Kacper Drela 8 2 Kacper Drela kl VIII

  • Slides: 12
Download presentation
Kacper Drela 8. 2 Kacper Drela kl. VIII 2

Kacper Drela 8. 2 Kacper Drela kl. VIII 2

GEORGE ORWELL Właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903 r. ) - pisarz

GEORGE ORWELL Właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903 r. ) - pisarz i publicysta angielski, urodzony w Motihari we wschodnich Indiach. Do Anglii przeprowadził się w 1907 r. Pochodził z niezamożnej rodziny. Pracował jako dziennikarz, publicysta, pisarz. W 1932 r. swoje teksty zaczął podpisywać pseudonimem „George Orwell”. W latach 30 -tych brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii, podczas której zrozumiał problemy i zakłamanie strasznemego systemu komunistycznego. Zmarł młodo w wieku 47 lat na gruźlicę.

George Orwell napisał powieść w 1948 roku. Pierwsze wydanie zostało opublikowane w Wielkiej Brytanii

George Orwell napisał powieść w 1948 roku. Pierwsze wydanie zostało opublikowane w Wielkiej Brytanii 8 czerwca 1949. Proszę zwrócić uwagę na daty 1948 – 1984. Tytuł utworu jest odwróconą datą jego powstania. Mój egzemplarz wydany został przez Warszawskie Wydawnictwo Literackie „Muza” w 2019 roku.

Akcja utworu rozgrywa się w Londynie, który znajduję się w niejakiej Oceanii. Miasto jest

Akcja utworu rozgrywa się w Londynie, który znajduję się w niejakiej Oceanii. Miasto jest szare, brudne i zaniedbane. Prole, czyli najniższa warstwa społeczna, mieszkają w tragicznych warunkach. Nie lepiej wiedzie się zwykłym urzędnikom partii zewnętrznej. Tylko funkcjonariusze partii wewnętrznej mają lepsze mieszkania i żyją w luksusie. Oceania to jedno z trzech państw toczących ciągłą wojnę. Jego terytorium obejmuje Wielką Brytanię, obie Ameryki, część Afryki, Australię i Oceanię. W konflikt wplątane są jeszcze dwa inne państwa. Są to Eurazja i Wschód Azja, które posiadają dokładnie taki sam totalitarny system, co Oceania. Dokładna data wydarzeń nie jest nikomu znana. W świecie przedstawionym przez Orwella określenie daty było możliwe co najwyżej z dokładnością do roku lub dwóch. Nawet główny bohater utworu nie wie dokładnie, który jest rok. Może jedynie się domyślać. W swoim pamiętniku drobnymi, niezgrabnymi literami wpisał datę 4 kwietnia roku 1984.

Główny bohater utworu to Winston Smith – pracownik Ministerstwa Prawdy Departamentu Archiwów. Poznajemy go

Główny bohater utworu to Winston Smith – pracownik Ministerstwa Prawdy Departamentu Archiwów. Poznajemy go jako mężczyznę w średnim wieku. Jest on w separacji ze swoją żoną, z którą nie mieszka już od 10 -11 lat. Jego Żona-orędowniczka partii, chciała przede wszystkim spłodzić ze Smithem dziecko dla Wielkiego Brata. Smith liczył na coś więcej niż „produkowanie” nowych obywateli. Poszukiwał on miłości. To zachowanie jego partnerki nakłoniło go do samodzielnego myślenia i zauważenia zakłamania partii i Wielkiego Brata. Winston był jedną z nielicznych osób, które potrafiły myśleć indywidualnie.

W książce autor zastosował narrację trzecioosobową. To narrator opowiada nam o wydarzeniach, które spotykają

W książce autor zastosował narrację trzecioosobową. To narrator opowiada nam o wydarzeniach, które spotykają Winstona. Nie jest on jednak wszechwiedzący. Nie zna przyszłości, a jego kompetencje są ograniczone.

W lekturze znajduje się mnóstwo przełomowych momentów, które zmieniają bieg wydarzeń o 180°. Często

W lekturze znajduje się mnóstwo przełomowych momentów, które zmieniają bieg wydarzeń o 180°. Często potrafią one bardzo zadziwić czytelnika. Wybrałem jeden, który uważam za najważniejszy. Zapadł mi on bardzo mocno w pamięci. Kiedy poznajemy Winstona Smitha, pała on wyraźną niechęcią do władzy i systemu, w którym żyje, jednak popełnia on tylko myślozbrodnie, czyli wobraża sobie popełnienie czynu niezgodnego z prawem Oceanii. Nigdy nie zebrał w sobie tyle odwagi, by zamanifestować swoje poglądy. Lecz w końcu postanowił to zmienić. Nielegalnie zakupił on piękny stary notes i pióro. Potem usiadł w rogu swojego pokoju i zapisał swoje nieortodoksyjne myśli na papierze. To w taki sposób Smith buntuje się przeciwko całemu systemowi. Wydarzenie to jest przedstawione na początku książki, kiedy czytelnik nie czuje jeszcze dużej więzi z Winstonem i nie rozumie doniosłości tego czynu. Jednak po przeczytaniu lektury rozumiemy, jaką wielką odwagą się wykazał.

