nekuiai sugro Pareng Alytaus Vidzgirio pagrindins mokyklos pradini

  • Slides: 19
Download presentation
Šnekučiai sugrįžo Parengė Alytaus Vidzgirio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Zita Belevičienė

Šnekučiai sugrįžo Parengė Alytaus Vidzgirio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Zita Belevičienė

Mįslė Mano namas ąžuole Šiltas ir patogus. Gera kai žmona šalia, Švilpauti ant stogo.

Mįslė Mano namas ąžuole Šiltas ir patogus. Gera kai žmona šalia, Švilpauti ant stogo.

Varnėnas judrus, gudrus ir labai draugiškas paukštis. Jis retai būna vienas, dažniausiai būreliuose. Tik

Varnėnas judrus, gudrus ir labai draugiškas paukštis. Jis retai būna vienas, dažniausiai būreliuose. Tik trumpam išskridęs į artimuosius šiltuosius kraštus – Angliją, Olandiją, Belgiją, vėl grįžta į Lietuvą. Pima parskrenda patinas, vėliau – patelė. Savo giesmelės neturi, todėl pamėgdžioja kitų sparnuočių melodijas, daugiausiai kikilių, strazdų ir liepsnelių.

Kaip gieda varnėnas ? § Siu gint, siu gint. § Čir čim, čir čim

Kaip gieda varnėnas ? § Siu gint, siu gint. § Čir čim, čir čim – vyvo, vyvo! § Grįžau, grįžau, Buvau, buvau, Teisybė – čia, čia. Pačios neradau. Išlėksiu, išlėksiu, Eik, eik! Aš vyrs, aš vyrs!

Kovo 4 – varnėno diena Varnėnai sugrįžta! Atėjo pavasaris, o su juo vis daugiau

Kovo 4 – varnėno diena Varnėnai sugrįžta! Atėjo pavasaris, o su juo vis daugiau ir daugiau paukščių sugrįžta į gimtinę. Kovo 4 d. vadinama Varnėnų diena, nes būtent šią dieną jų daugiausiai parskrenda į Lietuvą.

Kovo 4 – šv. Kazimiero diena § Kazimierą vadina kreivavėžiu, nes nuo kovo 4

Kovo 4 – šv. Kazimiero diena § Kazimierą vadina kreivavėžiu, nes nuo kovo 4 dienos – kreiva vėžė. Po lašais jau gali atsigerti ne tik gaidys, bet ir veršis. Sakydavo, kad šią dieną vieversys išgieda pirmą giesmę, ir sniegas ima tirpti dar sparčiau. § Valstiečiai pirmą kartą po žiemos nors trumpam išleidžia iš tvarto gyvulius, norėdami, kad tie būtų sveiki. Jeigu per Kazimierą išgirsdavo vieversio giesmę, manydavo, kad bus nederlingi metai. § Nuo senų laikų rengiamos garsios Kaziuko mugės. Čia gali pamatyti nuostabių dirbinių.

Varnėnas Tai vienas dažniausių paukščių - jį galima išvysti visur – atvirose, tinkamose maitintis

Varnėnas Tai vienas dažniausių paukščių - jį galima išvysti visur – atvirose, tinkamose maitintis pievose, laukuose, parkuose, soduose, paupiuose, paežerėse.

Kur varnėnas gyvena? Lizdą krauna inkiluose, uoksuose. Jį iškloja šiaudais, žolėmis, samanomis, plunksnomis. Deda

Kur varnėnas gyvena? Lizdą krauna inkiluose, uoksuose. Jį iškloja šiaudais, žolėmis, samanomis, plunksnomis. Deda 5 – 6 melsvus kiaušinius. Peri – 3 savaites. Po 21 dienos jaunikliai palieka lizdą.

