Mieszkajc pracujc czy uczc si w miecie jestemy

  • Slides: 19
Download presentation

Mieszkając, pracując czy ucząc się w mieście, jesteśmy ciągle narażeni na hałas. Wracając do

Mieszkając, pracując czy ucząc się w mieście, jesteśmy ciągle narażeni na hałas. Wracając do domu chcemy odpocząć od zgiełku dnia. Niestety, jeżeli dane jest nam mieszkać w pobliżu głównej ulicy, to i w domu nie zaznamy ciszy. Ponad jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej jest zmuszona do życia w ciągłym hałasie. Hałas jako dźwięk niepożądany lub szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, został uznany za zanieczyszczenie środowiska. Transport drogowy jest głównym źródłem hałasu, na który narażony jest człowiek. Silniki samochodowe, opony, klaksony, sygnały pojazdów uprzywilejowanych, pojazdy budowy i utrzymania dróg emitują szkodliwy dla człowieka hałas.

To nieprzyjemne lub uciążliwe dźwięki, zazwyczaj o nadmiernym natężeniu w danym miejscu i czasie.

To nieprzyjemne lub uciążliwe dźwięki, zazwyczaj o nadmiernym natężeniu w danym miejscu i czasie. Pojęcie hałasu jest subiektywne i zależy od poziomu odniesienia. Propagacja hałasu w atmosferze zachodzi na zasadzie pobudzenia do drgań cząsteczek powietrza przez źródło dźwięku i przekazywania ich energii kolejnym cząsteczkom powietrza. Dźwięk rozchodzi się od źródła do odbiorcy przebywając pewien dystans. O tym jak głośno dociera, zależne jest od charakteru czoła fali, pochłaniania przez grunt i powietrze oraz od zagospodarowania terenu.

źródła pojedyncze: • środki komunikacji i transportu publicznego (autobusy, tramwaje, samochody, tiry) • sprzęt

źródła pojedyncze: • środki komunikacji i transportu publicznego (autobusy, tramwaje, samochody, tiry) • sprzęt służący do produkcji różnego rodzaju elementów (stocznie, fabryki) zgrupowania źródeł na jednej przestrzeni • parki rozrywki, • lotniska, • drogi, • dworce, • duże obiekty przemysłowe, • hale sportowe. Dlatego bardzo ważne jest rozsądne rozplanowanie rozmieszczenia takich obiektów w terenie i zapewnienia odpowiednich dróg komunikacji z nimi. Innym, równie ważnym źródłem jest działanie człowieka.

 10 d. B oddech, szept 20 d. B szum liści 35 d. B

10 d. B oddech, szept 20 d. B szum liści 35 d. B cicha muzyka 45 d. B rozmowa 48 d. B nowoczesna zmywarka do naczyń 50 d. B nowoczesny samochód 55 d. B suszarka dobrej jakości 60 d. B odkurzacz dobrej jakości 75 d. B nowoczesny samochód małolitrażowy 80 d. B klakson 85 d. B uszkodzony kran 90 – 110 d. B przerwa w szkole 95 d. B odkurzacz typowy 80 -100 d. B – okolice lotnisk 110 d. B trzaskające drzwi windy 105 -110 d. B dyskoteka 120 d. B silnik samolotowy 130 -160 d. B wybuch petardy 170 d. B rakieta kosmiczna Za bezpieczne natężenie dźwięków uznawany jest poziom poniżej 85 d. B Przy 110 d. B u niektórych osób występuje uczucie bólu

Społeczne i zdrowotne skutki oddziaływania hałasu wyrażają się: a) szkodliwym działaniem na zdrowie ludności;

Społeczne i zdrowotne skutki oddziaływania hałasu wyrażają się: a) szkodliwym działaniem na zdrowie ludności; b) obniżeniem sprawności i chęci działania oraz wydajności pracy; c) negatywnym wpływem na możliwość komunikowania się; d) utrudnianiem odbioru sygnałów optycznych; e) obniżeniem sprawności nauczania; f) powodowaniem lokalnych napięć i kłótni między ludźmi; g) zwiększeniem negatywnych uwarunkowań w pracy i komunikacji, powodujących wypadki; h) rosnącymi liczbami zachorowań na głuchotę zawodową.

