DEPRESJA Zrozumie i pomc Termin depresja niezwykle rozpowszechniony

  • Slides: 23
Download presentation
DEPRESJA Zrozumieć i pomóc?

DEPRESJA Zrozumieć i pomóc?

Termin depresja — niezwykle rozpowszechniony w codziennym języku — zazwyczaj używany jest do nazwania

Termin depresja — niezwykle rozpowszechniony w codziennym języku — zazwyczaj używany jest do nazwania normalnej reakcji na trudne wydarzenie. Często zdarza się, że młody człowiek odczuwa smutek po przeżyciu zawodu miłosnego lub po nieudanym podejściu do egzaminu. Depresja jako choroba, lub inaczej klinicznie rozpoznany zespół depresyjny, to długotrwały, szkodliwy i poważny stan charakteryzujący się nadmiernym obniżeniem nastroju oraz innymi objawami psychicznymi, behawioralnymi i fizycznymi.

Depresja nie jest jedną chorobą. To grupa różnych zaburzeń charakteryzujących się podobieństwem objawów, zarówno

Depresja nie jest jedną chorobą. To grupa różnych zaburzeń charakteryzujących się podobieństwem objawów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – wśród których obniżony nastrój to tylko jedna ze składowych choroby.

Depresja jest zaburzeniem, które może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Wystąpienie objawów depresji ma

Depresja jest zaburzeniem, które może dotknąć każdego niezależnie od wieku. Wystąpienie objawów depresji ma związek z indywidualną podatnością, z możliwościami psychicznymi danej osoby. Nie mając wystarczającej wiedzy nt. objawów depresji można czasem podejrzewać, że ma się do czynienia z zupełnie inną przypadłością.

W medycznych klasyfikacjach chorób depresja jest umieszczana w grupie zaburzeń nastroju (zaburzenia afektywne). W

W medycznych klasyfikacjach chorób depresja jest umieszczana w grupie zaburzeń nastroju (zaburzenia afektywne). W zależności od nasilenia objawów lekarze rozpoznają: • epizod depresyjny łagodny, • umiarkowany • ciężki.

Występowanie i współwystępowanie depresji Według WHO symptomy depresji przejawia: 0, 3% dzieci w wieku

Występowanie i współwystępowanie depresji Według WHO symptomy depresji przejawia: 0, 3% dzieci w wieku przedszkolnym 2% dzieci w szkole podstawowej 4 -8% dorastających w grupie wiekowej 13 -18 lat Oszacowano, iż prawie 24% dzieci i młodzieży doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego zanim osiągnie 18 rok życia.

Depresje w okresie dojrzewania zdarzają się stosunkowo często. Polskie badania epidemiologiczne wskazują na ich

Depresje w okresie dojrzewania zdarzają się stosunkowo często. Polskie badania epidemiologiczne wskazują na ich znaczne rozpowszechnienie w populacji nastolatków: 27 - 54%

Dotknięty chorobą nastolatek może mieć też zaburzenia rytmów okołodobowych – lepiej funkcjonuje w godzinach

Dotknięty chorobą nastolatek może mieć też zaburzenia rytmów okołodobowych – lepiej funkcjonuje w godzinach wieczornych, przez co ma trudności z porannym wstawaniem.

W obrazie depresji u dzieci występują następujące objawy: i młodzieży zawroty i bóle głowy,

W obrazie depresji u dzieci występują następujące objawy: i młodzieży zawroty i bóle głowy, bóle karku, kończyn, brzucha, bezsenność , nadmierna senność, uczucie ciągłego zmęczenia, nadmierne skupianie się na funkcjonowaniu własnego organizmu, drażliwość , zmienność nastrojów, rozdrażnienie (dysforia), przytłaczający smutek, rozpacz, poczucie osamotnienia, niezrozumienia, niekontrolowane wybuchy złości,

Objawy depresji c. d. wściekłość lub cynizm, ciągłe zamartwianie się, poczucie winy, umniejszanie własnej

Objawy depresji c. d. wściekłość lub cynizm, ciągłe zamartwianie się, poczucie winy, umniejszanie własnej wartości, rzeczywistości i przyszłości, niska ocena siebie, zaburzenia koncentracji i zapamiętywania, kłopoty w podejmowaniu decyzji, brak lub spadek zainteresowania, apatia, utrata zdolności do odczuwania przyjemności (anhedonia), zmiany apetytu i wagi ciała, nadmierne zainteresowanie tematyką śmierci, umierania

Negatywne skutki depresji: Eksperymentowanie z alkoholem i narkotykami. Zachowania autodestruktywne. Próby samobójcze. Samookaleczenia. Myślenie

Negatywne skutki depresji: Eksperymentowanie z alkoholem i narkotykami. Zachowania autodestruktywne. Próby samobójcze. Samookaleczenia. Myślenie o śmierci.

Przyczyny depresji Przyczyną wystąpienia klinicznej depresji nie jest jakiś pojedynczy czynnik biologiczny czy jedno

Przyczyny depresji Przyczyną wystąpienia klinicznej depresji nie jest jakiś pojedynczy czynnik biologiczny czy jedno zewnętrzne wydarzenie. Z pewnością należy brać pod uwagę: • procesy biochemiczne zachodzące w mózgu, • czynniki genetyczne, • wpływ środowiska zewnętrznego. U osób cierpiących z powodu depresji występują zaburzenia równowagi między różnymi substancjami biochemicznymi mózgu.

Jak wyjść z depresji? W każdym przypadku profilaktyka powinna zacząć się od kształtowania świadomości

Jak wyjść z depresji? W każdym przypadku profilaktyka powinna zacząć się od kształtowania świadomości zdrowotnej i promocji zdrowia psychicznego. Wśród rekomendowanych zachowań mających korzystny wpływ na osoby mające skłonności do zachorowań na depresję wymienia się te, które ogólnie mieszczą się w formule prowadzenia zdrowego i higienicznego stylu życia.

