívá pojmu otec a s ním korespondující pojem syn, dcera, dítě prostřednictvím plození, založeném na předávání nauky. Východiskem je zjištění, že ospravedlnění užívání tohoto pojmu souvisí s předpokladem, že toto otcovství se v posledním kroku opírá o tohoto jediného Otce a k Otci směřuje. Z jeho otcovství pochází každý rod, tzn. každé odvozené otcovství.

1. Kdo je duchovní otec - starec? K prohloubení tohoto pojetí otcovství dochází ve

1. Kdo je duchovní otec - starec? K prohloubení tohoto pojetí otcovství dochází ve spojení s pochopením role duchovního otce. Především ten, kdo hlásá evangelium, a pak ten, kdo slaví svátostně toto nové narození, rodí nové Kristovy učedníky. Nakonec je otcem ten, kdo se rodí do nového života v Duchu Svatém. Kdo naopak nějakým způsobem v sobě popírá nebo hříchem zapřel své synovství, falšuje onen základní vztah víry a důvěry k Bohu, musí se znovu zrodit tím, že vyznává své hříchy před tváří duchovního otce, a když s jeho pomocí začíná nový život, zcela opačný, než který doposud žil, stává se mu tento prostředník otcem jako výraz počátku nového života.

1. Kdo je duchovní otec - starec? Jsou tři základní způsoby, jak je toto

1. Kdo je duchovní otec - starec? Jsou tři základní způsoby, jak je toto duchovní otcovství v křesťanské tradici prožíváno: hlásání evangelia, udělování svátosti křtu a uskutečňování praxe duchovního vedení.

2. Starec Zcela správně se říká, že obnova přišla, když se do klášterů vrátila

2. Starec Zcela správně se říká, že obnova přišla, když se do klášterů vrátila ve větším rozsahu praxe duchovního otcovství zvaného starčestvo (старчество), které zahrnoval instituci starce (старец). Titul starec je synonymem pro výraz abba či otec. V životech otců pouště jej nacházíme často. Sbírky rčení se nazývají gerontika (kniha výroků starců) nebo paterika (kniha výroků otců). Slovanský překlad řeckého γέρων je starec, v množném čísle starci. Ostatně v jiných evropských jazycích najdeme analogické termíny: senex, hebrejské saba, khello nebo hello, cer, beri (…), nelze nepřipomenout arabský výraz šejk (staršina).

2. Starec Tichon (Golenkov) 1884 -1971

2. Starec Tichon (Golenkov) 1884 -1971

2. Starec V jakém věku začíná stáří, které překypuje moudrostí? V našem případě se

2. Starec V jakém věku začíná stáří, které překypuje moudrostí? V našem případě se jedná o duchovní zralost, která je nepochybně vyšší než zralost člověka schopného úsudku. Nezávisí přímo na věku nebo počtu let. „V klášterech, “ říká sv. Bernard, „mladí budou jako staří a staří jako mladí“.

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) - syn kněze, ale nechtěl je následovat radikalita –

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) - syn kněze, ale nechtěl je následovat radikalita – mnišství tajně opustil Kyjev vidění matky: „Tvůj syn bude mnichem a ty budeš rovněž mniškou pod hrozbou zavržení. “

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) poutník: navštěvoval po celý svůj život různé kláštery především

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) poutník: navštěvoval po celý svůj život různé kláštery především mimo Rusko Navštívil všechny mnichy v okolí a hledal duchovního vůdce, který by mu byl po chuti. Nikoho nenašel a musel proto zůstat sám se sebou a Bohem. Toto hledání duchovního otce, plné úzkostí, které poznamenává jeho mládí, bylo pro jeho duchovní rozvoj rozhodující. Mezitím se musel spokojit s knihami. Ve dne v noci se plné čtyři roky věnoval intenzivní četbě Písma a dílu otců.