Hałas powoduje pogorszenie jakości środowiska przyrodniczego, a w konsekwencji: a) utratę przez środowisko naturalne

Hałas powoduje pogorszenie jakości środowiska przyrodniczego, a w konsekwencji: a) utratę przez środowisko naturalne istotnej wartości, jaką jest cisza; b) zmniejszenie (lub utratę) wartości terenów rekreacyjnych lub leczniczych; c) zmianę zachowań ptaków i innych zwierząt (stany lękowe, zmiana siedlisk, zmniejszenie liczby składanych jaj, spadek mleczności zwierząt i inne).

Hałas powoduje ujemne skutki gospodarcze, takie jak: a) szybsze zużywanie się środków produkcji i

Hałas powoduje ujemne skutki gospodarcze, takie jak: a) szybsze zużywanie się środków produkcji i transportu; b) pogorszenie jakości i przydatności terenów zagrożonych nadmiernym hałasem oraz zmniejszenie przydatności obiektów położonych na tych terenach; c) absencję chorobową spowodowaną hałasem i wibracjami, z czym są związane koszty leczenia, przechodzenia na renty inwalidzkie, utrata pracowników; d) pogorszenie jakości wyrobów (niezawodności, trwałości); e) utrudnienia w eksporcie wyrobów nie spełniających światowych wymagań ochrony przed hałasem i wibracjami.

Zagrożenie hałasem i wibracjami wzrasta wraz rosnącym uprzemysłowieniem, urbanizacją, rozwojem komunikacji. Ochrona przed hałasem

Zagrożenie hałasem i wibracjami wzrasta wraz rosnącym uprzemysłowieniem, urbanizacją, rozwojem komunikacji. Ochrona przed hałasem i wibracjami jest jednym z trudniejszych zadań, przed jakimi stoi ochrona środowiska. Istnieją jednak środki techniczne pozwalające ograniczać uciążliwe drgania mechaniczne. Najlepsze efekty zwalczania hałasu i wibracji pochodzenia komunikacyjnego można osiągnąć przez: • ograniczenie ruchu pojazdów, • poprawę stanu nawierzchni ulic i torowisk, • modernizację konstrukcji wytwarzanych pojazdów mechanicznych (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, tramwaje),

Ze względu szkodliwości dla zdrowia hałasy można podzielić na: poniżej 35 d. B 35

Ze względu szkodliwości dla zdrowia hałasy można podzielić na: poniżej 35 d. B 35 d. B-70 d. B 70 d. B- 85 d. B Nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące np. szum wody, brzęk przekładanych naczyń lub narzędzi. Mogą przeszkadzać w pracy wymagającej skupienia. Ma ujemny wpływ na układ nerwowy człowieka, pociąga za sobą: zmęczenie, spadek wydajności pracy, może obniżać zrozumiałość mowy, utrudniać zasypianie i wypoczynek. Trwające stale może powodować zmniejszenie wydajności pracy, trwałe osłabienie słuchu, bóle głowy i ujemny wpływ na układ nerwowy. 130 d. B – 150 d. B powyżej 150 d. B Pobudzają do drgań niektóre wewnętrzne organy ludzkiego ciała powodując ich trwałe schorzenia, a niekiedy zupełne uszkodzenie. Ludzie pracujący w takim hałasie mają z reguły poważnie osłabiony a najczęściej uszkodzony słuch. Po 5 minutach działania paraliżują organizm, powodują mdłości, zaburzenia równowagi, brak koordynacji ruchów kończyn, zmieniają skład krwi, powodują stany lękowe i depresyjne. 85 d. B – 130 d. B Może powodować liczne uszkodzenia słuchu i zaburzenia np. układu krążenia, nerwowego, równowagi oraz uniemożliwić zrozumiałość mowy nawet z odległości 0, 5 m.

1. Przed hałasem z ulicy możemy się bronić, np. sadząc drzewa. Podwójny rząd lip

1. Przed hałasem z ulicy możemy się bronić, np. sadząc drzewa. Podwójny rząd lip obniża o 8 decybeli dochodzące dźwięki. 2. W kraju rozmieszczane są przeciwhałasowe ekrany akustyczne ( w Łodzi - Al. Włókniarzy), antywibracyjne podtorza tramwajowe (np. w Krakowie). 3. Wykonywane są również liczne oceny obiektów szczególnie uciążliwych dla środowiska, pomiary kontrolne, mapy akustyczne terenów wokół lotnisk i całych miast.

Ekrany akustyczne są to przegrody ustawione na drodze między źródłem hałasu a punktem obserwacji.

