KROK SZSTY SZTUKA ODMAWIANIA Opinia innych Kademu zaley

  • Slides: 19
Download presentation
KROK SZÓSTY SZTUKA ODMAWIANIA

KROK SZÓSTY SZTUKA ODMAWIANIA

Opinia innych

Opinia innych

Każdemu zależy na opinii innych ludzi. Szczególnie mocno, gdy są to ludzie bliscy: rodzina,

Każdemu zależy na opinii innych ludzi. Szczególnie mocno, gdy są to ludzie bliscy: rodzina, czy znajomi. Zdarza się też, że wywierają nacisk, któremu trudno się przeciwstawić. Dlaczego jest tak trudno? Bo nie chce się stracić uznania innych ludzi.

Jak sobie poradzić z presją, namawianiem otoczenia? Istnieje na to sposób, choć łatwo nie

Jak sobie poradzić z presją, namawianiem otoczenia? Istnieje na to sposób, choć łatwo nie będzie To ODMAWIANIE.

Jak to się ma do alkoholu? Dobre pytanie. Już odpowiadam na nie. ( nawet

Jak to się ma do alkoholu? Dobre pytanie. Już odpowiadam na nie. ( nawet mi się zrymowało ) Alkohol odgrywa ważną rolę we współżyciu ludzi – jest związany z uroczystościami i świętami, dostarcza uzasadnienia do spędzania wspólnie czasu oraz bywa używany jako sposób wywierania wpływu na ludzi przy załatwianiu różnych spraw. Służy też do manipulowania innymi – upijania po to, by wykorzystać i podporządkować, by ośmieszyć lub skompromitować.

Odmawianie i decydowanie Warto dbać o dobre relacje z innymi ludźmi, ale przy tym

Odmawianie i decydowanie Warto dbać o dobre relacje z innymi ludźmi, ale przy tym nie można zrezygnować z prawa do decydowania o sobie. Właśnie w tym miejscu wkracza umiejętność odmawiania i decydowania. Można się tego nauczyć i właśnie spróbujemy to zrobić.

Etapy odmawiania i decydowania (trochę przypominają grę w szachy, bo trzeba myśleć strategicznie) Etap

Etapy odmawiania i decydowania (trochę przypominają grę w szachy, bo trzeba myśleć strategicznie) Etap (ruch) pierwszy Sprawdź, czy to, co proponuje Ci kolega/koleżanka jest dla Ciebie dobre. - Czy jest to bezpieczne? - Czy jest to dla Ciebie zdrowe? - Czy Twoi rodzice by się na to zgodzili? - Jak będziesz się czuł/a, kiedy to zrobisz? - Czy to jest zgodne z moimi wartościami, z tym w co wierzę? To pierwszy krok do odpowiedzialnego decydowania o własnym zachowaniu.

Etap (ruch) drugi Jeżeli pomysł kolegi/koleżanki jest zły, powiedz najpierw sobie: NIE, TEGO NIE

Etap (ruch) drugi Jeżeli pomysł kolegi/koleżanki jest zły, powiedz najpierw sobie: NIE, TEGO NIE BĘDĘ ROBIĆ. Jeśli tak sobie pomyślisz, możesz już przygotować sobie, jak powiedzieć na głos NIE. Zanim powiesz to na głos, musisz przekonać sam siebie, że potrafisz odmówić. Dla większości ludzi odmawianie to trudna sztuka. Dlatego warto przed odmówieniem przygotować sobie w głowie odpowiedni tekst, który w sytuacji np. presji, czy nacisku z czyjejś strony, będzie dla Ciebie pomocą.

Etap (ruch) trzeci Odpowiedz na głos: NIE. Dziękuję. Tego nie będę robić. Nie będę….

