Dzie Nauki Polskiej 19 02 2021 w klasach

  • Slides: 15
Download presentation
Dzień Nauki Polskiej 19. 02. 2021 w klasach edukacji wczesnoszkolnej

Dzień Nauki Polskiej 19. 02. 2021 w klasach edukacji wczesnoszkolnej

Dzień Nauki Polskiej 19 lutego Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika

Dzień Nauki Polskiej 19 lutego Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.

Uczniowie klas I-III zapoznali się z sylwetkami sławnych polskich naukowców i odkrywców. Oprócz Mikołaja

Uczniowie klas I-III zapoznali się z sylwetkami sławnych polskich naukowców i odkrywców. Oprócz Mikołaja Kopernika, wymienić tu należy: Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Mikołaj Kopernik urodził się w 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Był nie tylko

Mikołaj Kopernik urodził się w 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Był nie tylko wspaniałym astronomem. Zajmował się prawem, matematyką, ekonomią, astrologią, strategią wojskową. Był również tłumaczem i lekarzem. Udowodnił ruch Ziemi wokół swej osi, wokół Słońca i ruch osi Ziemi, wszystkie były znane wcześniej, ale nie uznane za możliwe i prawdziwe. Słynne powiedzenie o Koperniku to: „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”.

Maria Skłodowska-Curie Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki,

Maria Skłodowska-Curie Nagrodą Nobla została wyróżniona po raz pierwszy w 1903 – z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 – z chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Należy do grona jedynie czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Wśród nich jest jedną z dwóch, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym uhonorowanym w dwóch różnych naukach przyrodniczych.

Jan Heweliusz Trzysta lat przed tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu, Jan Heweliusz

Jan Heweliusz Trzysta lat przed tym, jak człowiek postawił nogę na Księżycu, Jan Heweliusz zdołał dokładnie zbadać powierzchnię jedynego naturalnego satelity Ziemi. W XVII wieku był księciem astronomii. Heweliusz obserwował również komety – odkrył cztery z nich. Jako pierwszy dostrzegł, że nie poruszają się one po liniach prostych, ale tory ich ruchów są zakrzywione. – Badał również położenie gwiazd i, jako zwieńczenie swej pracy, wykonał katalog 1564 gwiazd.

Henryk Arctowski Do dzisiaj jest najbardziej znanym polskim badaczem stron polarnych. Jak mało który

Henryk Arctowski Do dzisiaj jest najbardziej znanym polskim badaczem stron polarnych. Jak mało który podróżnik i naukowiec w świecie przyczynił się do poznania Antarktydy. To bardzo znany geolog, geograf, meteorolog i podróżnik, niestrudzony badacz najbardziej niedostępnych rejonów ziemi. Pierwszy określił głębokość podbiegunowych mórz. Jego obejmowały zagadnienia z zakresu geologii, glacjologii, meteorologii, oceanografii, optyki atmosfery oraz zjawiska zórz polarnych. To on stworzył hipotezę o dawnym połączeniu kontynentu Antarktydy z Ameryką Południową łańcuchem górskim, który miał obecnie znajdować się pod wodą. Powstała nawet polska stacja polarna jego imienia.

Ignacy Łukasiewicz polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca

Ignacy Łukasiewicz polski farmaceuta i przedsiębiorca, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie.

To był bardzo interesujący dzień!

To był bardzo interesujący dzień!