Pred vami so reitve nalog prejnjega PPT na

  • Slides: 11
Download presentation
§ Pred vami so rešitve nalog prejšnjega PPT na temo Ivan Cankar: Bobi. REŠITVE

§ Pred vami so rešitve nalog prejšnjega PPT na temo Ivan Cankar: Bobi. REŠITVE § Prosimo, da natančno pregledate svoje odgovore in jih primerjajte z rešitvami, napačne obvezno popravite.

1. Pravilno zaporedje okvirčkov (obnova črtice Bobi)

1. Pravilno zaporedje okvirčkov (obnova črtice Bobi)

Dogajalni kraji in primeri iz besedila: BESEDILA § Petrov dom … tam so že

Dogajalni kraji in primeri iz besedila: BESEDILA § Petrov dom … tam so že spale Petrove sestre. 2. § Cerkev … tik pred oltarjem je stal … § Mihčetov dom … stopil je v vežo pri tistih durih, kjer prihajajo posli, popotniki in berači. § Senožeti Krenil je v senožet.

§Dogajalni čas: Večina črtice se dogaja na nedeljo, natančneje na cerkveni praznik. 3. Dokaz

§Dogajalni čas: Večina črtice se dogaja na nedeljo, natančneje na cerkveni praznik. 3. Dokaz iz besedila je: „Vzbudilo ga je glasno zvonjenje; potrkavalo in zvonilo je od fare in od podružnic, ves zrak, od neba do zemlje, je bil kakor ena sama vesela, vse sladkosti oznanjujoča pesem. “ (Opomba: Verjetno je šlo na „žegnanjsko nedeljo“, na katero se praznuje obletnica „prvega maševanja“ v posamezni cerkvi. )

§ MOTIVI: Npr. bob, zvonenje, bela cesta, cerkev, nebo, vrt, klanec, senožeti, pečenka …

§ MOTIVI: Npr. bob, zvonenje, bela cesta, cerkev, nebo, vrt, klanec, senožeti, pečenka … 4. § TEMA: Bogastvo in revščina (tj. SOCIALNA TEMATIKA). § SPOROČILO: npr. Krivice, ki si jo storil ali doživel, nikoli ne pozabiš.

§ BOB je simbol blagostanja, praznika, bogastva. § KLANEC je simbol revščine in podrejenosti,

§ BOB je simbol blagostanja, praznika, bogastva. § KLANEC je simbol revščine in podrejenosti, revnega predela kraja (» … nameril se je v klanec. «) 5. (Opomba: Se spomniš, kako se imenuje del Vrhnike, od koder je prihajal Cankar? Klanec! Vidiš povezavo? )

§ PETER: plašen, sramežljiv, počuti se manjvrednega … § MIHČE: ošaben, krut, razvajen, poniževalen

§ PETER: plašen, sramežljiv, počuti se manjvrednega … § MIHČE: ošaben, krut, razvajen, poniževalen … § PETROV OČE: oster, neprijazen, vdan v usodo … § PETROVA MAMA: plaha, potrpežljiva, trpeča, verna … 6. Osebe § Ivana Cankarja bi lahko povezali s Petrom, saj sta bila kot otroka oba revna, s požrtvovalno mamo in odsotnim očetom, prav tako sta oba živela na „klancu“. § Odnos med staršema ni bil ljubeč ali prijazen, saj se Petrov oče ponoči razburja na ženo, ko se ta joče od žalosti (zaradi revščine) in moli.

a) Mudilo se mu je in vendar ni hitel; noge same niso hotele −

a) Mudilo se mu je in vendar ni hitel; noge same niso hotele − nenadoma so bile vse težke in nerodne, zaboleli so ga tesni čevlji. In zaželelo se mu je, da bi že rajši bil tam, da bi že sedel za mizo in da bi ne bilo te dolge, bele, vroče ceste. Ko je ugledal hišo, belo in visoko, je postal ter pomislil. Hiša se mu je zazdela nenadoma vsa gosposka, tuja, kakor izprašujoča: » Kaj pa bi ti v paradižu, berač, sin beračev? « 7. PRIPOVEDOVALEC b) PRVOOSEBNI PRIPOVEDOVALEC: Takrat, Bog se usmili, sem ga ugledal, ko je stal v veži, majhen in plah, v zakrpani obleki in nerodnih tesnih čevljih, oči velike in bleščeče − in velik robec v žepu; zdaj se mi zdi, da sem natanko vedel o tistem velikem pisanem robcu, ki je bil za bobe in špehovko pripravljen. c) Dogodka se spominja Mihče.

§ Zunanje dogajanje je praznično, 8. NASPROTJA veselo, glasno, pomladno, Peter pa je bil

§ Zunanje dogajanje je praznično, 8. NASPROTJA veselo, glasno, pomladno, Peter pa je bil tih, sramežljiv, ponižen, razočaran.

§ Npr. : » Kaj pa bi ti v paradižu, berač 9. NOTRANJI MONOGOL

§ Npr. : » Kaj pa bi ti v paradižu, berač 9. NOTRANJI MONOGOL sin beračev? «, » Vzemi robec, Peter, da boš zavil! « § Notranji monolog poudari Petrov občutek manjvrednosti, njegovo željo in hkrati nezmožnost, da bi nekaj ukrenil, spremenil.

§ Metafora: … šel je z lahkimi/težkimi koraki … § Primera: … nebo, visoko

§ Metafora: … šel je z lahkimi/težkimi koraki … § Primera: … nebo, visoko razpeto, s tenkimi belimi oblaki kakor z jablanovim cvetjem posuto … 10. ZNAČILNOSTI BESEDILA BOBI § Okrasni pridevki: vesela pesem, bela dekleta, svetel dan § Poosebitve: … vriskajoče petje zvonov … vrt, znanec in tovariš njegov … § Ponavljanja: … berač, sin beračev … § Refren: … ne jej preveč, Peter …