RAZVIJENI I NERAZVIJENI REGIONI U SVETU U svetu

  • Slides: 7
Download presentation
RAZVIJENI I NERAZVIJENI REGIONI U SVETU

RAZVIJENI I NERAZVIJENI REGIONI U SVETU

- U svetu se prema privrednoj razvijenosti zemalja mogu izdvojiti: 1. Razvijeni regioni 2.

- U svetu se prema privrednoj razvijenosti zemalja mogu izdvojiti: 1. Razvijeni regioni 2. Nerazvijeni regioni - Na razliku u stepenu razvijenosti utiču faktori kao što su: geografski položaj, prirodni resursi, politička stabilnost, obrazovanje stanovništva, migracije itd. - U toku istorije, položaj razvijenih i nerazvijenih regiona se dosta menjao - Na primer: a) U starom veku, najrazvijeniji delovi sveta su bili prostori gde su se razvile stare civilizacije (Mesopotamija, antička Grčka, Rimsko carstvo itd) b) Tokom perioda velikih geografskih otkrića, mnoge evropske države su bile velike kolonijalne sile. Na taj način su sebi obezbedile resurse kao što su: srebro, zlato, gvožđe, čaj, pamuk i dr. v) Tokom prve industrijske revolucije (Engleska, Francuska, belgija. . . )

Karta sa kolonijalnim silama i teritorijama koje su bile pod vlašću kolonijalnih sila

Karta sa kolonijalnim silama i teritorijama koje su bile pod vlašću kolonijalnih sila

- 21. vek, obeležavaju preduzeća koja posluju u najmanje dve države, a to su

- 21. vek, obeležavaju preduzeća koja posluju u najmanje dve države, a to su multinacionalne kompanije. - Glavni cilj multinacionalnih kompanija je da sebi obezbede tržište, kupce za svoje proizvode i usluge, te na taj način stiču profit. - Sedišta multinacionalnih kompanija su obično veliki gradovi, odnosno globalni gradovi

Multinacionalna, automobilska kompanija Dzeneral Motors zapošljavala je 708 000 radnika širom sveta 2005. godine

Multinacionalna, automobilska kompanija Dzeneral Motors zapošljavala je 708 000 radnika širom sveta 2005. godine

- - U najrazvijenije regione na svetu spadaju: SAD, Kanada, Australija, države zapadne Evrope

- - U najrazvijenije regione na svetu spadaju: SAD, Kanada, Australija, države zapadne Evrope (Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo), srednje Evrope (Nemačka, Švajcarska, Austrija) i istočne Azije (Kina, Japan). Najrazvijeniji regioni učestvuju sa oko 90 procenata u svetskoj privredi. Nerazvijeni regioni se odlikuju visokim stepenom siromaštva, nezaposlenost, zagadjenom životnom sredinom, nepismenost i sl. U nerazvijene regione spadaju mnoge afričke zemlje.

- - - S razvojem saobraćaja i komunikacija, proizvodi i usluge postaju svima dostupni.

- - - S razvojem saobraćaja i komunikacija, proizvodi i usluge postaju svima dostupni. Taj svetski proces se naziva globalizacija. Glavni aspekti globalizavije su: 1) Ekonomski 2) Politički 3) Kulturni Proces globalizacije ima i svoje negativne strane, odnosno sve više se povećavaju razlike između bogatih i siromašnih država. Razvijenost države se izražava bruto domaćim proizvodom (BDP), koji označava obim proizvodnje i usluga u jednoj državi u jednoj godini i izražava se u američkim dolarima. Kada se BDP podeli sa brojem stanovnika države, dobija se BDP po stanovniku. BDP je najveći u Evropi, Severnoj Americi, a najmanji je u Africi.