Nard ktry nie szanuje swej przeszoci nie zasuguje

  • Slides: 13
Download presentation

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. ” Józef Piłsudski

Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. W wyniku zaborów państwo polskie zostało

Droga Polski do niepodległości była długa i ciężka. W wyniku zaborów państwo polskie zostało wymazane z mapy Europy. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości.

Latem 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna, nazwana później I wojną światową.

Latem 1914 roku w Europie rozpoczęła się wielka wojna, nazwana później I wojną światową. Po jednej stronie znalazły się Niemcy i Austria, a po drugiej Francja, Rosja i Wielka Brytania. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbiorów Polski, znalazły się po różnych stronach frontu, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej. Fakt ten wzbudził w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Premier brytyjski Herbert Asquith mówił krótko przed wojną wybitnemu pianiście i orędownikowi sprawy polskiej

Premier brytyjski Herbert Asquith mówił krótko przed wojną wybitnemu pianiście i orędownikowi sprawy polskiej na Zachodzie Ignacemu Paderewskiemu: „Nie ma żadnej nadziei na przyszłość dla Ojczyzny Pana”. Po wybuchu I wojny światowej, jeden ze współpracowników Józefa Piłsudskiego, Michał Sokolnicki, zapisał: „Nikt na całym świecie Polski nie chce”. Oznaczało to, że w chwili wybuchu wojny sprawę polską uważano w Europie za wewnętrzny problem zaborców: Rosji, która z Francją i Wielką Brytanią znalazła się w obozie ententy, oraz walczących z tym sojuszem państw centralnych – Niemiec i Austro - Węgier.

Latem 1914 r. , u progu rozpoczynającej się wojny, Polacy stanęli przed dylematem, po

Latem 1914 r. , u progu rozpoczynającej się wojny, Polacy stanęli przed dylematem, po której stronie konfliktu się opowiedzieć. Z tej trudnej sytuacji zdawali sobie sprawę przywódcy dwóch głównych polskich obozów politycznych. Dmowski poparł państwa ententy, które walczyły z Niemcami. Liczył na zjednoczenie wszystkich ziem polskich przez Rosję, w następstwie czego Polska miałaby szansę odzyskania niepodległości. Dmowski, którego działania w Rosji nie przyniosły rezultatów, wyjechał na Zachód, gdzie bezskutecznie starał się zainteresować władze francuskie i brytyjskie sprawą polską.

Piłsudski stanął po stronie państw centralnych. U ich boku sformowano ochotnicze Legiony Polskie. Działaniom

Piłsudski stanął po stronie państw centralnych. U ich boku sformowano ochotnicze Legiony Polskie. Działaniom jego sprzyjała przedłużająca się wojna. 5 listopada 1916 r. monarchowie Niemiec i Austro - Węgier wydali akt, w którym zapowiadali, że z ziem zaboru rosyjskiego zostanie utworzone państwo polskie, jednak nie określili jego granic. Rada Regencyjna powołana przez Niemców i Austriaków w 1916 r. stanowiła organ władzy Królestwa Polskiego.

Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Działania

Dla setek tysięcy Polaków zmobilizowanych do armii państw zaborczych wojna miała charakter bratobójczy. Działania wojenne przyczyniły się do ogromnych zniszczeń materialnych, a setki tysięcy osób zmusiły do opuszczenia swych domostw w charakterze uchodźców wojennych.

Przełomem w sprawie polskiej okazała się rewolucja lutowa 1917 r. w Rosji. Nowe władze

Przełomem w sprawie polskiej okazała się rewolucja lutowa 1917 r. w Rosji. Nowe władze rosyjskie wyraziły zgodę na utworzenie niepodległego państwa polskiego z ziem, gdzie Polacy stanowili większość ludności; zastrzegły jedynie, że znajdzie się ono w sojuszu z Rosją.

8 stycznia 1918 r. prezydent Wilson wydał orędzie, w którym wymienił czternaście warunków przyszłego

8 stycznia 1918 r. prezydent Wilson wydał orędzie, w którym wymienił czternaście warunków przyszłego pokoju: w punkcie trzynastym uznano konieczność stworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. Kolejnym, niezwykle istotnym wydarzeniem była deklaracja wersalska wydana 3 czerwca 1918 r. przez premierów Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Stwierdzono w niej, że powstanie niepodległego państwa polskiego jest warunkiem trwałego pokoju w Europie.

10 listopada 1918 r. do Warszawy przybył Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Rada

10 listopada 1918 r. do Warszawy przybył Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. 14 listopada Regencyjna oddała mu pełnię władzy i rozwiązała się. Misję sformowania rządu Piłsudski powierzył działaczowi socjalistycznemu – Jędrzejowi Moraczewskiemu.