PROJEKT GIMNAZJALNY ZESP SZKOLNOPRZEDSZKOLNY FRYDRYCHOWICE PATRON NASZEJ SZKOY

  • Slides: 15
Download presentation
PROJEKT GIMNAZJALNY ZESPÓŁ SZKOLNOPRZEDSZKOLNY FRYDRYCHOWICE

PROJEKT GIMNAZJALNY ZESPÓŁ SZKOLNOPRZEDSZKOLNY FRYDRYCHOWICE

PATRON NASZEJ SZKOŁY JAN BRZECHWA

PATRON NASZEJ SZKOŁY JAN BRZECHWA

ŻYCIORYS ü ü ü ü : Jan Brzechwa - Jan Wiktor Lesman. Urodzony 15

ŻYCIORYS ü ü ü ü : Jan Brzechwa - Jan Wiktor Lesman. Urodzony 15 sierpnia 1898 r. w Żmerynce na Podolu. Młodość spędził na Kresach Wschodnich podróżując ze swą rodziną. Jego ojciec, Aleksander Lesman, był inżynierem kolejowym. Brzechwa ukończył Zakład Naukowo. Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie z zapisaniem się na studia wstąpił do 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik uczestniczył w latach 1920 -1921 w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1938 powstało pierwsze dzieło artysty. Polski poeta, autor wierszy oraz kilku powieści dla dzieci. W 1939 r. rozpoczął pracę adwokata. Zmarł 2 lipca 1966 r. w Warszawie.

Jan Brzechwa własny opis: Mam dwie nogi i dwie ręce, Wcale nie chciałbym mieć

Jan Brzechwa własny opis: Mam dwie nogi i dwie ręce, Wcale nie chciałbym mieć więcej, Bo określa właśnie to, co jest co i kto jest kto. Stąd wiadomo, żem nie krowa, Żem nie kret, nie sowa płowa, Nie stonoga i nie żubr. Stąd się właśnie pewność bierze, że nie jestem ptak ni zwierzę, Tylko człowiek, starszy pan, Który zwie się. . . Brzechwa Jan.

Najpopularniejsze utwory Jana Brzechwy: „Akademia Pana Kleksa” ü „Kaczka Dziwaczka” ü „Tańcowała Igła Z

Najpopularniejsze utwory Jana Brzechwy: „Akademia Pana Kleksa” ü „Kaczka Dziwaczka” ü „Tańcowała Igła Z Nitką” ü

Brzechwa dzieciom Panicznie bał się niemowląt i małych dzieci, ale doskonale radził sobie z

Brzechwa dzieciom Panicznie bał się niemowląt i małych dzieci, ale doskonale radził sobie z dziećmi nieco starszymi. O poezji dziecięcej mówił: "Pisząc te wiersze sięgam pamięcią do mojego dzieciństwa i staram się przypomnieć sobie, jak wtedy widziałem świat. Piszę te wiersze z pozycji dziecka. Tak jak dziecko pisałoby je dla dorosłych".

ü „Tydzień” Jeden z wierszy: Tydzień dzieci miał siedmioro: "Niech się tutaj wszystkie zbiorą!"

ü „Tydzień” Jeden z wierszy: Tydzień dzieci miał siedmioro: "Niech się tutaj wszystkie zbiorą!" Ale przecież nie tak łatwo Radzić sobie z liczną dziatwą: Poniedziałek już od wtorku Poszukuje kota w worku, Wtorek środę wziął pod brodę: "Chodźmy sitkiem czerpać wodę. " Czwartek w górze igłą grzebie I zaszywa dziury w niebie. Chcieli pracę skończyć w piątek, A to ledwie był początek. Zamyśliła się sobota: "Toż dopiero jest robota!" Poszli razem do niedzieli, Tam porządnie odpoczęli. Tydzień drapie się w przedziałek: "No a gdzie jest poniedziałek? " Poniedziałek już od wtorku Poszukuje kota w worku I tak dalej. . .

