Eurpska nia o je Eurpska nia Eurpska nia

  • Slides: 22
Download presentation
Európska únia

Európska únia

Čo je Európska únia? Európska únia je medzinárodné spoločenstvo, ktoré od posledného rozšírenia v

Čo je Európska únia? Európska únia je medzinárodné spoločenstvo, ktoré od posledného rozšírenia v roku 2007 tvorí 27 členských štátov s celkovým počtom 496 miliónov obyvateľov. Členské štáty: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovínsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko Kandidátske štáty: Chorvátsko, Macedónsko, Turecko

Vývoj EÚ 1949 Rada Európy – mala a dodnes má za úlohu ochraňovať ľudské

Vývoj EÚ 1949 Rada Európy – mala a dodnes má za úlohu ochraňovať ľudské práva, demokraciu a právny štát 9. máj 1950 - Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí vystupuje s dôležitým prejavom, kde predstaví návrhy, ktoré sú založené na myšlienkach Jeana Monneta. Navrhuje, aby Francúzsko a Spolková republika Nemecko združili svoje zdroje uhlia a ocele do jednej organizácie, do ktorej sa môžu zapojiť aj ostatné európske krajiny. Tento dátum možno pokladať za zrodenie Európskej únie, 9. máj sa každoročne oslavuje ako Deň Európy. 18. apríl 1951 Európske spoločenstvo uhlia a ocele - Šesť krajín – Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Spolková republika Nemecko a Taliansko – podpisuje v Paríži Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO). Do platnosti vstupuje 23. júla 1952 na obdobie 50 rokov.

 25. marec 1957 EHS a EURATOM - Šesť krajín podpisuje v Ríme zmluvy

25. marec 1957 EHS a EURATOM - Šesť krajín podpisuje v Ríme zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom). Do platnosti vstupujú 1. januára 1958. 7. február 1992 - V Maastrichte sa podpisuje Zmluva o Európskej únii. Do platnosti vstupuje 1. novembra 1993.

Orgány EÚ Rada ministrov - rozhodovací orgán. Európsky parlament – zastupuje občanov členských štátov.

Orgány EÚ Rada ministrov - rozhodovací orgán. Európsky parlament – zastupuje občanov členských štátov. Európska komisia - zastupuje európske záujmy voči členským štátom, je to jediný orgán s právom navrhovať legislatívu. Európsky súdny dvor štátov rozhoduje spory členských

Symboly EÚ Európska vlajka Európska hymna Motto EÚ Deň Európy Euro

Symboly EÚ Európska vlajka Európska hymna Motto EÚ Deň Európy Euro

Európska vlajka

Európska vlajka

 Európska vlajka nie je len symbolom Európskej únie, ale je aj symbolom európskej

Európska vlajka nie je len symbolom Európskej únie, ale je aj symbolom európskej jednoty a identity v širšom zmysle slova. Kruh zlatých hviezd predstavuje solidaritu a harmóniu medzi občanmi Európy. Počet hviezd nezodpovedá počtu členských krajín. Hviezd je dvanásť, pretože toto číslo symbolizuje dokonalosť, celistvosť, jednotu a tiež počet mesiacov v roku a počet hodín na ciferníku. Vlajka sa teda nebude meniť ani po ďalšom rozšírení EÚ.

Európska hymna Táto hymna nie je len hymnou Európskej únie, ale je hymnou celej

Európska hymna Táto hymna nie je len hymnou Európskej únie, ale je hymnou celej Európy v širšom slova zmysle. Melódia pochádza z Deviatej symfónie, ktorú v roku 1823 skomponoval Ludwig van Beethoven. V záverečnej časti symfónie zhudobnil Beethoven „Ódu na radosť“, ktorú napísal v roku 1785 Friedrich von Schiller. Táto báseň vyjadruje Schillerovu idealistickú víziu o bratstve celého ľudstva, ktorú zdieľal aj Beethoven.

Motto EÚ „Zjednotení v rozmanitosti“

Motto EÚ „Zjednotení v rozmanitosti“

Deň Európy 9. máj

Deň Európy 9. máj

EURO Euro je je peňažná mena Európskej menovej únie a za americkým dolárom druhá

EURO Euro je je peňažná mena Európskej menovej únie a za americkým dolárom druhá najdôležitejšia mena v medzinárodnom menovom systéme. Bankovky euro boli navrhnuté rakúskym umelcom Robertom Kalinom v celoeurópskej súťaži vypísanej všetkými európskymi centrálnymi bankami. Bankovky a mince novej jednotnej meny – euro sa vo všetkých štátoch Európskej menovej únie začali postupne zavádzať od 1. januára 2002.

Slovensko a EÚ 1. máj 2004 Deň vstupu SR do Európskej únie

Slovensko a EÚ 1. máj 2004 Deň vstupu SR do Európskej únie

 Dňa 21. decembra 2007 získalo Slovensko plné členstvo v EÚ – vstúpilo do

Dňa 21. decembra 2007 získalo Slovensko plné členstvo v EÚ – vstúpilo do schengenského priestoru. Schengenský priestor je územie 22 členských krajín , ktoré sa dohodli na medzi sebou na zrušení hraničných kontrol. Umožnili tým voľný pohyb osôb a tovarov na svojich hraniciach. Na hraniciach medzi štátmi – členmi schengenského priestoru nie sú žiadne hraničné závory, ani pasová či colná kontrola.

1. január 2009 Zavedenie eura na Slovensku

1. január 2009 Zavedenie eura na Slovensku

3 motívy použité na slovenskej strane eurových mincí Bratislavský hrad

3 motívy použité na slovenskej strane eurových mincí Bratislavský hrad

Vrch Kriváň vo Vysokých Tatrách

Vrch Kriváň vo Vysokých Tatrách

Štátny znak SR

Štátny znak SR

24. september DEŇ EURA 1 euro = 30, 126 Sk

24. september DEŇ EURA 1 euro = 30, 126 Sk