Movare su plitke vode stajaice odnosno tlo natopljeno

  • Slides: 11
Download presentation

® Močvare su plitke vode stajačice, odnosno tlo natopljeno najčešće slatkom vodom, koje se

® Močvare su plitke vode stajačice, odnosno tlo natopljeno najčešće slatkom vodom, koje se odlikuje niskom p. H vrijednošću (odnosno kiselošću) i bioraznolikošću staništa za mnoge biljne i životinjske vrste, kao što su vodozemci, ribe, ptice, kukci, gmazovi i sisavci. ® Močvare se najčešće nalaze u riječnim nizinama ili uz jezera, odnosno u reljefnim depresijama s intenzivnom vegetacijom.

® Močvaru kao čest oblik voda stajaćica treba razlikovati od: ® a) lokve, plitke

® Močvaru kao čest oblik voda stajaćica treba razlikovati od: ® a) lokve, plitke udubine sa vodom koja presušuje tijekom sušnog razdoblja ® b) bare, plitka vodena masa kojoj sunce dopire do dna i odlikuje se bujnim biljnim raslinjem ® c) jezera, koja na zemlji nastaju tek nakon ledenog doba

® Prema porijeklu i načinu dotoka vode močvare se dijele na: ® Niske koje

® Prema porijeklu i načinu dotoka vode močvare se dijele na: ® Niske koje se "hrane" samo podzemnom vodom- kod ovih močvara, vegetacijski sloj je deblji ® Visoke koje se "hrane" samo površinskom vodom, praktično jedino oborinskim vodama - ovdje je sloj vegetacije tanak ® Mješovite koje se prihranjuju iz oba izvoraovaj tip je najčešći.

® Isušivanje močvara vrši se melioracijom pomoću kanala i nasipa. ® To je životni

® Isušivanje močvara vrši se melioracijom pomoću kanala i nasipa. ® To je životni okoliš u kojem ne rastu stabla, ponekad ima grmlja, a općenito se tu nalaze ekološke zajednice koje uspijevaju na mokrom mineralnom tlu, a mogu opstati samo uz neprekidni višak vode. ® Mnoge su močvare ugrožene ili su u prošlom stoljeću i ranije potpuno isušene zbog potreba poljoprivrede za obradivim površinama ili iz zdravstvenih razloga (malarija). ® U novije vrijeme je došlo do promjene odnosa prema močvarama

®U iranskom gradu Ramsaru godine 1971. donesena je konvencija o zaštiti močvara kao staništa

®U iranskom gradu Ramsaru godine 1971. donesena je konvencija o zaštiti močvara kao staništa ptica močvarica. ® Po imenu grada konvencija je dobila i ime – Ramsarska konvencija. ® Do danas je Ramsarsku konvenciju potpisalo 116 država. ® Ramsarsku konvenciju potpisala je Republika Hrvatska. ® Ukupna površina močvara koje su Ramsarskom konvencijom zaštićene iznosi nešto više od 7 mil. km 2. ® Ta se povšina neprestano povećava.

® Republika Hrvatska Ramsarsku konvenciju potpisala je 1994. godine. ® U međuvremenu Hrvatska je

® Republika Hrvatska Ramsarsku konvenciju potpisala je 1994. godine. ® U međuvremenu Hrvatska je dostavila četiri močvarna područja koja su uvrštena u Ramsarski popis: Kopački rit, Lonjsko i Mokro polje, Crna Mlaka i donji tok rijeke Neretve. ® Ukupna njihova površina je oko 80. 000 ha. Od toga na Kopački rit otpada nešto više od 17. 000 ha, na Mokro i Lonjsko polje oko 50. 500 ha, na Crnu Mlaku oko 620 ha, a na donji tok rijeke Neretve oko 11. 500 ha.

® Zaključci Ramsarske konvencije: ® Poboljšati suradnju s lokalnim stanovništvom, ® Poboljšati suradnju s

® Zaključci Ramsarske konvencije: ® Poboljšati suradnju s lokalnim stanovništvom, ® Poboljšati suradnju s međunarodnim udrugama koje rade na zaštiti močvara ® Načiniti popis Ramsarskih područja u svakoj državi i unijeti osnovne hidrološke, biološke i ekološke posebnosti svakog pojedinog područja ® Popis Ramsarskih područja treba služiti promidžbi ® S vremenom proširivati popis močvarnih područja i njihovu zaštitu

® Prema ornitolozima i onima koji proučavaju močvare u Hrvatskoj još nije napravljen popis

® Prema ornitolozima i onima koji proučavaju močvare u Hrvatskoj još nije napravljen popis močvarnih područja. ® Tako je Hrvatska jedna od rijetkih zemalja koja nema popis močvarnih područja. ® Prema nekim predviđanjima u Hrvatskoj postoji još oko tridesetak močvarnih lokaliteta. ® Ti lokaliteti se nalaze po cijeloj Hrvatskoj. ® Predviđena njihova ukupna površina iznosi oko 120. 000 ha.

® Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim

® Međunarodni dan zaštite močvare i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače u svim državama svijeta. ® Još prije samo dvadesetak godina, ljudi su močvarna područja smatrali nepotrebnima, prljavima i izvorima različitih bolesti. ® To vjerovanje dovelo je do uništavanja najbogatijih ekoloških sustava. ® U močvarnim područjima (koja danas čine 6% površine Zemlje) živi 40% svih biljnih i životinjskih vrsta.