Nagrody: P 1954 – nagroda miasta Stalinogród P 1956 – nagroda Prezesa Rady Ministrów

Nagrody: P 1954 – nagroda miasta Stalinogród P 1956 – nagroda Prezesa Rady Ministrów P 1965 – nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki

Pisarz - Kucharz Nazywano go czasem "poetą kulinarnym", bo często pisał o jedzeniu. Oto

Pisarz - Kucharz Nazywano go czasem "poetą kulinarnym", bo często pisał o jedzeniu. Oto Brzechwy świąteczny przepis na karpia w szarym sosie po polsku: Gdy się karpia już opluska, Gdy jest z niego zdjęta łuska, Trzeba, jeśli czas pozwoli, Trzymać go godzinę w soli. Potem, jak to każdy przyzna, Nieodzowna jest włoszczyzna, Robi się z niej wrzący wywar, By na rybę wpływ swój wywarł.

ü „Na Straganie” Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą. "

ü „Na Straganie” Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą. " Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: "Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze. " "Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!" Rzecze na to kalarepka: "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!" "A to feler" Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: "Gdzie się pani tu gramoli? !" "Nie bądź dla mnie taka wielka" Odpowiada jej brukselka. Groch po brzuszku rzepę klepie: "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej? " "Widzieliście, jaka krewka!" Zaperzyła się marchewka. "Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. "Niech rozsądzi nas kapusta!" "Co, kapusta? ! Głowa pusta? !" Lecz pietruszka - z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może. " A kapusta rzecze smutnie: "Moi drodzy, po co kłótnie, "A to feler" Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: "Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony? " Burak tylko nos zatyka: "Niech no pani prędzej zmyka, Westchnął seler. Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!" "A to feler" Westchnął seler.

Dlaczego Jan Brzechwa został pisarzem? Na pytanie, dlaczego został pisarzem, Jan Brzechwa odpowiadał: "Bo

Dlaczego Jan Brzechwa został pisarzem? Na pytanie, dlaczego został pisarzem, Jan Brzechwa odpowiadał: "Bo miałem ładny charakter pisma". Całe bruliony zapisywał swym pięknym, równym pismem. Wszystko pisał ręcznie, wiecznym piórem. Maszynę do pisania uważał za bezduszny przedmiot.

Ciekawostki z życia: Pierwszym wierszem jaki napisał Jan był wiersz o jego siostrze. Niestety

Ciekawostki z życia: Pierwszym wierszem jaki napisał Jan był wiersz o jego siostrze. Niestety nie można go dziś przeczytać bo siostra go zniszczyła. • Jego tata był kolejarzem, a mama nauczycielką. • Jako dziecko był psotnikiem, jak każdy w tym wieku. • Od młodości bardzo lubił czytać książki, uwielbiał też wieczory gdy wraz z ojcem czytali na głos książki. •

Jan lubił dużo zjeść co w późniejszych latach przerodziło się w chorobę serca. •

Jan lubił dużo zjeść co w późniejszych latach przerodziło się w chorobę serca. • Ciekawostką jest też fakt że „Brzechwa” to pseudonim literacki, który naprawdę oznacza pewną część strzały. . Prawdziwe nazwisko to Lesman. • Rodzice śmiali się kiedyś z jego ładnego charakteru pisma - mówili że zostanie kiedyś pisarzem (i tak się stało). •

Patron naszej szkoły: 1 czerwca 1990 roku pod przewodnictwem dyrektora mgr Józefa Trzopa odbyła

Patron naszej szkoły: 1 czerwca 1990 roku pod przewodnictwem dyrektora mgr Józefa Trzopa odbyła się uroczystość nadania szkole imienia JANA BRZECHWY.

Projekt wykonali: ü Jakub Bury ü Ksawery Nowak Opiekun projektu: mgr Janusz Rutkowski

Projekt wykonali: ü Jakub Bury ü Ksawery Nowak Opiekun projektu: mgr Janusz Rutkowski