Historia i rozwj informatyki INFORMATYKA Informatyka dziedzina nauk

  • Slides: 25
Download presentation
Historia i rozwój informatyki

Historia i rozwój informatyki

INFORMATYKA Informatyka – dziedzina nauk ścisłych i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym

INFORMATYKA Informatyka – dziedzina nauk ścisłych i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym metodami ich przetwarzania oraz technologiami wytwarzania układów je przetwarzających. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza jej podstaw teoretycznych.

Najbardziej znane działy informatyki administracja sieciowa – zarządzanie siecią komputerową administracja systemem – zarządzanie

Najbardziej znane działy informatyki administracja sieciowa – zarządzanie siecią komputerową administracja systemem – zarządzanie systemem informatycznym algorytmika – tworzenie i analizowanie algorytmów, najstarsza dyscyplina informatyki architektura procesorów– projektowanie procesorów, bez których nie byłoby komputerów bezpieczeństwo komputerowe – dyscyplina łącząca informatykę z telekomunikacją w celu zapewnienia poufności i bezpieczeństwa danych grafika komputerowa – wykorzystuje technikę komputerową w celu wizualizacji rzeczywistości informatyka afektywna – budowa systemów rozpoznających emocje użytkowników oraz reagujących na nie informatyka medyczna – metoda tworzenia systemów przetwarzających informacje wykorzystywane w opiece zdrowotnej

 informatyka śledcza – dostarczająca cyfrowych środków dowodowych dotyczących przestępstw popełnionych cyfrowo lub przy

informatyka śledcza – dostarczająca cyfrowych środków dowodowych dotyczących przestępstw popełnionych cyfrowo lub przy użyciu systemów elektronicznych inżynieria oprogramowania – produkcja oprogramowania języki programowania – tworzenie języków programowania, podstawowa dyscyplina informatyki programowanie komputerów – czyli tworzenie kodu źródłowego programów komputerowych, najpopularniejsza dyscyplina informatyki sprzęt komputerowy – komputery i ich urządzenia peryferyjne systemy informatyczne – tworzenie systemów informatycznych w celach użytkowych sztuczna inteligencja – komputerowe symulowanie inteligencji teoria informacji – dyscyplina zajmująca się problematyką informacji, w tym teorią przetwarzania i przesyłania informacji.

Początki informatyki w starożytności

Początki informatyki w starożytności

Pierwsze urządzenia informatyczne Abakus -deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Ułatwiał

Pierwsze urządzenia informatyczne Abakus -deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Ułatwiał liczenie, używany w Rzymie i Grecji od 440 p. n. e. do XVIII wieku prekursor liczydła i maszyn liczących. Zegar słoneczny – zegar, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji Słońca, najczęściej wyrażony jako lokalny prawdziwy czas słoneczny. Jego działanie polega na wskazaniu odpowiedniej podziałki za pomocą cienia, rzucanego przez nieruchomą wskazówkę na skalę czasu.

Początki kalendarza Początki astronomii w starożytności wiążą się z konieczną wdrożenia rachuby czasu, rozwojem

Początki kalendarza Początki astronomii w starożytności wiążą się z konieczną wdrożenia rachuby czasu, rozwojem astrologii i początkami nawigacji. Pierwsze rejestry obserwacji astronomicznych prowadzono w Egipcie i Mezopotamii. W państwie faraonów była ona związana m. in. z wylewami Nilu, stąd określenie długości roku 365 dni oraz jego podział na trzy części: wylewów, siewów i zbiorów. Oprócz tego podzielili rok na 12 miesięcy z czego każdy miał 30 dni oraz podzielili noc i dzień na 12 godzin. Prowadzili również pierwsze obserwacje planet oraz gwiazd, potrafili obliczyć terminy zaćmienia Słońca i Księżyca. Znali też kalendarz słoneczny, oparty na cyklu obiegu Ziemi wokół Słońca. Także piramidy, wznoszone przez starożytnych Egipcjan, były wielkimi zegarami słonecznymi. Rzucane przez nie od połowy października do początku marca cienie pokazują pory i długość roku. Długość płyt kamiennych otaczających piramidę, odpowiada długości cienia jednego dnia. Prowadząc obserwację tego cienia na kamiennych płytach, można było obliczyć długość roku z dokładnością do 0, 2 dnia.