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) Svatá hora Athos - otec Bazil, starec: Doporučil mu,

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) Svatá hora Athos - otec Bazil, starec: Doporučil mu, aby si vybral jistější život, totiž život ve společenství dvou či tří spolubratrů. Paisij již o tom dříve uvažoval, ale protože se mu konkrétní možnost neukazovala, uskutečnění něčeho podobného odkládal. Boží prozřetelnost mu byla ale nápomocná. Jednoho dne viděl, že k němu přichází mladý moldavský mnich Bessarion, který podobně jako on nemohl najít duchovního otce, který by byl pro ně vhodný a to i přesto, že bedlivě prosil, aby mu jej ukázal.

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) „Bratře, ty mě přiměj říkat ti i věci nepříjemné.

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) „Bratře, ty mě přiměj říkat ti i věci nepříjemné. A také já budu prožívat stejnou zkušenost. (…) Je těžké vést někoho po cestě, kterou jsi ještě osobně nepoznal. Pouze ten, kdo podstoupil v sobě vnitřní zápas proti vášním a zkrotil s Kristovou pomocí tělesnou žádostivost, hněv, marnivost, ješitnost a lakotu, totiž ten, kdo uzdravil svoji duši pokorou a modlitbou, může skutečně ukazovat svému učedníkovi, aniž by ho klamal, všechna přikázání a ctnosti Kristovy. Ale kde můžeme najít takovéhoto duchovního otce? Není jich, zvláště v dnešní době, mnoho. Z toho plyne, že nemáme jiné východisko, než jít cestou studia Písma svatého a děl otců dnem i nocí, hledat radu u otců, kteří uvažují podobně jako my, nebo těch, kteří jsou starší, učit se uskutečňovat Boží přikázání a napodobovat askety naší doby. Pouze tak, s milostí Boží, budeme sto dosáhnout spásy v těchto našich dobách. “

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) Požadavky: 1. 2. 3. dobrá znalost svatých knih praktická

3. Paisij Veličkovský (1722– 1794) Požadavky: 1. 2. 3. dobrá znalost svatých knih praktická moudrost rady spolubratrů, aby se vyzbrojil před nebezpečím, že bude klamat sám sebe.

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem V cenobitském způsobu života se mnich

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem V cenobitském způsobu života se mnich učí podřizovat se svaté poslušnosti, což je kořen mnišského života. Je to cesta, která vede k pravé pokoře a svobodě od jakékoli vášně. (…) Sám Syn Boží, ve své lásce k lidem, obnovil a uvedl v život tuto ctnost tím, že se ukázal jako ten, kdo je poslušný nebeskému Otci a to až k smrti na kříži (Flp 2, 8). Svoji poslušností vyléčil naši neposlušnost (…). Žádná jiná podoba života není tak vhodná k tomu, aby člověk prospíval v dokonalosti, zbavoval se vlastních vášní díky pokoře, plodu poslušnosti.

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem Žádná jiná cesta než život s

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem Žádná jiná cesta než život s druhými nevede k tomu, aby v něm obnovila obraz Boží, dovedla nás do stavu čistoty a morálního zdraví, kterou jsme okoušeli na počátku. Život ve společenství spojuje lidi poutem tak silného citu, že se stávají jedním tělem, údy jedněch i druhých, s Kristem jako společnou hlavou. A v síle této lásky, v níž se ve všem podrobují svému duchovnímu otci, vyznávajíce svá tajemství srdce, přijímajíce jeho povzbuzení a jeho příkazy, jakoby přicházely od Boha samého, obětují ve všem svoji vlastní svobodu, jako by se jednalo o zašpiněný oděv.

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem Poslušnost je nejkratším schodištěm, po kterém

4. Cesta k tomu, jak se stát starcem Poslušnost je nejkratším schodištěm, po kterém vystoupíme až do nebe. Jednotlivé schody nejsou nic jiného, než jednotlivé obětování vlastní vůle. (…) Naopak, kdo odmítá poslušnost, vzdaluje se od Boha a odmítá nebe.

