Priama re Mgr Simona Gondekov Priama re o

  • Slides: 13
Download presentation
Priama reč Mgr. Simona Gondeková

Priama reč Mgr. Simona Gondeková

Priama reč Čo je to priama reč? Ø presné znenie reči postáv. Ø doslovne

Priama reč Čo je to priama reč? Ø presné znenie reči postáv. Ø doslovne vyjadruje to, čo niekto povedal. Ø doslovná reprodukcia prehovoru postavy, nejakého citátu, či znenia textu. Veta s priamou rečou sa člení na: a) uvádzaciu vetu b) priamu reč.

Uvádzacia veta Ø je ňou uvedená priama reč Ø napovie nám, kto priamu reč

Uvádzacia veta Ø je ňou uvedená priama reč Ø napovie nám, kto priamu reč hovorí Ø môže stáť: • pred priamou rečou • za priamou rečou • uprostred priamej reči

Uvádzacia veta pred priamou rečou Napr. : Matka riekla: „Dnes pôjdem navštíviť tetu. “

Uvádzacia veta pred priamou rečou Napr. : Matka riekla: „Dnes pôjdem navštíviť tetu. “ Sused sa spýtal: „Kedy k nám prídete? “ Zložil klobúk a zvolal: „Ruky bozkávam!“ Za uvádzacou vetou, ktorá stojí pred priamou rečou, píšeme dvojbodku.

Uvádzacia veta za priamou rečou Napr. : „Nežalujte, deti!“ zvolala pani učiteľka. „Kedy prídeš?

Uvádzacia veta za priamou rečou Napr. : „Nežalujte, deti!“ zvolala pani učiteľka. „Kedy prídeš? “ spýtala sa Anna. „Ráno vstanem skôr a urobím raňajky, “ sľúbil otec.

Uvádzacia veta uprostred priamej reči Napr. : „To je výborná práca, “ oznámil riaditeľ,

Uvádzacia veta uprostred priamej reči Napr. : „To je výborná práca, “ oznámil riaditeľ, „klobúk dolu. “ „Veľmi sa tešíme na Vianoce, “ odpovedali deti, „a najmä na darčeky. “ „Nezabudni poupratovať, “ prikázala mama, „a nenechávaj si to na poslednú chvíľu!“ Uvádzaciu vetu, ktorá stojí uprostred priamej reči oddeľujeme čiarkami.

Priama reč Ø na označenie priamej reči vo vete používame úvodzovky. Ø napovie nám,

Priama reč Ø na označenie priamej reči vo vete používame úvodzovky. Ø napovie nám, čo dotyčná osoba povedala. Ø môže byť oznamovacou, opytovacou, rozkazovacou, zvolacou vetou. Podľa toho píšeme za ňou bodku, otáznik alebo výkričník. Ø vždy sa začína a končí úvodzovkami.

Spojenie priamej reči a uvádzacej vety Vysvetlivky: 1. U_______: „P_______. ? !“ Hostiteľ sa

Spojenie priamej reči a uvádzacej vety Vysvetlivky: 1. U_______: „P_______. ? !“ Hostiteľ sa spýtal: „Môžem vás ponúknuť? “ U – uvádzacia veta začínajúca veľkým písmenom, u - uvádzacia veta začínajúca malým písmenom, P – priama reč začínajúca veľkým 2. „P______ , ? !“ u _______. „Choď si umyť zuby!“ zvolala sestra. písmenom, p – priama reč začínajúca malým písmenom. 3. „P_______, “ u______ , „p ______. !? " „Ako chceš, “ povedala Ema, „už sa nevrátim!“

Spojenie priamej reči a uvádzacej vety Poznáme ešte jeden druh priamej reči, a to

Spojenie priamej reči a uvádzacej vety Poznáme ešte jeden druh priamej reči, a to tzv. priama reč bez uvádzacej vety. „P________. ? !“ (bez uvádzacej vety) „Prečo práve ja? “ „Zhasni svetlo!“ „Na obed som mal špagety. “ Vysvetlivky: P – priama reč začínajúca veľkým písmenom,

Doplň do textu interpunkčné znamienka: Kedy ste išli prvý raz vo vlaku spýtalo sa

Doplň do textu interpunkčné znamienka: Kedy ste išli prvý raz vo vlaku spýtalo sa dievčatko Stará mama sa zamyslela To som mala už vyše tridsať rokov Prečo tak neskoro podivilo sa Lebo do tých čias s úsmevom odvetila stará mama tadiaľto nechodil vlak „Kedy ste išli prvý raz vo vlaku? “ spýtalo sa dievčatko. Stará mama sa zamyslela: „To som mala už vyše tridsať rokov. “ „Prečo tak neskoro? “ podivilo sa. „Lebo do tých čias, “ s úsmevom odvetila stará mama, „tadiaľto nechodil vlak. “

Doplň do textu chýbajúce interpunkčné znamienka. Hádajú sa dvaja žiaci Dnes píšeme písomku z

Doplň do textu chýbajúce interpunkčné znamienka. Hádajú sa dvaja žiaci Dnes píšeme písomku z matematiky hovorí Iva Nie, píšeme písomku z prírodovedy, povie Emil Z matiky nedá sa Iva Z prírodovedy zakričí Emil Spýtajú sa okoloidúceho spolužiaka Z akého predmetu dnes píšeme písomku Neviem, odpovie ja som chýbal celý týždeň v škole

Doplň do textu chýbajúce interpunkčné znamienka. Zvládneme to povedal tatko a nastúpil do autobusu

Doplň do textu chýbajúce interpunkčné znamienka. Zvládneme to povedal tatko a nastúpil do autobusu smer Londýn Zvládneme to povedala mama a so slzami v očiach zamávala tatkovi Jasné, že to zvládneme zamrmlal Dodo a potiahol ma za nohu Však, žaba Teraz bude hlava rodiny Dodo povedala mama pri večeri A to znamená, že ho budeš poslúchať, jasné Poslúchať vždy, akože vždy vypliešťala som oči Vždy odvetila mama Aj keby sa náhodou. . . skúšala som Povedala som vždy mamin hlas sprísnel Ale čo keď. . . zase som skúšala

Vety zmeň ma priamu reč a správne zapíš. a) s uvádzacou vetou na konci.

Vety zmeň ma priamu reč a správne zapíš. a) s uvádzacou vetou na konci. Starká mi povedala, že k obedu máme fazuľovú polievku. b) s uvádzacou vetou na začiatku. Pani učiteľka sa ma spýtala, prečo som chýbal. c) s uvádzacou vetou uprostred. Mamička sa ma spýtala, či pôjdem na poštu alebo vyvenčím psíka.