Romantizmus v eskej literatre Karel Hynek Mchaivot a

  • Slides: 16
Download presentation
Romantizmus v českej literatúre

Romantizmus v českej literatúre

Karel Hynek Máchaživot a dielo * narodil sa v Prahe * už ako študent

Karel Hynek Máchaživot a dielo * narodil sa v Prahe * už ako študent číta svetových romantikov- Byrona, Scotta, Mickiewicza * priťahuje ho história a európske dianie- stretáva sa s porazenými poľskými revolucionármi • * vyštudoval právo, žil v Litoměřicích • * ochorel a ako 26 -ročný zomiera

Karel Hynek Mácha: MÁJ lyrickoepická skladba Hlavná postava: zbojnícky vodca Vilém odvrhnutý spoločnosťou (typ.

Karel Hynek Mácha: MÁJ lyrickoepická skladba Hlavná postava: zbojnícky vodca Vilém odvrhnutý spoločnosťou (typ. romantický hrdina) - nemanželské dieťa - vychovala ho zbojnícka družina - chladný, neľútostný lupič, ľudia sa ho boja Vilémova milá Jarmila ho podviedla s jeho otcom Zavraždí ho bez toho, aby vedel, o koho ide Jarmila sa zo žiaľu utopí a Viléma čaká poprava Všimnite si podobnosť s osudom Jánošíka v skladbe Smrť Jánošíkova (Botto) V temnici (zbavený slobody) uvažuje nad svojím detstvom, osudom, tragédiou

SPEVY- kompozícia *Kompozíciu tvorí : 4 spevy a 2 intermezzá 1. spev: „Byl pozdní

SPEVY- kompozícia *Kompozíciu tvorí : 4 spevy a 2 intermezzá 1. spev: „Byl pozdní večer- první máj, večerní máj byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. “ Jarmila na brehu jazera čaká na svojho milého Viléma. Prichádza posol a oznamuje jej, že jej milý sa ocitol vo väzení za vraždu muža, ktorý ju zviedol (Vilémov otec). „Za hanu jeho, za vinu svou měj hanu světa, měj kletbu mou!“ Neunesie svoju ťažobu – utopí sa. Spev končí zvolaním „Jarmilo!!!“

2. spev : „Ten na kamený složen stůl hlavu o ruce opírá; polohou sedě

2. spev : „Ten na kamený složen stůl hlavu o ruce opírá; polohou sedě a kleče půl v hloub myšlenek se zabírá. . . “ * Vilém vo väzení – v sne sa vracia do svojho detstva, spomína na mladosť (dozvedáme sa o jeho doterajšom živote), uvedomuje si, že sa už nič nevráti: „marná to touha v zašlý svět“ * Spomína na to, že bol otcom vyhnaný z domu a stal sa zbojníkom. Obžalúva spoločnosť, že nesie vinu na tom, že sa stal vydedencom. „Proč rukou jeho vyvržen stal jsem se hrůzou lesů? Čí vinou kletbu nesu? Čí vinu příští pomstí den? “

n n Uvedomuje si, že ráno bude popravený. Nemá predstavu o posmrtnom živote, podľa

n n Uvedomuje si, že ráno bude popravený. Nemá predstavu o posmrtnom živote, podľa neho tam čaká prázdno. Odmieta kňaza. Bije polnoc- čas duchov

INTERMEZZO: * zbor duchov spievajúc na pahorku, kde má byť Vilém popravený * polnočná

INTERMEZZO: * zbor duchov spievajúc na pahorku, kde má byť Vilém popravený * polnočná krajina sa lúči s Vilémom, vyprevádzajú ho mušky, rosa, mesiac a všetko to uzatvára čas, ktorým všetko zabudne.

3. spev: Svitne ráno, Vilém ide na popravisko (sťali mi hlavu a telo lámali

3. spev: Svitne ráno, Vilém ide na popravisko (sťali mi hlavu a telo lámali na kolese). Lúči sa s prírodou, so svojou vlasťou: „Jasné jezero dřímá u středu kvetoucího dolu. . . nad širým dolem slunce lesk A ranní rosa- jitřní máj. “ „To vše zločinec ještě zřel, to vše, jenž nyní opustiti měl, a hluboký srdce mu žal zachvátí; Hhuboce vzdechne- slza slzu stíhá. “ Pozdravuje svoju krajinu: „Ach, zemi krásnou, zemi milovanou, Kolébku mou i hrob můj, matku mou, Vlast jedinou i v dědictví mi danou, Širou tu zemi, zemi jedinou. “

INTERMEZZO: Lúpežnícka banda sa dozvedá o poprave vodcu. Na jeho smrť reaguje aj príroda-

INTERMEZZO: Lúpežnícka banda sa dozvedá o poprave vodcu. Na jeho smrť reaguje aj príroda- krvavé zore, smutné slnko zapadá, nastáva noc, smutné nebo i zem, zvolanie „Vůdce zhynul!“

4. spev: Uplynulo sedem rokov, všetci už zabudli na túto tragédiu, len kostlivec ju

4. spev: Uplynulo sedem rokov, všetci už zabudli na túto tragédiu, len kostlivec ju pripomína. V zime prichádza autor na miesto Vilémovej popravy a ďalej rozvíja príbeh. Byl opět večer- první máj. . . i v smutném oku mém dvě vřelé slzy stály, co jiskry v jezeru, po mé si tváři hrály, neb můj též krásný věk, dětinství mého věk daleko odnesl divoký časů vztek. “ Spev končí: Bez konce láska je! Hynku! Viléme!! Jarmilo!!!“

Práca s ukážkou: Určte rým Charakterizujte veršový systém Nájdite básnické jazykové prostriedky: Vysvetlite hlavnú

Práca s ukážkou: Určte rým Charakterizujte veršový systém Nájdite básnické jazykové prostriedky: Vysvetlite hlavnú myšlienku ukážky 1. spev Byl pozdní večer - první máj – večerní máj - byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. Za růžového večera před dubem stičná děva sedí, se skály v břehu jezera daleko přes jezero hledí. 4. spev Krásny máj uplynul, pohynul jarný květ a léto splanulo- pak letní přišel čas, podzim i zima též- i jaro vzišlo zas až mnoha léta jež přenesl času let. Je pozdní večer- první máj večerní máj je lásky čas, hrdlička zve tu lásce hlas , , Hynku! – Vileme !! – Jarmilo !!!“.

Znaky romantizmu v diele

Znaky romantizmu v diele