HODNOCEN ESK KOLN INSPEKCE JAKO NSTROJ ZVYOVN KVALITY

  • Slides: 11
Download presentation
HODNOCENÍ ČESKÉ ŠKOLNÍ INSPEKCE JAKO NÁSTROJ ZVYŠOVÁNÍ KVALITY ŠKOLY Daniela Swart Kvalitativní metody v

HODNOCENÍ ČESKÉ ŠKOLNÍ INSPEKCE JAKO NÁSTROJ ZVYŠOVÁNÍ KVALITY ŠKOLY Daniela Swart Kvalitativní metody v pedagogickém výzkumu 2018

VÝZKUMNÉ OTÁZKY PILOTNÍHO ŠETŘENÍ Jaké faktory ovlivňují z pohledu ředitelů základních škol možnost využití

VÝZKUMNÉ OTÁZKY PILOTNÍHO ŠETŘENÍ Jaké faktory ovlivňují z pohledu ředitelů základních škol možnost využití hodnocení ČŠI pro kvalitativní rozvoj školy? Jak ředitelé škol hodnotí profesionalitu inspekčních týmů? Do jaké míry se shoduje vymezení hodnocených oblastí a jejich hodnotové zaměření s očekáváním ředitelů škol? Do jaké míry je podle názorů ředitelů škol metodika hodnocení školy reliabilní? Jaká konkrétní opatření ředitelé škol na základě inspekčního hodnocení přijali? Do jaké míry naplňuje činnost školní inspekce očekávání ředitelů škol?

METODOLOGIE Polostrukturované rozhovory s řediteli základních škol Rozhovory se odehrávaly přímo ve školách, délka

METODOLOGIE Polostrukturované rozhovory s řediteli základních škol Rozhovory se odehrávaly přímo ve školách, délka 1 rozhovoru cca 1 hodina Rozhovory byly nahrávány na diktafon, všichni respondenti s nahráváním souhlasili Realizováno 5 rozhovorů v říjnu/listopadu 2017 Hlavní kritérium výběru: ve škole proběhlo komplexní hodnocení školy Českou školní inspekcí ve školním roce 2016/17 Místo realizace – okres Kladno (dostupnost lokality pro tazatelku) Následoval přepis rozhovorů a kódování v software MAXQDA

UKÁZKA SOUSTAVY KÓDŮ – STAV PO 2 ANALYZOVANÝCH ROZHOVORECH

UKÁZKA SOUSTAVY KÓDŮ – STAV PO 2 ANALYZOVANÝCH ROZHOVORECH

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU VNÍMANÁ RELEVANCE HODNOCENÍ/ (NE)SOULAD HODNOT Ř 1: Co bylo pro mě

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU VNÍMANÁ RELEVANCE HODNOCENÍ/ (NE)SOULAD HODNOT Ř 1: Co bylo pro mě zarážející jako, neztotožňovali jsem se s tim a nějakym způsobem to ani nechceme zavádět, nějak reflektovat, samozřejmě sledují počet nedostatečných známek, kolik dětí mělo nějakou nedostatečnou, kolik dětí mělo už i dostatečnou, a zdálo se jim to vysoké procento, takže jako že bysme měli těm dětem, je motivovat lepšími známkami, no ale tim by ta kvalita byla zase někde jinde, my jsme tu kvalitu trošičku budovali, opravdu nám jde o to, aby měli ti žáci dobré výsledky a že prostě i hezká trojka je hezká trojka a musí se na ni nadřít, takže aby to dítě, aby učení byla motivace než nejen ta známka. Ř 1: To, co by chtěli, nepovažuji za spravedlivé. Spravedlivé, protože ty děti samozřejmě mezi sebou cítí pak tady to, že jenom protože tohle dítě má něco, nějaký papír, tak má takové úlevy, že vlastně nemůže nikdy propadnout, a takhle to směřovali, že vlastně to dítě nemůže nikdy propadnout, že to je vlastně selhání toho učitele, a po mě jako po vedení chtěli, abych donutil toho učitele, aby s nim pracoval takovym způsobem, aby to dítě nepropadlo. Ale když víte a znáte ty děti z tý rodiny a víte, že s ním skutečně nikdo nepracuje, že se s nim nikdo jako nezabývá a to dítě samo nevytváří žádnej nárok a nenaučí se deset slovíček, tak prostě nemůžete mu dát známku hezkou, nemůžete, nemáte za co.