Zegar wodny Najważniejsze dla Egipcjan wynalazki związane były z Nilem i jego wylewami, a

Zegar wodny Najważniejsze dla Egipcjan wynalazki związane były z Nilem i jego wylewami, a co za tym idzie rolnictwem, które zapewniało pożywienie dla społeczności starożytnego Egiptu. Jednym z takich wynalazków były tzw. nitomierze – służyły do pomiarów poziomu wody w czerwcu. Na ich podstawie Egipcjanie obliczali, ile wody będą musieli wykorzystać, kiedy w październiku zaczną się zbiory. Oprócz tego wynaleźli zegar wodny oraz potrafili wykonywać dokładne pomiary do budowy systemów irygacyjnych. Rozwinęli również dziedzinę kosmetologii. Znali zastosowanie środków takich jak np. : henny, ochry, licznych preparatów na bazie mleka, miodu lub oliwy. Znali bakteriobójcze i grzybobójcze działanie roślin które stosowali w celach leczniczych.

Lata 1830 -1900 Najważniejsze postacie CHARLES WHEATSTONE (UR. 1802, ZM. 1875) - ANGIELSKI WYNALAZCA,

Lata 1830 -1900 Najważniejsze postacie CHARLES WHEATSTONE (UR. 1802, ZM. 1875) - ANGIELSKI WYNALAZCA, KTÓRY W 1857 ROKU STWORZYŁ SYSTEM ODCZYTUJĄCY I ZAPISUJĄCY INFORMACJE NA TAŚMIE PERFOROWANEJ. TEGO RODZAJU ZAPISU UŻYWAŁY PIERWSZE KOMPUTERY. GRAHAM BELL (UR. 1847, ZM. 1922) SZKOCKI WYNALAZCA, KTÓREGO NAJBARDZIEJ ZNANYM PATENTEM JEST ZAREJESTROWANY W 1976 ROKU TELEFON. AUGUSTA ADA KING, HRABINA LOVELACE (UR. 1815, ZM. 1852) – BRYTYJSKA MATEMATYCZKA I POETKA, ZNANA PRZEDE WSZYSTKIM Z PUBLIKACJI NA TEMAT MECHANICZNEGO KOMPUTERA CHARLESA BABBAGE’A, ZWANEGO MASZYNĄ ANALITYCZNĄ. HERMAN HOLLERITH (UR. 1860, ZM. 1929) – AMERYKAŃSKI INŻYNIER I WYNALAZCA. W 1894 HERMAN HOLLERITH OPATENTOWAŁ MASZYNĘ LICZĄCO-ANALITYCZNĄ NA KARTY DZIURKOWANE ODCZYTYWANE PNEUMATYCZNIE CHARLES BABBAGE (UR. 1791, ZM. 1871) – ANGIELSKI MATEMATYK, ASTRONOM I MECHANIK, AUTOR TABLIC LOGARYTMICZNYCH, KONSTRUKTOR MECHANICZNYCH MASZYN LICZĄCYCH. NAZYWANY „OJCEM INFORMATYKI”.

Wynalazki informatyczne Pierwsza maszyna analityczna Maszyna analityczna to projekt urządzenia, który można uznać za

Wynalazki informatyczne Pierwsza maszyna analityczna Maszyna analityczna to projekt urządzenia, który można uznać za pierwszy programowalny komputer ogólnego zastosowania w historii ludzkości. Jej projekt został wymyślony i zaprojektowany przez Charlesa Babbage. Wynalazek ten miał być napędzany silnikiem parowym, a dane zapisywano by za pomocą kart perforowanych. Alternatywą zapisu danych byłby druk na drukarce za pomocą urządzenia kreślarskiego. Sieć komputerowa Początkowo, stworzony projekt rozległej sieci ARPANET powstał jako inicjatywa Departamentu Obrony USA. Miał on służyć jako źródło przekazu danych poprzez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery. Według różnych publikacji, do komunikacji w sieci ARPANET rząd zaprosił kilka akademików, ale po ataku crackerów postanowił całkowicie zakończyć z nimi współpracę w celach bezpieczeństwa. Uczelniom pozwolono na dalsze korzystanie z udostępnionej im wersji sieci rozległej. Wraz z biegiem czasu, sieć ta przekształciła się w obecnie znany nam internet. Co ciekawe rządowa wersja ARPANET’u istnieje do dziś pod nazwą NIPRnet.