Ekrany akustyczne są to przegrody ustawione na drodze między źródłem hałasu a punktem obserwacji. Za nimi powstaje obszar o zmniejszonym natężeniu dźwięku zwany cieniem akustycznym. Ekrany odbijają i pochłaniają fale dźwiękowe. Odbicie fali dźwiękowej płaskiej zachodzi zgodnie z zasadą, że kąt padania jest równy kątowi odbicia. Niestety, jeśli fala napotka na drodze przeszkodę, to może paść na krawędź ekranu, gdzie załamie się i przeniknie na obszar cienia akustycznego. Ekran akustyczny w Gdyni

Ludność znacznej części obszaru Polski (65785 km 2, czyli 21%) jest narażona na ponadnormatywny

Ludność znacznej części obszaru Polski (65785 km 2, czyli 21%) jest narażona na ponadnormatywny hałas komunikacyjny i przemysłowy. Hałas o poziomie powyżej 60 d. B oddziałuje na 12, 5 mln osób, co stanowi 33% ludności kraju. Liczba mieszkańców narażonych na hałas komunikacyjny o poziomie powyżej 60 d. B, osiąga: • w dużych miastach 30%, • w średnich 40%, • w małych 25% • na wsi ponad 7%.

Województwami najbardziej zagrożonymi hałasem powyżej 60 d. B są • mazowieckie, • łódzkie •

Województwami najbardziej zagrożonymi hałasem powyżej 60 d. B są • mazowieckie, • łódzkie • śląskie. Najczęstsze przypadki zawodowego uszkodzenia słuchu występują u osób pracujących w przemyśle: • lekkim (15, 4%), • górniczym (13, 8%), • hutniczym (10, 4%), • maszynowym (10, 1%) • w budownictwie (7, 4%) • w transporcie (4, 1%). Największa liczba przypadków choroby wibracyjnej występuje u osób zatrudnionych • w leśnictwie (29, 4%), • górnictwie (14, 7%), • w przemyśle środków transportu (12%), • w budownictwie (9, 5%) • w przemyśle maszynowym (9%).

Co w sprawie hałasu mogą zrobić szkoły? • Zwiększyć świadomość uczniów na temat hałasu.

Co w sprawie hałasu mogą zrobić szkoły? • Zwiększyć świadomość uczniów na temat hałasu. • Zorganizować konkurs na plakat pt. „Czy hałas wpływa na nasze zdrowie? ” • Ocenić poziom hałasu w szkole: w ramach specjalnego projektu, młodzież będzie mogła zmierzyć natężenie hałasu w różnych miejscach szkoły, np. biblioteka, bufet, sklepik szkolny.

Święto stworzone przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w

Święto stworzone przez Ligę Niedosłyszących w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi, jego wpływu na zdrowie i zwiększanie świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska. Po raz pierwszy obchodzone było w roku 1995 przez Ligę Niedosłyszących. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000. Święto jest obchodzone co roku na świecie i przypada w kwietniu. Początkowo jego data była ruchoma i przypadało ono zazwyczaj w przedostatnią środę kwietnia aż do roku 2006, kiedy to ustalono ją na 29 kwietnia.

W starożytnych Chinach przestępców czekała kara pozbawienia snu i tortura hałasu. „Kto obraża Najwyższego,

W starożytnych Chinach przestępców czekała kara pozbawienia snu i tortura hałasu. „Kto obraża Najwyższego, nie będzie powieszony, lecz fleciści, dobosze i heroldzi będą wokół niego czynić dniem i nocą, póki nie padnie martwy, albowiem to jest najcięższa kaźń”. Fizjologiczne ubytki słuchu związane z wiekiem różnią się u obu płci. Mężczyźni znacznie wcześniej zaczynają tracić słuch. Uczeni wyliczają, że w ciągu ostatnich 50 lat hałas generowany przez człowieka w środowisku morskim zwiększał się dwukrotnie co każde 10 lat.

http: //www. bryk. pl/teksty/gimnazjum/fizyka/oddziaływania_w_przyrod zie/15636 -wpływ_hałasu_na_zdrowie_człowieka. html http: //www. gns. sarzyna. pl/800/publikacje/halas. htm http:

http: //www. bryk. pl/teksty/gimnazjum/fizyka/oddziaływania_w_przyrod zie/15636 -wpływ_hałasu_na_zdrowie_człowieka. html http: //www. gns. sarzyna. pl/800/publikacje/halas. htm http: //pl. wikipedia. org/wiki/Hałas http: //www. sciaga. pl/tekst/12361 -13 halas_i_wibracje_w_środowisku