Prevencija nasilja i izgradnja humanih odnosa meu mladima

  • Slides: 15
Download presentation
Prevencija nasilja i izgradnja humanih odnosa među mladima -prijedlog projekta-

Prevencija nasilja i izgradnja humanih odnosa među mladima -prijedlog projekta-

Pojavnost l l Nasilno ponašanje među mladima je prepoznato kao značajni opći i društveni

Pojavnost l l Nasilno ponašanje među mladima je prepoznato kao značajni opći i društveni problem koji ugrožava kvalitetan razvoj mladog čovjeka. Zapaženo je da se sve intenzivnije pojavljuje kod djevojčica u srednjoj školi. Postoje tri vrste nasilnog ponašanja: verbalno, fizičko i simboličko (nasilje kroz odnose, socijalno nasilje). Nacionalnim programom sprečavanja nasilja predviđeno je uključivanje svih čimbenika koji mogu biti od koristi u stvaranju sigurnih škola i prevenciji nasilja među mladima.

Okvir nacionalnog programa prevencije nasilja l l l Nacionalni program namijenjen je svim skupinama

Okvir nacionalnog programa prevencije nasilja l l l Nacionalni program namijenjen je svim skupinama djece i mladih. Posebno značajno pitanje: da li su prepoznate skupine mladih s posebnim zanimanjima u kojima je svaki pa i najblaži oblik simboličnog nasilja ugrožava rad u profesiji za koju se mladi čovjek opredjeljuje? Kako prepoznati dimenziju tog ponašanja, kako pristupiti što ranije i kojim mjerama prevencije kako bi se na kraju školovanja odabrano zvanje moglo provoditi ne dovodeći u opasnost druge u zajednici i sebe?

Zašto je fokus usmjeren na medicinske škole l Nepoželjno ponašanje među mladima koji se

Zašto je fokus usmjeren na medicinske škole l Nepoželjno ponašanje među mladima koji se pripremaju za zvanje medicinska sestra/tehničar /fizioterapeut/primalja je posebno štetna pojava jer se ti mladi ljudi pripremaju za zvanje u kojem se očekuje osobito humani odnos prema bolesnicima i suradnicima, te visoke norme etičkog ponašanja međusobno i u timu.

Što pokazuju dosadašnja istraživanja l l Za očekivati je da se u zdravstveno zvanje

Što pokazuju dosadašnja istraživanja l l Za očekivati je da se u zdravstveno zvanje opredjeljuju mladi s već usvojenim humanim odnosom prema ljudima, ali u praksi to nije tako. Postoji razlika između školovanja medicinskih sestara u EU i HR – u HR se opredjeljuju za to zvanje nakon 8 godina osnovne škole a u EU nakon 10. Pitanje mentalne spremnosti za ovo zvanje je jedna od bitnih značajki za uspješnost u profesiji. Jednako tako se može uočiti da problemi mladih i uzroci nasilnog ponašanja nisu ograničeni na jednu vrstu škole i zanimanja i prelaze te granice.

Ciljevi ovog projekta l l Provesti ispitivanje pojavnosti i vrste nasilja u prvim razredima

Ciljevi ovog projekta l l Provesti ispitivanje pojavnosti i vrste nasilja u prvim razredima medicinskih škola u šk god 2008/2009 putem standardiziranih upitnika i procijeniti kvalitativne i kvantitativne indikatore nepoželjnog ponašanja među učenicama/ima. Analizirati specifične lokalne čimbenike koji su potencijalni dodatni uzroci nasilnog ponašanja (socijalni, društveni, drugi)

Ciljevi l Pripremiti program edukacije i prevencije nepoželjnog ponašanja koji dopunjuje Nacionalni program. Dodati

Ciljevi l Pripremiti program edukacije i prevencije nepoželjnog ponašanja koji dopunjuje Nacionalni program. Dodati sadržaje kojima se toj populacijskoj skupini mladih omogućava prepoznavanje uzroka i posljedica nasilja, podiže razina znanja kako prevladati osobne i zajedničke probleme, te djelovati preventivno. l Dopuniti školske izvedbene programe predmeta u kojima se analizira odnos prema bolesnicima, odnos prema suradnicima i timu ( etika u sestrinstvu, komunikacijske vještine, klinički predmeti) dodatnim sadržajima i primjerima.