Maszyna licząco-analityczna urządzenie liczące i wspomagające obliczenia, które używały stosowane w technice karty perforowane.

Maszyna licząco-analityczna urządzenie liczące i wspomagające obliczenia, które używały stosowane w technice karty perforowane. Za wynalazcę maszyn liczącoanalitycznych uchodzi Herman Hollerith, który zastosował je po raz pierwszy w roku 1890 do opracowania spisu ludności USA. Pierwszy opatentowany telefon Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek, lecz koncepcja narodziła się wcześniej. W roku 1876 dwóch wynalazców, Elisha Gray i Alexander Bell, samodzielnie zaprojektowało swoje telefony. Obaj mężczyźni szybko udali się do urzędu patentowego; dzieliła ich różnica kilku godzin; Bell jako pierwszy opatentował swój telefon.

Rozwój informatyki od 1900 roku

Rozwój informatyki od 1900 roku

WYNALEZIENIE DIODY W 1904 John Ambrose Fleming skonstruował diodę próżniową. Dioda Próżniowa - najprostsza

WYNALEZIENIE DIODY W 1904 John Ambrose Fleming skonstruował diodę próżniową. Dioda Próżniowa - najprostsza lampa elektronowa, zawierająca dwie elektrody, anodę i katodę. Rozgrzana katoda jest źródłem elektronów, które docierają do anody – w ten sposób możliwy jest przepływ prądu w jednym kierunku. Próżniowe diody prostownicze wysokiego napięcia nazywa się kenotronami.

PIERWSZE KOLOROWE TELEWIZORY 1929 - Powstają pierwsze kolorowe telewizor Telewizja kolorowa została wynaleziona przez

PIERWSZE KOLOROWE TELEWIZORY 1929 - Powstają pierwsze kolorowe telewizor Telewizja kolorowa została wynaleziona przez Szkota Johna Logie Bairda, cztery lata po stworzeniu przez niego pierwszego telewizora w historii. W Polsce rozpoczęto transmisje kolorowego programu telewizyjnego w dniu 6 grudnia 1971 r. , była to transmisja z obrad VI zjazdu PZPR.

NIESKOŃCZONIE DŁUGA TAŚMA 1937 - Alan Turing tworzy maszynę Turinga z nieskończenie długą taśmą

NIESKOŃCZONIE DŁUGA TAŚMA 1937 - Alan Turing tworzy maszynę Turinga z nieskończenie długą taśmą (twór czysto teoretyczny), która realizuje zadania logiczne. Maszyna Turinga –abstrakcyjny model komputera służącego do wykonywania algorytmów, w którym na nieskończenie długiej taśmie podzielonej na pola zapisuje się dane. Taśma może być nieskończona jednostronnie lub obustronnie. Formalnie Maszynę Turinga opisuje się poprzez krotkę: MT = < Q, Σ, δ, Γ, q 0, B, F > gdzie: Q – skończony zbiór stanów końcowych q 0 – stan początkowy, q 0 ∈ Q Γ – skończony zbiór dopuszczalnych symboli F – zbiór stanów B – symbol pusty, B ∈ Γ Σ – zbiór symboli wejściowych – podzbiór zbioru Γ, do którego nie należy B δ – funkcja opisana następująco:

Historia informatyki lata 1947 -1951 -1947 -48 - POWSTAJĄ PIERWSZE MAGNETYCZNE NOŚNIKI DANYCH. SĄ