Jak wyjść z depresji c. d. ? Warto kontrolować ilość snu. Idealnie byłoby spać

Jak wyjść z depresji c. d. ? Warto kontrolować ilość snu. Idealnie byłoby spać 8 godzin dziennie, choć wiadomo, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin snu jest inna. Najlepiej tak ustawić sobie rytm dnia, by jak najwięcej korzystać ze światła słonecznego i regularnie wypoczywać.

Jak wyjść z depresji c. d. ? Aktywne życie nie tylko stanowi element wspomagający

Jak wyjść z depresji c. d. ? Aktywne życie nie tylko stanowi element wspomagający leczenie depresji, może się także przyczynić do jej zapobiegania. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na ciało i umysł. Systematyczne uprawianie sportu może korzystnie wpływać na samopoczucie.

Leczenie W leczeniu depresji młodzieńczej, często łączy się terapię farmakologiczną z psychoterapią. Oddziaływanie psychoterapeutyczne

Leczenie W leczeniu depresji młodzieńczej, często łączy się terapię farmakologiczną z psychoterapią. Oddziaływanie psychoterapeutyczne prowadzi się zazwyczaj dwutorowo- z jednej strony prowadzona jest terapia rodzinna, z drugiej – realizowana jest terapia indywidualna osoby chorej. Bardzo istotne są także działania psychoedukacyjne, które pomagają zrozumieć istotne choroby i budować prawidłowe relacje w rodzinie. Zastosowanie leków jest zalecane przy dużym nasileniu objawów depresji, występowaniu nasilonych myśli i tendencji samobójczych, w depresji psychotycznej lub jeżeli dotychczasowe postępowanie psychoterapeutyczne okazało się nieskuteczne, a epizody depresji nawracają.

Leczenie depresji Leczenie dzieci i młodzieży z rozpoznaniem zaburzeń depresyjnych powinno być kompleksowe, nakierowane

Leczenie depresji Leczenie dzieci i młodzieży z rozpoznaniem zaburzeń depresyjnych powinno być kompleksowe, nakierowane zarówno na objawy choroby, jak i na związane z wiekiem potrzeby rozwojowe. Leczenie powinno uwzględniać nieprawidłowego funkcjonowania: wszystkie sfery • trudności społeczne, • kłopoty z nauką, • trudności w rozwiązywaniu problemów społecznych i kontrolowaniu emocji, • nieprawidłowe relacje rodzinne, • dysfunkcjonalne przekonania dotyczące własnej osoby i innych ludzi.

Leczenie depresji W pewnych sytuacjach konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, jednak — jak wskazują

Leczenie depresji W pewnych sytuacjach konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, jednak — jak wskazują badania — u dzieci i młodzieży nie jest ono tak skuteczne jak u dorosłych. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne, w przeciwieństwie do leków starszej generacji, działają bardziej wybiórczo, nie wpływają na poziom innych neuroprzekaźników, tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Jednak w trakcie stosowania wspomnianych leków, mogą wystąpić niekorzystne efekty uboczne, takie jak przyspieszenie perystaltyki jelit, zgaga, bóle głowy i brzucha, problemy z zasypianiem.

Leczenie depresji Osoby, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję, bądź zauważają objawy u

Leczenie depresji Osoby, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję, bądź zauważają objawy u swoich bliskich powinni skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Najlepiej udać się do Poradni Zdrowia Psychicznego, gdzie lekarz będzie mógł ocenić stan pacjenta i zalecić dalsze postępowanie – psychoterapeutyczne czy farmakologiczne.

Strony internetowe www. forumprzeciwdepresji. pl www. porcelanoweaniołki. pl www. depresja. org www. zobaczznikam. pl

Strony internetowe www. forumprzeciwdepresji. pl www. porcelanoweaniołki. pl www. depresja. org www. zobaczznikam. pl www. zobaczjestem. pl www. twarzedepresji. pl

Ważne telefony w trudnych sprawach: CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY tel. 800

Ważne telefony w trudnych sprawach: CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY tel. 800 080 222 www. liniadzieciom. pl BEZPŁATNY KRYZYSOWY TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY tel. 116 111 MŁODZIEŻOWY TELEFON ZAUFANIA tel. 192 88 BEZPŁATNY TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY RZECZNIKA PRAW DZIECKA tel. 800 12 12 12 TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI tel. 800 100 INTERNETOWY TELEFON ZAUFANIA „ANONIMOWY PRZYJACIEL” tel. 85 92 88

Ważne telefony w trudnych sprawach c. d. TELEFONICZNA PIERWSZA POMOC PSYCHOLOGICZNA tel. 22 425

Ważne telefony w trudnych sprawach c. d. TELEFONICZNA PIERWSZA POMOC PSYCHOLOGICZNA tel. 22 425 98 48 ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI tel. 22 594 91 00 ITAKA – ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA tel. 22 484 88 01 TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB DOROSŁYCH W KRYZYSIE EMOCJONALNYM tel. 116 123 OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA „UZALEŻNIENIA BEHAWIORALNE” tel. 801 889 880

Droga Uczennico, Drogi Uczniu Jeżeli masz pytanie dotyczące opisanego zagadnienia to możesz skontaktować się

Droga Uczennico, Drogi Uczniu Jeżeli masz pytanie dotyczące opisanego zagadnienia to możesz skontaktować się ze swoim wychowawcą lub pedagogiem szkolnym w formie mailowej lub przez dziennik elektroniczny Librus pedagog@lobialogard. pl Sabina Derewońko