Ciljevi l l Provesti edukaciju o prepoznavanju i prevenciji nepoželjnog ponašanja na reprezentativnom broju

Ciljevi l l Provesti edukaciju o prepoznavanju i prevenciji nepoželjnog ponašanja na reprezentativnom broju učenica/ka svih škola uz pomoć nastavnika škola, pedagoga i liječnika školske medicine. Stvoriti mrežu mladih budućih edukatora koji će prenositi stečeno znanje i vještine u medicinskim školama u Hrvatskoj

Ciljne skupine l l U Hrvatskoj postoji 22 medicinske škole koje pohađa veliki broj

Ciljne skupine l l U Hrvatskoj postoji 22 medicinske škole koje pohađa veliki broj učenika, 90% su to djevojke. U Zagrebu se upisuje godišnje 450 djece u medicinske škole (medicinske sestre, primalje, fizioterapeuti, zdravstveni tehničari) Programom će se u dijelu analize stanja obuhvatiti svi učenici prvih i trećih razreda. Izbor prvog razreda je zbog analize ulaznih indikatora vrste i veličine problema. Treći razred je ujedno kontrolni jer može pokazati u kojoj su mjeri učenici tijekom prva dva razreda prihvatili humane odnose svog budućeg zvanja. Iz provedenih anketa će se moći sagledati čimbenici sredine koji utječu na ponašanje i individualni čimbenici.

Metode rada I l l Priprema standardiziranih upitnika, edukacija volontera koji će u suradnji

Metode rada I l l Priprema standardiziranih upitnika, edukacija volontera koji će u suradnji sa školama provesti anketu u prvim razredima medicinskih škola. Postavljenje kriterija i indikatora za praćenje kvalitete programa

II l l l Obrada i analiza upitnika. Utvrđivanje indikatora nasilnog ponašanja i specifičnih

II l l l Obrada i analiza upitnika. Utvrđivanje indikatora nasilnog ponašanja i specifičnih indikatora promjene ponašanja koje su nespojive s izabranim zanimanjem. Upoznavanje i upozorenje školama na problem.

III l l l Priprema programa edukacijskih radionica za reprezentativne grupe mladih budućih medicinskih

III l l l Priprema programa edukacijskih radionica za reprezentativne grupe mladih budućih medicinskih sestara/tehničara Edukacija radne grupe koja će provoditi radionice radi harmonizacije metodologije u suradnji sa školama. Edukacijski program će se usmjeriti na specifične indikatore prepoznate u prethodnoj fazi programa i time nadopuniti nacionalni program.

Metode rada l l Radionice za skupine 20 -25 učenica/ka prvih razreda medicinskih škola

Metode rada l l Radionice za skupine 20 -25 učenica/ka prvih razreda medicinskih škola Osnivanje mreže edukatora, Postavljanje interaktivnih web stranica za komunikaciju među njima. Stvaranje uvjeta za održivi razvoj programa u suradnji sa svim ostalim sudionicima u sprečavanju nasilja među mladima kroz nacionalni program.

OČEKIVANI REZULTATI l l l Programom će se dobiti nove spoznaje o lokalnim i

OČEKIVANI REZULTATI l l l Programom će se dobiti nove spoznaje o lokalnim i drugim čimbenicima koji uzrokuju ili potiču na nepoželjno ponašanje u specifičnoj populaciji mladih koja se priprema školovanjem za jedno od najhumanijih zanimanja - zvanje medicinske sestre/tehničara. Program će dopuniti ukupni Nacionalni program specifičnim sadržajima i mjerama intervencije prilagođene specifičnosti sredine i zvanju. Dodatni doprinos programa je mreža budućih mladih edukatora koji će nadograđivati program, izmjenjivati iskustva i znanja ubuduće i učiniti ga održivim.

Dodatni opći doprinos l l Predloženi program nadopunjuje Nacionalni program aktivnosti za sprečavanje nasilja

Dodatni opći doprinos l l Predloženi program nadopunjuje Nacionalni program aktivnosti za sprečavanje nasilja među mladima i program sigurnosti u školama. Usmjeren je na potporu programima za humane odnose među spolovima. Predloženi program dopunjuje mjere Programa poboljšanja u sustavu odgoja i obrazovanja (PPSOO), posebno dijela koji se odnosi na financiranje različitih inicijativa na regionalnoj i lokalnoj razini, poboljšanje učenja i metoda usmjerenih ka osuvremenjivanju odgojno-obrazovnog sustava, a posebice sustava srednjeg odgoja i obrazovanja. Program dopunjuje obrazovanje u segmentu zdravstvenog odgoja.