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU PŘÍNOS HODNOCENÍ PRO ŠKOLU/ FORMÁLNÍ POŽADAVKY, DOKUMENTACE Ř 1: Spíš z

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU PŘÍNOS HODNOCENÍ PRO ŠKOLU/ FORMÁLNÍ POŽADAVKY, DOKUMENTACE Ř 1: Spíš z hlediska těch zákonů nám poradili, já nevím, například měli jsme ve školní družině takový to tytyty na rodiče, že když nebudou teda hrazený, tak bude šance dána někomu jinému, což prostě nelze, no. My to víme, samozřejmě, ale to jim říct nemůžeme, to je přesně ta situace, kdy prostě jsme na hraně zákona každou chvilku, že když rodičům řeknu tak vás jednou přijmu, a vy nezaplatíte celej rok, tak já vás nemám právo vyhodit, no tak co udělaj naši spoluobčané, nezaplatěj ani jeden měsíc, jó, takže oni to taky chápali, řekněte jim to, udělejte na ně bububu, ale nesmíte to mít nikde napsané, tak jsme to všude vymazali. Ř 2: Já teda ten individuální plán mám, jakoby podepsaný od rodičů, nebo měla jsem ho podepsaný od rodičů, ale k tomu ještě je speciální jakoby formulář, který musel být, jakože ty rodiče s tim poskytováním souhlasí, no, a to teda jsme dodělávali na poslední chvíli, to jsme tedy neměli, no. Ale to tedy pani inspektorka mi to hned řekla, že to teda nemáme, a že teda to po mě chce, no tak já jsem prostě sedla, do večera jsme tady s kolegyní to smolili, večer jsem zavolala rodičům, ať se tady ráno zastaví, a oni mi to tady podepsali, takže jsme to předložili a bylo to v pořádku.

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU VNÍMANÁ ROLE INSPEKCE/ PŘÁNÍ Ř 1: No a samozřejmě, jak já

UKÁZKY SEGMENTŮ KÓDU VNÍMANÁ ROLE INSPEKCE/ PŘÁNÍ Ř 1: No a samozřejmě, jak já říkám, měli by být prostě i tím poradním orgánem, měli by mít nějaké oddělení tý poradní činností, tým hodnotitelů a tým poradní, že si zavolám a říct, poraďte mi, jakým způsobem pracovat s takovýmhle žákem, každý vám řekne, že devadesát procent škol v republice má nedostačenou inkluzi, jo, ale když se zeptáte, tak mi řekněte jedno certifikované školení inkluze od člověka, který prakticky inkluzi ve třídě provádí podle vás správně, tak vám neřeknou jedno jediný jméno. Ř 2: Možná by se měla změnit ta spolupráce České školní inspekce s těmi vzdělávacími institucemi. Třeba vyhláška o vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, uplně ty ředitelé ty informace o tom nemají (…) a když vlastně zjistili, že ty ředitelé tomu nerozumí a že nevědí, co si s tim maj počít, jo, s těmi podpůrnými opatřeními a s financováním těch pedagogů a tak, tak vlastně oni až na jaře udělali nějaký školení, kde vlastně to zdůvodňovali i tím, že vlastně inspekce přišla na velký závady, který tam vlastně jsou, a že vlastně to dělaj pro ty ředitele, ale to bylo trošku jako pozdě, no takže když ta inspekce udělá těch inspekcí X za rok, a vyleze jí z toho, že tadydle jsou prostě chyby ve většině škol, tak proč to nezadá nějakýmu vzdělávacímu středisku, heleďte ty ředitelé nevědi tohle, tohle. Já to teda nevím, jestli spolupracují, to musim říct, ale kdyby se vědělo o těch chybách, tak uplně, nevim no, jestli by tam šlo nějak na tom zapracovat. Anebo i ta inspekce, kdyby měla nějaký školící třeba středisko, nebo něco.

REFLEXE HODNOCENÍ SPOTŘEBNÍHO KOŠE VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ PŘI KOMPLEXNÍM HODNOCENÍ ŠKOLY V NAVRŽENÉ SOUSTAVĚ