5. Cesta, jak se stát duchovním dítětem Učení o jediném těle Kristově je jeho

5. Cesta, jak se stát duchovním dítětem Učení o jediném těle Kristově je jeho dogmatickým základem. A asketickým základem je ctnost poslušnosti, která tvoří morální vazbu mezi jednotlivými členy komunity.

6. Prostředky formace Již od prvních chvil svého příchodu do Bukoviny zavedl obyčej, který

6. Prostředky formace Již od prvních chvil svého příchodu do Bukoviny zavedl obyčej, který měl blahodárný vliv: když přišla nečekaně zima, sešla se znovu celá komunita. A to byl okamžik, kdy zavedl od adventu do Svatého týdne konference nebo každodenní duchovní promluvy. Komunita se sešla v jídelně, rozžaly se svíce, přišel představený a začal četbou patristických děl. Pak hovořil na téma, které vyslechli při četbě. A vše vyvrcholilo krátkým povzbuzením.

6. Prostředky formace Literární činnost se rozšířila, protože z mnohých stran, především z Ruska,

6. Prostředky formace Literární činnost se rozšířila, protože z mnohých stran, především z Ruska, přicházely žádosti o zaslání knih s patristickou spiritualitou. Celá skupina překladatelů, písařů a kritiků se soustředila kolem svého mistra a usilovně bez odpočinku pracovala na revizi děl patristických otců, latinských i řeckých. Poprvé byla přeložena do slovanského jazyka slavná Filokalie metropolity Makaria Korintského a Nikodéma Hagiority, obsahující klasické ukázky modlitby hesychastů.

Rukopis Paisije Veličkovského

Rukopis Paisije Veličkovského

6. Životní vzor Starec vstával každý den k modlitbě brzy ráno, při odbíjení zvonu

6. Životní vzor Starec vstával každý den k modlitbě brzy ráno, při odbíjení zvonu kláštera, to znamená kolem druhé hodiny ranní. Ve tři hodiny vstával jen v případě, že se musel dlouho do večera věnovat korespondenci nebo se necítil dobře. Sám osobně probouzel své služebníky do své kélie tím, že zabouchal na jejich dveře. Důvodem byla jejich společná modlitba, která ráno trvala dosti dlouho. Chtěl, aby se s ním modlili. Hlasitě prozpěvoval hymny ke cti Bohorodičky. Po modlitbě nechal služebnictvo odejít a zůstával sám v meditaci. V šest hodin je zavolal, aby s nimi recitoval hodinky a slavil božskou liturgii. Potom vypil jeden nebo dva hrnečky čaje a začal psát dopisy nebo četl knihu. Od té chvíle byly jeho kélia otevřená pro všechny, kdo potřebovali jeho pomoc, ať už materiální nebo duchovní. Po jídle v poledne se na půl hodinky uchýlil do soukromí, nejvíce však na hodinu, poté začal opět přijímat návštěvníky, kteří se k němu hrnuli.

6. Životní vzor Antonína Bůh jako lékaře daroval Egyptu. Neboť kdokoli k němu přišel

6. Životní vzor Antonína Bůh jako lékaře daroval Egyptu. Neboť kdokoli k němu přišel s bolestí, nevracel se snad od něj s radostí? Když k němu přišel kdokoliv, kdo proléval slzy za zemřelé, nezanechal tehdy svého pláče? A ten, kdo přišel rozhněvaný, nevyměnil hněv za lásku? Který chudák, jenž za ním přišel, když klesal na mysli, vyslechl ho a pohleděl na něj, nezačal pohrdat bohatstvím a neutěšil se ve své chudobě? Který mnich, upadající stále do nedbalosti, když k němu přišel, nestal se mnohem silnějším? Který mladík, jenž přišel na horu a uviděl Antonína, nezřekl se tehdy požitků a nezačal usilovat o zdrženlivost? Kdo z těch, kteří k němu přišli pokoušeni ďáblem, nenalezli pokoj? Kdo z těch, kteří k němu přišli obtěžováni myšlenkami, nenašli klid v mysli?