Crkveno ruho predmeti knjige i jezik Uenici Karlo

  • Slides: 10
Download presentation
Crkveno ruho, predmeti, knjige i jezik Učenici: Karlo Išek, Antonio Pavičić, Katarina Smernić

Crkveno ruho, predmeti, knjige i jezik Učenici: Karlo Išek, Antonio Pavičić, Katarina Smernić

Dijelovi misnog ruha n n n Alba - Potječe od tunike, tj. od donje

Dijelovi misnog ruha n n n Alba - Potječe od tunike, tj. od donje haljine koju se nosilo u Rimskom Carstvu i ''zajednička je svim liturgijskim službenicima. '' Ona je redovito bijele ili svijetle boje. Roketa - kratka, bijela čipkama ukrašena košulja biskupa i prelata u bogoslužnim funkcijama izvan mise. Štola - ''Osim u euharistiji, rabi se u slavlju drugih sakramenata i blagoslovina (sakramentala) i svaki put kada svećenik ima neposredan dodir s euharistijom. '' Često je bila obogaćena dragocjenostima i vezovima. Misnica - Nosi se iznad albe i štole. Plašt - je početno bio veliki plašt s kukuljicom. Danas se plašt rabi u raznim prigodama, a osobito u onim slavljima u kojima su uključene procesije, ali i u blagoslovima sa Svetootajstvom, na Cvjetnicu i u sprovodima.

Liturgijske boje n n n Postoje 4 liturgijske boje: bijela, crvena, zelena i ljubičasta.

Liturgijske boje n n n Postoje 4 liturgijske boje: bijela, crvena, zelena i ljubičasta. Bijela boja je znak radosti, jasnoće i čistoće. Liturgijsko ruho je u bijeloj boji na blagdane Gospodnje, Majke Božje, anđela i svetih ispovjedalaca. Crvena boja je boja ljubavi, krvi, života, snage i Duha. Ona se pojavljuje na Cvjetnicu, Veliki petak, na Duhove i na blagdane mučenika. Zelena je boja radosnog iščekivanja i plodnosti. Ona se upotrebljava nedjeljama kroz godinu. Ljubičasta je pokornička boja. Ona dolazi do izražaja u vrijeme došašća i korizme. Također se može uzeti u misama za pokojne i slavlju sprovoda.

Liturgijski predmeti n n n n n U euharistijskom slavlju koristimo i susrećemo razne

Liturgijski predmeti n n n n n U euharistijskom slavlju koristimo i susrećemo razne liturgijske predmete, a neki od njih su: Kalež Plitica ili patena Ampulice-posudice za vodu i vino Ciborij-upotrebljava se za držanje malih hostija namijenjenih za pričest vjernika. Purifikatorij-rupčić za čišćenje kaleža Pala-pokrivanje kaleža Korpolar (tjelesnik) Pokaznica (monstranca)-služi za izlaganje Presvetog

Liturgijski jezici kroz povijest U katoličkoj crkvi stoljećima je liturgijski jezik bio latinski osim

Liturgijski jezici kroz povijest U katoličkoj crkvi stoljećima je liturgijski jezik bio latinski osim u hrvatskih glagoljaša i u sjedinjenim istočnim katoličkim Crkvama. Nakon Drugog vatikanskog koncila (20. st. )u katoličku liturgiju uvode se živi nacionalni jezici. Protestanti su u svoje bogoslužja uveli žive nacionalne jezike već u 16. stoljeću.

Liturgijske knjige n n n Liturgijske knjige su zbirke službenih tekstova Crkve za čitanje

Liturgijske knjige n n n Liturgijske knjige su zbirke službenih tekstova Crkve za čitanje ili pjevanje u liturgijskim slavljima. Osim službenih liturgijskih knjiga postoje i knjige s liturgijskim i drugim molitvenim tekstovima koje su namijenjene narodu za sudjelovanje u liturgiji i za izvanliturgijsku zajedničku i pojedinačnu molitvu. Misal-misal je knjiga u kojoj se nalaze svi tekstovi za slavljenje misnih slavlja: molitve, psalmi, i neke druge pjesme te starozavjetna i novozavjetna biblijska čitanja. Obrednik-obrednik je liturgijska knjiga koja sadržava službene tekstove Crkve za slavljenje sakramenata i drugih liturgijskih obreda.