KOVO 19 PEMPS GRIMO DIENA Pareng Alytaus Vidzgirio

  • Slides: 14
Download presentation
KOVO 19 – PEMPĖS GRĮŽIMO DIENA Parengė Alytaus Vidzgirio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja

KOVO 19 – PEMPĖS GRĮŽIMO DIENA Parengė Alytaus Vidzgirio pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja metodininkė Zita Belevičienė

Mįslė Jos vaikų – tik keturi. Bet kokie visi geri! Tol lizdelyje kiūtos, Kol

Mįslė Jos vaikų – tik keturi. Bet kokie visi geri! Tol lizdelyje kiūtos, Kol mama žinios neduos!

Pempė sako Sveiki gyvi, sveiki gyvi, Sveiki gyvi, vaikučiai. Klyvis, klyvis, klyvis Kas iš

Pempė sako Sveiki gyvi, sveiki gyvi, Sveiki gyvi, vaikučiai. Klyvis, klyvis, klyvis Kas iš manęs pasidyvys? Kiaušinėlius dėsiu, Vaikelius perėsiu. Kas ir dyvys – nenudyvys, Aš visus mylėsiu.

Kovo 19 -oji pempės grįžimo diena Kovo 19 dieną parskrenda pempė. Jeigu tą dieną

Kovo 19 -oji pempės grįžimo diena Kovo 19 dieną parskrenda pempė. Jeigu tą dieną geras oras, bus geri metai gyvuliams. Tai ir šv. Juozapo diena. Nuo šios dienos pradedama tvarkytis apie namus – taisomi darželiai, sėjamos rūtos, daržovės daigams. Nors ir gavėnia, tą tieną galima tuoktis, tik vestuvių negalima kelti.

Pempė Karvelio dydžio paukštis. Viršugalvis su kuodeliu. Patelės kuodukas trumpesnis už patinėlio. Kojos raudonos,

Pempė Karvelio dydžio paukštis. Viršugalvis su kuodeliu. Patelės kuodukas trumpesnis už patinėlio. Kojos raudonos, snapas juodas. Plunksnos margos. Daug skraido, vartosi ore. Gera sargybinė. Bet kam artinantis, ima garsiai šaukti “gy-vi” ir sukelia visus ant kojų. Priešą puola visu būriu. Skraido ir naktį.

Kuo maitinasi? Maitinasi tuo, ką randa ant žemės: sliekais, vabzdžiais, todėl dažnai galima matyti

Kuo maitinasi? Maitinasi tuo, ką randa ant žemės: sliekais, vabzdžiais, todėl dažnai galima matyti bėgiojančią.

Kur gyvena? Gyvena drėgnose pievose, paraistėse, laukuose, ganyklose.

Kur gyvena? Gyvena drėgnose pievose, paraistėse, laukuose, ganyklose.

Lizdas Lizdelį suka ant kupstelio. Lizdui duobutę žemėje padaro patinėlis, darbą pabaigia patelė. Kiaušiniai

Lizdas Lizdelį suka ant kupstelio. Lizdui duobutę žemėje padaro patinėlis, darbą pabaigia patelė. Kiaušiniai guli smaigaliais į vidų. Daugiausiai sudeda 4 kriaušės formos kiašinėlius. Kiaušinėliai žalsvi, išmarginti pilkomis ir juodomis dėmėmis. Peri 24 -26 dienas.

Jaunikliai išsirita naktį, o dieną jau palieka lizdelį. 10 dienų jaunuklius vedžioja abu tėvai,

Jaunikliai išsirita naktį, o dieną jau palieka lizdelį. 10 dienų jaunuklius vedžioja abu tėvai, o vėliau globoja tik patinas. Moka apsimesti sužeista, jei jaunikliams gresia pavojus.