Etap (ruch) trzeci Odpowiedz na głos: NIE. Dziękuję. Tego nie będę robić. Nie będę…. . (wymień, czego nie będziesz robić np. pić, palić itp. ) Co jeszcze można zrobić oprócz słownego wyrażenia NIE? - można zwyczajnie odejść - można zmienić temat rozmowy - można opowiedzieć dowcip - można zapytać, czy jeśli się nie zrobi proponowanej rzeczy, to, czy towarzystwo się od Ciebie odwróci - można też zapewnić o sympatii, czy przyjaźni i chęci spędzenia czasu, jednak bez ochoty i chęci na proponowane działanie np. picie, czy branie narkotyków.

Podsyłam Ci linka do bardzo ciekawej prezentacji o asertywności https: //view. genial. ly/5 e

Podsyłam Ci linka do bardzo ciekawej prezentacji o asertywności https: //view. genial. ly/5 e 9 f 19 ee 2 e 57930 d 92152984/horizontal-infographic-reviewasertywnosc Koniecznie zajrzyj. To ułatwi ci wykonanie ćwiczeń z następnego slajdu.

ZADANIE DLA CIEBIE Oto przykłady sytuacji: • Jesteś u koleżanki lub kolegi w domu.

ZADANIE DLA CIEBIE Oto przykłady sytuacji: • Jesteś u koleżanki lub kolegi w domu. Podczas nieobecności rodziców Twój/a znajomy/a namawia Cię do wypicia alkoholu. • Wracasz z nowym kolegą ze szkoły do domu. Kolega jest fajny i chciałbyś/ałabyś go lepiej poznać. On zaprasza Cię na piwo. Twoje zadanie polega na zastanowieniu się, jak odmówić w takich sytuacjach. Swoje odpowiedzi ślij na adres mailowy swojego prowadzącego zajęcia. WERSJA DLA CHĘTNYCH: Przećwicz te scenki z rodzicami lub rodzeństwem w domu.

Rzecz o przemocy Odmawianie i decydowanie (asertywność) nie dotyczy tylko problemu picia. W życiu

Rzecz o przemocy Odmawianie i decydowanie (asertywność) nie dotyczy tylko problemu picia. W życiu spotykają nas różne sytuacje. Także te nieprzyjemne, wiążące się z PRZEMOCĄ. Przemoc ma miejsce wtedy, gdy jest ktoś słabszy i ktoś silniejszy. Ten silniejszy atakuje, dręczy, czy poniża tego słabszego.

Ten, który stosuje przemoc, robi to w jakimś celu, z jakiś powodów: - chce

Ten, który stosuje przemoc, robi to w jakimś celu, z jakiś powodów: - chce poczuć władzę i moc, płynące z przewagi nad słabszym - nauczył się takiego sposobu doświadczania siły, bo kiedyś sam był ofiarą przemocy - panicznie boi się być słabszym To sprawca przemocy poszukuje i potrzebuje ofiary, bo od niej uzależnione jest jego poczucie siły, władzy i mocy. To NIEPRAWDA, że ofiara przemocy „sama się o to prosi”, „czy ma z tego przyjemność”.

Podsyłam link do filmiku „Kartkówka”, który jest elementem kampanii, mającej na celu uświadomienie, jak

Podsyłam link do filmiku „Kartkówka”, który jest elementem kampanii, mającej na celu uświadomienie, jak może wyglądać codzienność dzieci doświadczających przemocy w rodzinie. https: //www. youtube. com/watch? v=fv-JGDoi. IXE Podaję również telefony: • Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02. • Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka ul. Armii Krajowej 9, tel. 52 355 93 40

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie ul. św. Ducha 90, tel. 52 356 22 47; 52 356 22 48; 52 356 22 69 • Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień ul. Toruńska 26, tel. 52 357 43 89; 52 525 65 99 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy PCPR ul. Mątewska 17, tel. 52 359 22 49 • Komenda Powiatowa Policji ul. Toruńska 15, tel. 52 566 52 10; 997

Karta dla ciebie (zapoznaj się z ulotką)

Karta dla ciebie (zapoznaj się z ulotką)

Do zobaczenia Dziękuję, że jesteś ze mną podczas tych zajęć, mimo, iż w formie

Do zobaczenia Dziękuję, że jesteś ze mną podczas tych zajęć, mimo, iż w formie zdalnej.