Jan Kochanowski YCIE I TWRCZO yciorys Ojciec polskiej

  • Slides: 13
Download presentation
Jan Kochanowski ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Jan Kochanowski ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ

Życiorys Ojciec polskiej poezji, tłumacz i dramaturg. Urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł

Życiorys Ojciec polskiej poezji, tłumacz i dramaturg. Urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 roku w Lublinie. Najwybitniejszy twórca polskiego Renesansu, wybitny poeta na skalę europejską. Tego rodzaju geniusz poetycki pojawił się w literaturze polskiej po raz pierwszy i pozostał jedyny aż do czasu Romantyzmu. Był synem Piotra Kochanowskiego (prawnika, sędziego sandomierskiego) i Anny Białaczowskiej.

Herb Kochanowskich

Herb Kochanowskich

Okres dworski Poeta zbliżył się do dworu króla Zygmunta Augusta i na przełomie 1563/1564

Okres dworski Poeta zbliżył się do dworu króla Zygmunta Augusta i na przełomie 1563/1564 roku uzyskał tytuł królewskiego sekretarza. W czasie pobytu na dworach magnackich i królewskim Jan Kochanowski wiele przeżył. Uczestniczył w licznych zabawach, był świadkiem wielu doniosłych wydarzeń politycznych (np. sejmu unijnego w Lublinie) oraz spotykał się z wybitnymi i znanymi osobistościami. Życie dworzanina pozwalało mu także bezpośrednio obserwować świat dworskich intryg i knowań.

Okres czarnoleski Jan Kochanowski podjął decyzję o porzuceniu życia dworskiego i przeniósł się do

Okres czarnoleski Jan Kochanowski podjął decyzję o porzuceniu życia dworskiego i przeniósł się do majątku w Czarnolesie, otrzymanego w spadku po matce. W roku 1575 ożenił się z Dorotą Podlodowską i założył rodzinę. Przebywając w Czarnolesie, Jan Kochanowski przeżył nieoczekiwaną śmierć swoich dwóch ukochanych córeczek: Urszulki i Haneczki. Ostatnie cztery lata swojego życia Kochanowski poświecił na uporządkowanie i przygotowanie do druku swoich tekstów. Niestety nie udało mu się tego ukończyć, gdyż podjętą pracę przerwała nagła śmierć w Lublinie. Pochowany został w kaplicy kościoła w Zwoleniu.

Twórczość Fraszki Jan Kochanowski jako pierwszy przeniósł na polski grunt gatunek literacki zwany fraszką,

Twórczość Fraszki Jan Kochanowski jako pierwszy przeniósł na polski grunt gatunek literacki zwany fraszką, którego rodowodu możemy doszukiwać się już w antycznych epigramatach. Nazwa pochodzi z języka włoskiego „frasca” i oznacza coś lekkiego, błahego i żartobliwego. Fraszka jest więc drobnym, wierszowanym utworem satyrycznym lub lirycznym o charakterze żartobliwym, kończącym się zazwyczaj zaskakującą puentą.

Pieśni Jan Kochanowski pisał pieśni od lat sześćdziesiątych XVI wieku. O ile „Fraszki” możemy

Pieśni Jan Kochanowski pisał pieśni od lat sześćdziesiątych XVI wieku. O ile „Fraszki” możemy uznać za swoisty pamiętnik poety, o tyle cykl "Pieśni" przedstawia jego program poetycki i filozoficzny. Wzorował się głównie na starożytnym poecie Horacym, od którego zaczerpnął nazwę i formę gatunku oraz życiową filozofię. Podobnie jak antyczny poeta rzymski i Jan Kochanowski kierował się w swoim życiu zasadą tzw. złotego środka. Łączył ze sobą elementy filozofii epikurejskiej i stoickiej i dodatkowo wplatał do nich chrześcijanizm.

Treny Ø W wieku około 50 lat Kochanowski przeżył śmierć swojej córeczki - Urszulki.

Treny Ø W wieku około 50 lat Kochanowski przeżył śmierć swojej córeczki - Urszulki. Kilka miesięcy po tym smutnym wydarzeniu poeta zaczął pisać cykl liryków żałobnych poświęconych zmarłej Urszulce. Ø Zamierzał zostawić literackie świadectwo swojej ojcowskiej rozpaczy, bólu i żałoby wywołanych stratą dziecka oraz wielkiego kryzysu światopoglądowego, jaki wówczas go dotknął.

Śmierć Urszulki Urszula Kochanowska znana jest tylko z informacji zawartych w „Trenach” Jan Kochanowskiego.

Śmierć Urszulki Urszula Kochanowska znana jest tylko z informacji zawartych w „Trenach” Jan Kochanowskiego. Dlatego też formułowane były nawet tezy, że być może jest ona tylko fikcyjną bohaterką utworu literackiego. Według informacji poety zawartych w „Trenach”, Urszula już w wieku dwóch lat przejawiała zdolności poetycko-literackie, przez co rodzina i przyjaciele Kochanowskiego uznali ją za jego godną następczynię. Zmarła w wieku dwóch i pół lat.

Odprawa posłów greckich „Odprawa. . . ” jest pierwszym nowożytnym dramatem. polskim Utwór ma

Odprawa posłów greckich „Odprawa. . . ” jest pierwszym nowożytnym dramatem. polskim Utwór ma charakter skierowanego do widza moralnego pouczenia o wadze postaw etycznych wobec spraw państwowych. Tłem tych moralnych rozważań jest wątek mityczny w postaci opisu greckiego poselstwa wysłanego do Troi w przeddzień wojny trojańskiej.

Złote myśli „Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy, Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy; Nie masz

Złote myśli „Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy, Fraszki to wszytko, cokolwiek czyniemy; Nie masz na świecie żadnej pewnej rzeczy, Próżno tu człowiek ma co mieć na pieczy”. „Nauka skarbem drogim, Tak bogatym jak ubogim I bogactwa często giną Lecz nauki nie przeminą”. „Przeto chciejmy wziąć przed się myśli godne siebie, Myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie; Służmy poczciwej sławie, a jako kto może, Niech ku pożytku dobra spólnego pomoże”.

Ciekawostki W pogrzebie poety uczestniczył sam król – Stefan Batory. Jan Kochanowski posiadał jedenaścioro

Ciekawostki W pogrzebie poety uczestniczył sam król – Stefan Batory. Jan Kochanowski posiadał jedenaścioro rodzeństwa. Dwaj bracia – Mikołaj i Andrzej – także parali się literaturą, choć daleko im było do talentu i sławy Jana. Kochanowski napisał utwór pt. „Broda”, w którym ukazany został spór tytułowej bohaterki z Wąsem o to, które z nich jest ważniejsze.

Dziękujemy za uwagę

Dziękujemy za uwagę