Pempių namai Viktukas su Antanuku sumanė pažiūrėti, kaip pempės gyvena. Už karklyno buvo plati

Pempių namai Viktukas su Antanuku sumanė pažiūrėti, kaip pempės gyvena. Už karklyno buvo plati kempynė 1. Tenai kas pavasaris parlėkdavo pempių. Vaikai, nubėgę į karklyną, palengva nuslinko tarp karklų, kad pempės nepajustų. Išėję rėplomis į kraštą, pritūpę žiūri, kad kelios pempės nardyte nardo ore: iškyla aukštyn, ore persiverčia ir krenta žemyn; beveik pasiekusios žemę, metasi į vieną šoną, paskui į kitą ir vėl kyla aukštyn, o kitos, galvas iškėlusios, į jas žiūri. – Tai jos pavasario šventę švenčia, – paaiškino Viktukas, – aš ne pirmą kartą tai matau. – Eime tolyn, aš iš arčiau noriu pamatyti, – pasiūlė Antanukas ir atsistojo. Tuojau kelios pempės sušuko: „Gyvi, gyvi!“ – ir pasileido lėkti prie vaikų. – Jau mudu pamatė, – tarė Viktukas, – žiūrėk: žvalgai atlekia. Atlėkusios pempės skrajojo aplink vaikus, kuone kepures savo sparnais užgaudamos. Juo tolyn ėjo juodu į pelkę, juo daugiau palydovų skrajojo aplinkui, juo neramiau jie šaukė: „Gyvi, gyvi! Neikit į pelkę, lizdų nedraskykit!“ – Antanuk, nesumindyk lizdo! – staiga sušuko Viktukas, nutvėręs draugą už rankovės. Ant kupstelio, duobutėje, žole išklotoje, gulėjo prie kits kito keturi kiaušiniai, tamsiai rudi, su juodais brūkšneliais ir taškeliais. Vos tebuvo matyti. Antanukas norėjo vieną kiaušinį namo parsinešti. Viktukas sudraudė. – Ką veiksi parsinešęs? Pempėms bus nuoskauda. Geriau būkim paukščių bičiuliai ir kitus drauskim, kad paukščių neskaustų. – Tai dar kada ateisim, – paprašė Antanukas, – aš noriu mažų pempiukų pamatyti. Vaikai įsižiūrėjo lizdo vietą ir susitarė po keliolikos dienų vėl ateisią. Kaip tarė, taip ir padarė. Kelioliktą dieną eina į pelkę. Pempės dar smarkiau vaitoja, pro pat veidus sparnais švilpina. Lizdo ilgai negali rasti. Suranda pagaliau kupstelį, ant jo duobelę. Tik kiaušinių vietoje keli tamsiai rudi grumsteliai guli. Kurgi kiaušiniai, kur pempiukai? Pasilenkę pažiūrės, kas čia padaryta, kas po tais grumstais yra. Gi duobelėje ne grumstai, bet keturi pempiukai kaip įsprausti guli, ir nė krust.

Žmonės sako Jei parneši namo pempės kiaušinį – sudegs namai. Išskrenda pempė tada, kai

Žmonės sako Jei parneši namo pempės kiaušinį – sudegs namai. Išskrenda pempė tada, kai pamato dalgį pamiškėj, nes “nenori šieno pjauti”.

Skaičiuotė Bėgo pempė upeliuku, Nešė šieno glėbeliuką. Tą šienelį pasidės, Mažus vaikus išperės.

Skaičiuotė Bėgo pempė upeliuku, Nešė šieno glėbeliuką. Tą šienelį pasidės, Mažus vaikus išperės.

Kada išskrenda? Išskrenda viena pirmųjų viduvasarį. Gyvena pempės iki 16 metų.

Kada išskrenda? Išskrenda viena pirmųjų viduvasarį. Gyvena pempės iki 16 metų.

Ei, sveiki! Vėlyvas vėlyvas Pavasaris čia. Svetur jau alyvos Pražydo nakčia. Ir slyvos, ir

Ei, sveiki! Vėlyvas vėlyvas Pavasaris čia. Svetur jau alyvos Pražydo nakčia. Ir slyvos, ir vyšnios Pramerkė akis, - Sveikas! Sveikutis! – sakys. Gyvuokit! Žaliuokit! Žydėkit linksmai! Prie Vilniaus, prie Luokės Manieji namai. Pradings ten šalnos Patalaičiai balsvi, Ištirps nuo dainos: - Ei, sveiki! Ei, gyvi!. .