Historia informatyki lata 1947 -1951 -1947 -48 - POWSTAJĄ PIERWSZE MAGNETYCZNE NOŚNIKI DANYCH. SĄ TO SPOREJ WIELKOŚCI BĘBNY MAGNETYCZNE. -1948 - PIERWSZY PROTOTYP KOMPUTERA Z ELEKTRONICZNĄ PAMIĘCIĄ PROGRAMU MANCHESTER MARK I. -1949 - PIERWSZY W PEŁNI DZIAŁAJĄCY DUŻY KOMPUTER Z ELEKTRONICZNĄ PAMIĘCIĄ PROGRAMU: EDSAC. -1950 - GAM-1 - PIERWSZY POLSKI KOMPUTER DOŚWIADCZALNY. PIERWSZY KOMPUTER LICZĄCY W CZASIE RZECZYWISTYM WHIRLWIND I -1951 - PIERWSZY KOMPUTER DOSTĘPNY OGÓLNIE W WOLNEJ SPRZEDAŻY: UNIVAC I MANCHESTER MARK I

Historia informatyki lata 1953 -1960 1953 - PIERWSZY KOMPUTER FIRMY IBM: IBM 701; PIERWSZY

Historia informatyki lata 1953 -1960 1953 - PIERWSZY KOMPUTER FIRMY IBM: IBM 701; PIERWSZY BRYTYJSKI KOMPUTER DOSTĘPNY NA RYNKU: LEO (LYONS ELECTRONIC OFFICE). 1955 - URUCHOMIENIE W GAM W POLSCE PIERWSZEJ MASZYNY ANALOGOWEJ ARR. 1957 - PIERWSZY KOMPUTER ZBUDOWANY W CAŁOŚCI W TECHNICE FIZYKI CIAŁA STAŁEGO - NCR 304. 1958 - XYZ - PIERWSZY POLSKI KOMPUTER ODDANY DO EKSPLOATACJI. 1959 - PIERWSZY MINIKOMPUTER - PDP-1. 1960 - 14. MARCA WYDANY ZOSTAJE LISP. minikomputer - PDP-1 IBM 701

HISTORIA INFORMATYKI LATA 1961 -1970 1961 - pierwszy dostępny komercyjnie układ scalony. 1963 -

HISTORIA INFORMATYKI LATA 1961 -1970 1961 - pierwszy dostępny komercyjnie układ scalony. 1963 - pierwszy komercyjnie dostępny monitor z ekranem do współpracy z komputerem przy komputerze PDP-1. 1964 - w Wojskowej Akademii Technicznej zbudowano prototyp komputera analogowego ELWAT produkowanego przez zakład Elwro. 1966 - ZAM 41 - pierwszy polski komputer do przetwarzania danych. 1968 - Powstaje firma Intel. 1970 - pierwszy graficzny, "okienkowy" interfejs użytkownika. Intel LOGO ZAM 41

Informatyka w latach 1976 -2000

Informatyka w latach 1976 -2000

Pierwsze komputery Pierwszy komputer osobisty sprzedawany z pełnym sukcesem rynkowym Apple II. Mike Lesk

Pierwsze komputery Pierwszy komputer osobisty sprzedawany z pełnym sukcesem rynkowym Apple II. Mike Lesk z AT&T Bell Labs opracowuje protokół UUCP (Unix to Unix Copy Protocol). Protokół ten był używany w początkowym okresie istnienia grup dyskusyjnych Usenet w 1976 r. Pierwsza lista dyskusyjna (mailing list) dzięki sieci Theory. Net, która połączyła przy użyciu poczty elektronicznej stu naukowców. Opracowane zostają protokoły TCP i IP w 1977 r. Ryszard Kajkowski zakłada CSK pierwszą w Polsce prywatną firmę softwareową. IBM kupuje od Microsoftu (bazowany na QDOSe) system DOS 1. 0 dla przygotowywanej platformy PC. Ted Nelson tworzy koncepcję hipertekstowej bazy danych Xanadu, w skład której wchodzą informacje z płatnym dostępem. Rozwiązanie to nigdy nie doczekało się realizacji. Pewnym pokrewieństwem do Xanadu może legitymować się WWW. W 1982 wprowadzono ten system na rynek japoński. Powstaje wtedy Sun Microsystems

