Kluczowe Wskaniki Efektywnoci KPI dla Inteligentnych Systemw Transportowych

  • Slides: 5
Download presentation
Kluczowe Wskaźniki Efektywności (KPI) dla Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS)

Kluczowe Wskaźniki Efektywności (KPI) dla Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS)

KPI dla ITS (systemów zarządzania ruchem), proponowane przez prof. O. Wyszomirskiego i dr. K.

KPI dla ITS (systemów zarządzania ruchem), proponowane przez prof. O. Wyszomirskiego i dr. K. Grzelca 1. 2. 3. 4. 5. koszty budowy i wdrożenia systemu; czas budowy i wdrożenia systemu; zmiana przepustowości dróg i skrzyżowań; przychody z opłat parkingowych i innych ograniczeń dla samochodów osobowych; zmniejszenie liczby pojazdów w wybranych obszarach (poza transportem zbiorowym); 6. zmiana prędkości pojazdów na odcinkach objętych ITS, w tym komunikacyjnej pojazdów transportu zbiorowego; 7. zmiana międzyprzystankowych czasów jazdy pojazdów transportu zbiorowego; 8. zmiana kosztów wypadków; 9. zmiana udziału transportu zbiorowego, rowerów i podróży pieszych w przewozach; 10. odczuwalna (subiektywna, wynikająca z ankiet) ocena zmian warunków podróży (w tym zwłaszcza czasu) kierowców samochodów osobowych, kierowców pojazdów transportu zbiorowego, pasażerów transportu zbiorowego (tz) i rowerzystów; 11. liczba skrzyżowań z sygnalizacją świetlną z funkcja priorytetu dla pojazdów tz.

Zalecana lista KPI wg podręcznika CUPT „Zasady wdrażania ITS” (na podstawie opracowania AECOM dla

Zalecana lista KPI wg podręcznika CUPT „Zasady wdrażania ITS” (na podstawie opracowania AECOM dla DG Move UE, 2015) Wskaźniki efektywności wdrożenia 1) Długość i % sieci transportowo-drogowej objętych serwisami internetowymi lub usługami oferującymi informacje o ruchu i podróży z podziałem na: a) informacje turystyczne; b) informacje o ruchu drogowym; c) zintegrowane informacje o ruchu i podróży; d) informacje szczegółowe dotyczące przewozu ładunków. 2) Liczba i % przystanków komunikacji miejskiej, na których udostępniana jest podróżującym dynamiczna informacja o podróży, w miarę możliwości oddzielnie w zależności od środka transportu publicznego.

3) Długość i % sieci drogowej objętych osobno: a) infrastrukturą zbierania informacji; b) usługą

3) Długość i % sieci drogowej objętych osobno: a) infrastrukturą zbierania informacji; b) usługą informacji o ruchu drogowym; c) planami zarządzania ruchem drogowym, w tym transgranicznym; d) środkami/urządzeniami do zarządzania i sterowania ruchem; e) infrastrukturą lub wyposażeniem umożliwiającym usługi C-ITS; f) usługami poprawiającymi bezpieczeństwo niepełnosprawnych i szczególnie zagrożonych uczestników ruchu drogowego. 4) Liczba i % skrzyżowań sterowanych w sposób adaptacyjny lub z ustalaniem priorytetów, 5) Długość i % sieci drogowej objętej wykrywaniem i zarządzaniem zdarzeniami, 6) Długość i % sieci drogowej pokrytej automatyczną detekcją/kontrolą prędkości. 7) Zapewnienie inteligentnych usług w krajowej sieci TENT-T zgodnie z rozporządzeniami delegowanymi do Dyrektywy ITS: a) długość i % sieci TEN-T objętej usługami informacji o ruchu w czasie rzeczywistym (rozporządzenie delegowane 960/2015); b) długość i % sieci TEN-T objętej usługami informacyjnymi o bezpiecznych i chronionych parkingach dla samochodów ciężarowych i pojazdów użytkowych (rozporządzenie delegowane 885/2013); c) długość i % sieci TEN-T objętych bezpłatnymi serwisami informacyjnymi o ruchu związanych z bezpieczeństwem drogowym (rozporządzenie delegowane 886/2013). 8) Liczba i % nowych pojazdów wyposażonych w elementy umożliwiające korzystanie z inteligentnych usług (np. e. Call, V 2 V, V 2 I itp. ) Uwaga: wartości wskaźników raportuje się, jeżeli to możliwe, oddzielnie według rodzaju drogi

Wskaźniki korzyści: 1) Zmiana czasu podróży w godzinach szczytu na trasach, w których został

Wskaźniki korzyści: 1) Zmiana czasu podróży w godzinach szczytu na trasach, w których został wdrożony ITS, raportowana według typu pojazdu, tam gdzie jest to możliwe. 2) Zmiana w % przepływu ruchu w godzinach szczytu na trasach, na których został wdrożony ITS, raportowana według typu pojazdu, tam gdzie jest to możliwe. 3) Zmiana w % zmienności czasu podróży na trasach, na których został wdrożony ITS, mierzona współczynnikiem wariancji, raportowana według typu pojazdu, tam gdzie jest to możliwe. 4) Zmiana w % udziału środków transportu w korytarzach, w których został wdrożony ITS, raportowana dla każdego środka transportu (multimodalność). 5) Zmiana w % liczby zgłoszonych wypadków wzdłuż tras, na których został wdrożony ITS, w miarę możliwości według kategorii wypadków. 6) Zmiana w % rocznej emisji CO 2 na trasach, na których został wdrożony ITS. 7) Czas między rozpoczęciem wywołania e. Call (112) a prezentacją zawartości komunikatu MSD (ang. Minimum Set of Data), w sposób zrozumiały, na panelu operatora w centrum ratownictwa.