REFLEXE HODNOCENÍ SPOTŘEBNÍHO KOŠE VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ PŘI KOMPLEXNÍM HODNOCENÍ ŠKOLY V NAVRŽENÉ SOUSTAVĚ KÓDŮ – ŠKOLA 1 Seznámení dalších aktérů s výsledkem hodnocení: Jediný ohlas byl, samozřejmě chtěli ode mě shrnutí slovní, protože to nikdo nečet, co si budem povídat, nikdo to nečet, takže přečtou si tak ten závěr a řeknou co a jak, my jsme v tom závěru měli jedno pochybení úsměvné, leč teda jsme stáli za tím, že to takhle chceme dělat i dále, a to byl nedostatek ve školní jídelně, na poli brambor a mléka (smích). Tak to jsem vysvětlil jak radě, tak těm rodičům, tak se tomu zasmáli, že tam se vlastně zkoumá plnění spotřebního koše. Vnímaná relevance hodnocení / Relevance hodnocených oblastí: Což mi přišlo jako teda strašně vtipný, jak teda škola, která se aktivně snaží a něco dělá, tak pak máme vlastně výtku jedinou, a to je výtka, že máme málo brambor a málo mléka. Vnímaná relevance hodnocení /(Ne)soulad vnímání hodnot: Tak u nás ty ženský vědí, že třeba brambory se tolik nejí, takže oni pro dvě stě dětí, teď nevim, maj uvařit 80 kilo a voni uvařej jenom 70, protože je stejně vyhoděj, tak řeknou uděláme míň a zbydou nám peníze, ušetříme a příště udělám lososa třeba. Né, oni maji uvařit 80 a vyhodit to. Takže tim se dostáváme do rozporu, že neplníme v tom celkovém sumáři to množství, ten podíl. Takže mléko a brambory. Tak my jsem řekli, že tohlencto plejtvání ty děti učíme, my se snažíme to dělat hospodárně a jestli prostě víme, že ty děti to nejedí, tak i když mám uvařit 30 litrů polívky, a vim, že jich denně se sní maximálně dvacet, no tak jich uvařim 22 třeba a něco se vylije, ale ne že uvařim 30, když vím, že to stejně vyleju. Nazírání inspekčního týmu/ Hodnocení týmu – kontroverze: Tak voni to chápali, říkali ta vyhláška je stará, přesně to byl ten případ, my vás chápem, vyhláška je stará, my s tím taky nemusíme souhlasit, ale my plníme nařízení, tady máme napsáno, kolik procent má být, tohle vám dáme do zprávy, vy si napište na to ten rozklad a hotovo, takhle to tam odůvodníme, vy to uvidíte a tím to končí. Takovej alibismus, nó.

REFLEXE HODNOCENÍ SPOTŘEBNÍHO KOŠE VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ PŘI KOMPLEXNÍM HODNOCENÍ ŠKOLY V NAVRŽENÉ SOUSTAVĚ

REFLEXE HODNOCENÍ SPOTŘEBNÍHO KOŠE VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ PŘI KOMPLEXNÍM HODNOCENÍ ŠKOLY V NAVRŽENÉ SOUSTAVĚ KÓDŮ – ŠKOLA 2 Vnímání metody hodnocení / Kontrolní činnost: Tady byly 3 pani inspektorky, jedna byla přes finance, přes papíry, to teda všechno to bylo jako v pořádku, tam byla jediná závada, že jsme měli nedostatek mlíka a nedostatek luštěnin ve školní jídelně, v tom spotřebním koši, takže to tedy nám vytkly. Přínos hodnocení pro školu/ Konkrétní opatření: Akorát tedy na tý následný inspekci nám zase vytkli, že toho mlíka máme moc (smích). Tak já jsem říkala, to snad není pravda. To bylo tak, že paní kuchařka totiž jim to mlíko začala dávat nejdřív s příchutí a pak tu příchuť postupně ubírala, a oni pak už chodili i na to mlíko. A tady normálně opravdu o přestávku stála fronta dětí, a fakt si to mlíko do těch kelímků lily. Já prej řikám oni fakt jako pijou. Když jsem to říkala tý pani inspektorce, ona teda jako krčila rameny, že to jako je fajn, že to pijou, ale že maj mít mlíka plus mínus 75 až 125 procent a že my máme 135 a že to tedy jako že ne. Ale řekla mi, že to jako řešit nebudou, no. Takže na tý následný inspekci už to bylo všechno v pořádku (smích). Přínos hodnocení pro školu/ Konkrétní opatření: No ale řikala jsem si, to co oni mi vytkli, tak to já jsem vlastně všechno napravila, a co můžou, no tak, akorát nám tam dali jako závadu to mlíko, že jsem neodstranili, teda že tam máme zase naopak moc, že děti topíme v mlíku, já řikám no to ono to tak uplně neni, oni opravdu se to mlíko naučili pít, ale jsme to pak s pani kuchařkou jako omezily, děti se dožadovaly, ale omezili jsme, prostě třiktát v týdnu, ale hlavně jsme zakoupili do školní jídelny program, je to od Visu Plzeň, jestli znáte tu firmu, která dělá programy do počítače na míru pro školní jídelny, i mimo jiné pro školní jídelny, a vlastně paní kuchařka všechno dělala ručně, žádný počítačový program, nic, všechno počítala ručně, no a tim Visem se to vlastně vyřešilo i v tom, že ona prostě klikne na konci týdne a ví přesně, kolik má spotřebu čeho, takže ví, že tady musí přidat, tamhle musí ubrat, takže tim pádem to i jako hlídáme, což jsem posílala pani inspektorce, vlastně až po té následné inspekci, a to teda řekla, že je takhle v pořádku, nó, takže to byla i milá, jakože takhle je to už v pořádku, takže jsem to jakoby odstranili i tou podporou v té jídelně, tou technickou podporu. Vnímaná relevance hodnocení /(Ne)soulad vnímání hodnot: No a trošku se dožadovala, u pani kuchařky, protože já jsem samozřejmě pani kuchařce potom, když vlastně nám to vytkli, po té první inspekci, tak jsem jí písemně dala, že musí si prostudovat vyhlášku školní stravování, a dala jsem jí tam, že i s přílohami, tak ona mi to podepsala, že jo, a pani inspektorka, když přišla na tu následnou inspekce, tak to po mě chtěla, jak jsem to tady odstranila, no a vlastně že ta pani kuchařka to nedodržela a že teda by bylo potřeba jí dát nějaké to napomenutí, že jo, takové ty vytýkací dopisy a takovýhle věci, ale vona jako tady, že jo, to je ženská, která myslí na děti a která prostě se snaží, aby bylo všechno tak jak má, a navíc jako se snaží zdravě, bez soli, a prostě fakt jako, já řikám za těch pár korun, co vona tady má, tak jsem prostě napsala pani inspektorkce, že jsem jenom jí slovně napomenula, ona teda trošku jako kroutila hlavou, ale tak jako prošlo to, no.

