PSIHOEDUKATIVNE ISKUSTVENE RADIONICE ZA RODITELJE ODGOJITELJE I UITELJE

  • Slides: 15
Download presentation
PSIHOEDUKATIVNE ISKUSTVENE RADIONICE ZA RODITELJE, ODGOJITELJE I UČITELJE Katja Matković Mikulčić, ravnateljica Gordana Novković

PSIHOEDUKATIVNE ISKUSTVENE RADIONICE ZA RODITELJE, ODGOJITELJE I UČITELJE Katja Matković Mikulčić, ravnateljica Gordana Novković Poje, psihologinja KGZ- Knjižnica Medveščak Stručni skup: Suradnja dječjih knjižničara i roditelja Zagreb, 23. ožujka 2012.

O NAŠEM GRADU q Grad Velika Gorica: 63. 511 stanovnika q 4 vrtića q

O NAŠEM GRADU q Grad Velika Gorica: 63. 511 stanovnika q 4 vrtića q 8 osnovnih škola i 14 područnih škola q Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica q 2007. god. grad Velika Gorica dobio status grada prijatelja djece

O NAŠEM DJEČJEM ODJELU Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica otvoren je 2006. godine

O NAŠEM DJEČJEM ODJELU Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica otvoren je 2006. godine q - broj korisnika: 1830 cirkulacija građe: 43. 996 svezaka broj akcija: 87 (od toga 10 radionica ) djelatnici: 3 1 na pola radnog vremena - prostor: 130 m 2

NEKE OD NAŠIH AKTIVNOSTI

NEKE OD NAŠIH AKTIVNOSTI

POTICAJ ZA NASTANAK. . . q Kao školska psihologinja u svakodnevnom neposrednom radu s

POTICAJ ZA NASTANAK. . . q Kao školska psihologinja u svakodnevnom neposrednom radu s roditeljima i stručnjacima koji se bave djecom i mladima. q Potreba za osobnim usavršavanjem kroz: a) rad na sebi kao osobi (prepoznavanje i unapređivanje svojih osobnih kvaliteta, ali i slabosti, nošenje sa stresom, učenje novih načina koji mogu doprinijeti povećanju zadovoljstva životom) b) rad na poboljšanju vještina roditeljstva, tj. pristupa i rada s djecom i mladima općenito.

TKO SU POLAZNICI? q Zainteresirani roditelji, odgojitelji i učitelji Grada Velike Gorice. q Uz

TKO SU POLAZNICI? q Zainteresirani roditelji, odgojitelji i učitelji Grada Velike Gorice. q Uz različita osobna iskustva u odgoju djece, ponekad posebno bogatstvo grupe čine upravo različitosti u vidu zanimanja kojima se polaznici bave (učiteljice, ekonomisti, medicinske sestre, sveučilišne profesorice i dr. ). q Do sada još uvijek prevladavaju polaznice.

GDJE DJELUJU I OD KADA? q Od listopada 2006. god. provode se jednom mjesečno

GDJE DJELUJU I OD KADA? q Od listopada 2006. god. provode se jednom mjesečno na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica. q Od listopada 2008. god. u radionice se uključuju i odgojiteljice djece predškolske dobi različite dužine radnog staža, tj. iskustva u radu s djecom te učiteljice.

CILJEVI RADIONICA q Osnovni ciljevi radionica su: ü rad na povećanju profesionalnih kompetencija stručnjaka

CILJEVI RADIONICA q Osnovni ciljevi radionica su: ü rad na povećanju profesionalnih kompetencija stručnjaka koji rade s djecom ürad na poticanju i razvoju kvalitetnih vještina roditeljstva ürad na osobnom rastu i razvoju roditelja, tj. stručnjaka.

CILJEVI RADIONICA q Specifični cilj: ü rad na senzibilizaciji šire lokalne zajednice za potrebom

CILJEVI RADIONICA q Specifični cilj: ü rad na senzibilizaciji šire lokalne zajednice za potrebom cjeloživotnog učenja i usavršavanja vlastitih vještina pristupa djeci i mladima, ali i mogućnostima primjene znanstvenih dostignuća psihologije za unapređenjem kvalitete svakodnevnog života i rada.

NAČIN RADA q Sudionici su aktivno uključeni u rad tijekom cijele radionice kroz niz

NAČIN RADA q Sudionici su aktivno uključeni u rad tijekom cijele radionice kroz niz zanimljivih vježbi, iznošenje vlastitog mišljenja, diskusiju, igranje uloga te druge vrijedne interaktivne metode i oblike rada. q Psihologinja za svaku temu pripremi Power Point prezentaciju i materijale za roditelje u kojima se nalazi korištena i preporučena literatura (Kutić za roditelje). q Vremensko trajanje radionice iznosi 90 minuta.

TEME. . . q Obuhvaćaju područja: razvojne psihologije, socijalne psihologije, psihologije obrazovanja, pozitivne psihologije

TEME. . . q Obuhvaćaju područja: razvojne psihologije, socijalne psihologije, psihologije obrazovanja, pozitivne psihologije te neke osobitosti bihevioralno-kognitivnog pristupa. q Neke od tema održanih radionica: ü Unaprijedite svoj optimističan stil razmišljanja o lošim događajima üReći NE i ne osjećati se krivim üPoticanje i razvijanje suosjećanja kod djece i mladih üTolerancija različitosti- što možemo učiniti? üKako se što uspješnije nositi s velikim životnim prekretnicama? .

OVAKO TO IZGLEDA. . .

OVAKO TO IZGLEDA. . .

OVAKO TO IZGLEDA. . .

OVAKO TO IZGLEDA. . .

ŠTO KAŽU POLAZNICI (evaluacije) q Što Vam se posebno svidjelo na radionici? ü ü

ŠTO KAŽU POLAZNICI (evaluacije) q Što Vam se posebno svidjelo na radionici? ü ü ü ü Način komunikacije voditeljice s nama sudionicima seminara Razmjena iskustava, opuštenost; konkretni primjeri Mogućnost aktivnog sudjelovanja Razna iskustva koja sam čula od prisutnih Dobra atmosfera, komunikacija među sudionicima Poticajne teme za rad kako na sebi tako i s djecom Osvješćivanje nekih činjenica Što više takvog rada s ljudima, a posebno s onima koji rade s ljudima!

PLANOVI ZA BUDUĆNOST. . . q Nastaviti aktivnu senzibilizaciju roditelja i stručnjaka koji se

PLANOVI ZA BUDUĆNOST. . . q Nastaviti aktivnu senzibilizaciju roditelja i stručnjaka koji se bave djecom i mladima za vrijednost ovakvog oblika stručnog usavršavanja i rada na sebi kao osobi kroz: ü tematsko i metodološko obogaćivanje rada (poslijediplomski specijalistički studij voditeljice) üodazvati se na poziv medija Grada Velike Gorice (TV, novine).