Cytat, który odcisnął na mnie największe piętno, brzmi: „Nic nie było twoje, oprócz tych

Cytat, który odcisnął na mnie największe piętno, brzmi: „Nic nie było twoje, oprócz tych kilku centymetrów sześciennych zamkniętych pod czaszką. ” Były to myśli Winstona. Wiedział, że Wielki Brat i partia zabrali mu wszystko. Odebrana została mu każda rzecz, którą posiadał. Mimo beznadziejności swojej sytuacji wiedział, że myśli nigdy nie zostaną mu odebrane. Zdawał sobie sprawę z tego, że zawsze będzie mógł się schronić w bezpiecznej strefie marzeń. Jednak wiemy, że przyjdzie taki czas, że nawet tam nie zdoła się uchronić.

Powieść Orwella jest antyutopią i należy do gatunku epiki. Przedstawia ponurą wizję świata. Książka

Powieść Orwella jest antyutopią i należy do gatunku epiki. Przedstawia ponurą wizję świata. Książka ta to bardzo wymagająca lektura przeznaczona dla osób o mocnych nerwach. Nie pomija ona tak trudnych tematów jak: cel życia człowieka, ogromnego okrucieństwa, jakie ludzie potrafią wyrządzić sami sobie, skomplikowaną miłość czy opisywania wad systemów totalitarnych. Zawiera dużo odniesień politycznych oraz wiele bardzo mądrych powiedzeń i cytatów. Zakończenie książki i wydarzenia od złapania Winstona przez policję myśli są niezwykle tragiczne i pozostawiają czytelnika w ciężkim szoku. Z powyższych powodów uważam, że książka ta przeznaczona jest dla osób dojrzałych emocjonalnie.

Książka ta ostrzega nas przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą jakikolwiek system totalitarny. Możemy

Książka ta ostrzega nas przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą jakikolwiek system totalitarny. Możemy wynieść z niej jednak o wiele więcej niż to, że komunizm jest zły, a demokracja dobra. Pokazuje, jak łatwo jest manipulować ludźmi i sprawić, by uwierzyli w najbardziej niedorzeczne kłamstwo np. takie jak hasło, że „wojna to pokój” lub to, że „ 2+2 to 5”. Jednocześnie ukazuje kompletny brak sensu w znęcaniu się nad drugim człowiekiem. O’brien, kat głównego bohatera, nie musiał pastwić się nad biednym Winstonem, ale szaleniec ten chciał, by każdy człowiek na świecie miał poglądy identyczne do jego. Po przeczytaniu tej lektury doceniamy dzisiejszą możliwość samodzielnego myślenia. Jednakże, po głębszym zastanowieniu, możemy spostrzec, że wydarzenia opisane w książce nie są tak bardzo nierealistyczne. Ludzie zawsze dążą do władzy za wszelką cenę. W niedalekiej przeszłości możemy znaleźć wiele grup społecznych niepotrafiących myśleć samodzielnie. Przykładem mogą być komuniści z Urzędu Bezpieczeństwa, katujący w okrutny sposób swoich, jakże często, niewinnych rodaków.

Powstały trzy adaptacje filmowe orwellowskiego dzieła. Pierwszą nakręcono w 1954, drugą w 1956, a

Powstały trzy adaptacje filmowe orwellowskiego dzieła. Pierwszą nakręcono w 1954, drugą w 1956, a trzecią, o ironio, w 1984. Jednak nie widziałem żadnego z tych filmów, więc nie mogę wypowiedzieć się na ich temat. Przepuszczam, że ekranizacje są bardzo ciekawe, ale jestem w pełni usatysfakcjonowany przeczytaniem wspaniałej książki i nie planuję w najbliższym czasie seansu filmowego poświęconego na „Rok 1984”.

Jeszcze dekadę temu programy typu Big Brother cieszyły się wielką popularnością. Myślę, że każdy

Jeszcze dekadę temu programy typu Big Brother cieszyły się wielką popularnością. Myślę, że każdy z Was choć raz słyszał slogan „Wielki Brat patrzy”. Warto mieć świadomość, skąd wzięły się takie popkulturowe odniesienia. Jednak, by dowiedzieć się tego, musicie sięgnąć do książki „Rok 1984”. Oprócz tego w lekturze tej znajduje się mnóstwo znakomitych cytatów. Miałem naprawdę ogromną trudność w wybraniu jednego z nich do mojej prezentacji. Dodatkowo po przeczytaniu tej lektury dowiecie się trochę o działaniu systemu totalitarnego. Jest to naprawdę mocna książka, która zostanie Wam w pamięci na bardzo długo. Dziękuję za uwagę. Kacper Drela.