DÍLČÍ ZÁVĚRY Profesionalita inspekčních týmů a způsob jednání se jeví jako silná stránka inspekčního

DÍLČÍ ZÁVĚRY Profesionalita inspekčních týmů a způsob jednání se jeví jako silná stránka inspekčního hodnocení. Ředitelé škol také často projevují empatii vůči inspekčnímu týmu, rozumí náročnosti úkolu. Na obecné úrovni ředitelé škol akceptují vymezení oblastí, v rámci kterých jsou školy hodnoceny. Při podrobnějším zkoumání se ukazují kontroroverze, např. lpění na hodnocení některých dílčích oblastí (např. hodnocení spotřebního koše ve šk. jídelně) se jeví jako rušivé pro vnímání dalších oblastí hodnocení. Vzhledem k tomu, že není jasná hranice mezi kontrolní a hodnotící činností inspekce, je vnímaní kvalitativního hodnocení školy řediteli upozaděno. Výrazný rušivý vliv na přijetí hodnocení školy je odlišné vnímání hodnot v některých hodnocených oblastech (např. co je spravedlivost ve vzdělávání). Oblasti hodnocení ředitelé nevnímají v rámci modelu kvalitní školy, ale podle toho, jakou dokumentaci si inspekční tým vyžádal, na co se konkrétně byl ve škole podívat. V okamžiku, kdy inspekce upozorní na kvalitativní nedostatky, mají ředitelé spíše tendenci zpochybňovat reliabilitu hodnocení, než hodnocení vnitřně akceptovat. Konkrétní přijatá opatření jsou převážně formální. Role dalších aktérů (zřizovatel, školská rada) je v uvedených případech jevila jako marginální. Deklarativně působení inspekce odpovídá očekávání ředitelů škol, oceňují posun směrem k partnerskému způsobu jednání. Postrádají zejména poradenskou pomoc a tlak na jednotný výklad a srozumitelnost právních předpisů. Eventuálně je inspekce díky vstřícnému jednání inspekčních týmů oceňována pro pomoc a poradenství v otázkách školské legislativy.

AUTOEVALUACE – PŘEDVÝZKUM Pro ředitele škol je téma zkušenosti se školní inspekcí relevantní, jsou

AUTOEVALUACE – PŘEDVÝZKUM Pro ředitele škol je téma zkušenosti se školní inspekcí relevantní, jsou ochotni ke spolupráci, většina se „rozhovořila“ Cca hodinový formát polostrukturovaného rozhovoru se osvědčil, kratší formát by pravděpodobně neumožňoval plnou reflexi respondentů Potvrdila se správnost volby kvalitativní metodologie. Ředitelé škol sice mají na téma školní inspekce vytvořené názory a zkušenosti reflektují, souvisejícím pojmům ale (např. hodnocení školy, rozvoj škol) rozumí rozdílně, za řadou výroků uvedených v úvodu rozhovoru jako „top of mind“ se skrývá řada kontroverzí, dotazníkové šetření by tedy vedlo k velkému zkreslení, neodpovědělo by na podstatné otázky. Téma je pro analýzu poměrně komplexní, díky předvýzkumu je možné zaměření výzkum lépe specifikovat.