Kuo maitinasi varnėnai? Mėgsta gyventi ir prie sodybų. Jie priskiriami prie naudingų paukščių, nes

Kuo maitinasi varnėnai? Mėgsta gyventi ir prie sodybų. Jie priskiriami prie naudingų paukščių, nes sulesa apie 1000 vikšrų. Daugiausiai minta gyvuliniu maistu – ypač bestuburiais, bet taip pat sulesa ir nemažai augalinio maisto – vaisių ir uogų sėklų, tačiau dideli varnėnų būriai pavojingi sodams - vynuogių kraštuose jie šaudomi ar nuodijami. Pavasarį mėgsta pašeimininkauti daržuose, išrauna ką tik pasodintus daigus, ypač kopūstų, bet tai daro ne iš piktos valios, o ieškodami daržovių šaknis graužiančių vikšrų.

Kai palieka inkilą Šie sparnuočiai ypač mėgsta švarą. Taip pat jie turi neįtikėtiną tradiciją

Kai palieka inkilą Šie sparnuočiai ypač mėgsta švarą. Taip pat jie turi neįtikėtiną tradiciją - prieš išskrendant varnėniukams seniai skleidžia savotišką iki tol visą pavasarį negirdėtą balsą, savotišką ženklą kuo skubiau palikti gimtąją gūžtą ir sekti priekyje skrendančių maitintojų. Visa šeimyna kartu su kitais giminaičiais persikelia į pievas, paupius, kur sudaro didelius pulkus. Rudenį dar kartelį susirenka į sodybas, kur perėjo pavasarį, landžioja į inkilus, o po to išskrenda. Būna, kad žiemą praleidžia ir Lietuvoje. Tačiau dažnai žūva nuo šalčio, pūgų, maisto stokos.

Kaip atpažinti varnėną Varnėnas nesunkiai atpažįstamas, bet dažnokai painiojamas su juoduoju strazdu. Svarbiausi skirtumai

Kaip atpažinti varnėną Varnėnas nesunkiai atpažįstamas, bet dažnokai painiojamas su juoduoju strazdu. Svarbiausi skirtumai yra šie: suaugę varnėnai daugiau ar mažiau šviesiai dėmėti, juodieji strazdai – grynai juodi. Varnėnai žeme vaikšto, bėgioja, yra labai judrūs, bet niekuomet nešokuoja.

Azijinis varnėnas Negyvena Lietuvoje

Azijinis varnėnas Negyvena Lietuvoje

Rožinis varnėnas Retas svečias Lietuvoje

Rožinis varnėnas Retas svečias Lietuvoje

Rudauodegis Retas svečias Lietuvoje

Rudauodegis Retas svečias Lietuvoje

Orų spėjimai § Kai varnėnai parlekia, didelių šalčių nebus. § Kai šnekutis atlekia, sniego

Orų spėjimai § Kai varnėnai parlekia, didelių šalčių nebus. § Kai šnekutis atlekia, sniego nebebus.

Inkilai

Inkilai

Varnėnai būriuojasi Rudeniui atėjus, varnėnai palieka savo inkilus ir susirenka dideliais būriais pievose, laukuose.

Varnėnai būriuojasi Rudeniui atėjus, varnėnai palieka savo inkilus ir susirenka dideliais būriais pievose, laukuose. Dideli būriai varnėnų tarsi atsisveikindami dar kiek paskraido ir palieka savo gimtinę.

Varnėnas Štai toks, tas mūsų draugas varnėnas. Tad palinkėkime jam gerų metų mūsų šalyje

Varnėnas Štai toks, tas mūsų draugas varnėnas. Tad palinkėkime jam gerų metų mūsų šalyje į kurią jis sugrįžta su džiaugsmu ir meile tėvynei.

Kodėl varnėnas grįžta? - Kodėl, močiut, Varnėnai grįžta Iš tų šiltų kraštų pietų? Močiutė

Kodėl varnėnas grįžta? - Kodėl, močiut, Varnėnai grįžta Iš tų šiltų kraštų pietų? Močiutė man: - Kodėl, dukryte, Parbėgi iš mokyklos tu? Močiutei atsakau linksmai: - Kur bėgti man? Juk čia namai. -Matai. . . – Močiutė sako vėlei: Čia ir. . . varnėnų inkilėliai.