Rok 1983 – początki Internetu Ten rok uważa się za początek Internetu. Stworzona zostaje

Rok 1983 – początki Internetu Ten rok uważa się za początek Internetu. Stworzona zostaje wojskowa sieć MILnet poprzez oddzielenie węzłów wojskowych od ARPAnetu. W ARPAnet hosty i podsieci zaczynają używać protokołu TCP/IP. Richard Stallman rozpoczyna projekt GNU mający na celu stworzenie wolnodostępnego systemu operacyjnego kompatybilnego z systemem Unix. GNU 1983 r. W 1984 r. powstaje Mazovia, polska wersja IBM PC/XT produkowana seryjnie National Science Foundation tworzy NSFNET, sieć szybkich superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. Paul Mockapetris publikuje specyfikację DNS (Domain Name System). powstaje NNTP (Network News Transfer Protocol), protokół używany do wymiany grup dyskusyjnych. Powstaje usługa on-line „Prodigy”, pozwalająca na zakupy, dostęp do informacji i rozrywki. Wdrożenie „Prodigy” następuje dopiero w 1988 roku.

Powstanie pierwszego programu Windows 1985 - Powstaje Windows 1. 0, graficzny system operacyjny opracowany

Powstanie pierwszego programu Windows 1985 - Powstaje Windows 1. 0, graficzny system operacyjny opracowany przez firmę Microsoft. W październiku Intel przedstawia 32 bitowy procesor 80386. Jest to przełomowy rok w którym zostały wprowadzone pierwsze strony internetowe. Pierwsza niezależna wersja Microsoft Windows o numerze wersji 1. 0 została wydana w roku 1985. Nie była ona jednak wyposażona w bogaty wachlarz funkcjonalności, więc nie przyjęła się na rynku. Pierwotnie nazwą dla nakładki miał być Interface Manager, lecz Rowland Hanson, szef działu marketingu w firmie Microsoft przekonał resztę zespołu, że nazwa Windows zostanie lepiej przyjęta. Windows 1. 0 nie był kompletnym systemem operacyjnym, a jedynie przedłużeniem systemu MS-DOS i jako taki dziedziczył wszystkie jego niedoskonałości i problemy.

The Oculus Rift Jedna z największych platform internetowych na temat gier wideo Game Spy

The Oculus Rift Jedna z największych platform internetowych na temat gier wideo Game Spy opisała to urządzenie jako zbliżone do technologii holodeku ze Star Treka i z punktu widzenia gier wideo nie jest to czcza gadanina. Jednak ich zastosowanie ogranicza się na razie wyłącznie do gier i niczego więcej. Tak więc, jeśli nie siedzicie w tematyce gier, możecie być rozczarowani tym wynalazkiem.

Google glass To inteligentne okulary, które pozwalają wyświetlać informacje, których potrzebujesz dokładnie przed swoimi

Google glass To inteligentne okulary, które pozwalają wyświetlać informacje, których potrzebujesz dokładnie przed swoimi oczami. Urządzenie wyświetla informacje podobnie jak smartphone, uwalniając przy okazji twoje ręce od konieczności trzymania aparatu – zamiast tego nosisz je na nosie. Urządzenie kosztujące fortunę zostało jednak póki co wstrzymane w produkcji.

Ge. Force RTX 2080 TI Karty graficzne Ge. Force® RTX™ oparte są na architekturze

Ge. Force RTX 2080 TI Karty graficzne Ge. Force® RTX™ oparte są na architekturze Turing i całkowicie nowej platformie RTX. Dzięki temu układy te zapewniają nawet 6 -krotnie wyższą wydajność w porównaniu do osiągów kart graficznych poprzedniej generacji oraz wprowadzają do Najnowszy flagowy model karty graficznej firmy NVIDIA to rewolucja w sferze realizmu i wydajności w grach. Potężna architektura GPU NVIDIA Turing, przełomowe technologie oraz 11 GB ultraszybkiej pamięci GDDR 6 kolejnej generacji sprawiają, że jest to absolutnie najpotężniejszy gamingowy układ GPU na świecie. gier sztuczną inteligencję i ray tracing w czasie rzeczywistym.