ATM protokol Asynhronous Transfer Mode Danilo Skrinjar 3

  • Slides: 11
Download presentation
ATM protokol (Asynhronous Transfer Mode ) Danilo Skrinjar 3. a

ATM protokol (Asynhronous Transfer Mode ) Danilo Skrinjar 3. a

§ Asynchronous Transfer Mode (ATM) je napredna implementacija preklapljanja paketov, zaradi katerih lahko dosegamo

§ Asynchronous Transfer Mode (ATM) je napredna implementacija preklapljanja paketov, zaradi katerih lahko dosegamo visoke hitrosti prenosov podatkov preko povezav s prenosom konstantne velikosti paketov po različnih tehnologijah LAN ali WAN. ATM lahko prenaša: § glas, § podatke, § faks, § pretočni video, § avdio visoke kvalitete, § atm, § večmegabitne podatke.

Povezovalna plast je plast v kateri je tudi protokol atm. Povezovalna plast zagotovi zanesljiv

Povezovalna plast je plast v kateri je tudi protokol atm. Povezovalna plast zagotovi zanesljiv prenos okvirjev. Osnovna naloga je odkrivanje napak, ki nastanejo med prenosom po fizičnem prenosnem mediju. Pri okvirih z napakami se prenos ponovi. Okvirji so lahko prišli na cilj v napačnem vrstnem redu. Tudi to napako je potrebno na sprejemni strani odpraviti in okvirje pravilno razvrstiti

Ccitt- International Telegraph and Telephone Consultative Committee § CCITT je definiral ATM leta 1988

Ccitt- International Telegraph and Telephone Consultative Committee § CCITT je definiral ATM leta 1988 kot del Integrated Services Digital Network (BISDN). Zaradi moči in zanesljivosti ATM vpliva na razvoj omrežnih komunikacij. Je enako prilagodljiv tako v lokalnih, kot tudi v okoljih prostranih omrežij in omogoča izjemne hitrosti (155 Mb/s do 622 Mb/s in več).

§ ATM celice imajo 48 bajtov podatkov. § ATM je širokopovezovalnana celična prenosna metoda,

§ ATM celice imajo 48 bajtov podatkov. § ATM je širokopovezovalnana celična prenosna metoda, ki prenaša podatke v 53–bajtnih celicah namesto različno velikih. Slika prikazuje ATM tehnologijo. Celico sestavlja 48 –bajtov aplikacijskih informacij s 5 dodatnimi bajti podatkov glave ATM. Na primer, ATM bi razporedil 1000–bajtni paket na 21 podatkovnih okvirjev in vsak okvir vstavil v eno celico. Rezultat te tehnologije je, da prenaša med seboj enake pakete.

§ Omrežna oprema lahko preklaplja in usmerja te enake okvirje veliko hitreje kot okvirje

§ Omrežna oprema lahko preklaplja in usmerja te enake okvirje veliko hitreje kot okvirje različnih velikosti. Ta stalna standardizirana celica uporablja opremo kvalitetneje in zmanjša delo potrebno za procesiranje prihajajočih podatkov. Te celice enake velikosti tudi pomagajo v planiranju aplikacijske širine povezave. § Teoretično lahko tehnologija ATM uporablja do 1, 2 gigabitov prenosa na sekundo. Trenutno s pomočjo optičnih vlaken lahko dosega najvišje hitrosti do 622 Mb/s. Večina komercialnih ATM pa uporablja prenose s hitrostjo okoli 155 Mb/s. § Na primer, ATM lahko s hitrostjo 622 Mb/s pošlje vso vsebino enega CD, vključno z morebitno grafiko in videom, v manj kot sekundi. Če bi enake podatke poskušali poslati z starim 2400–baudnim modemom, bi operacija trajala 2 dneva. § Omrežje ATM se lahko uporablja z enakimi hitrostmi prenosa v lokalnih in v razprostranih omrežjih. S takšnim načinom ATM odstrani ovire, ki ga ima uporaba različnih tehnologij v lokalnih okoljih in v prostranih omrežjih.

Atm stikala § § § ATM stikala (angl. switch)so naprave z več priključki, ki

Atm stikala § § § ATM stikala (angl. switch)so naprave z več priključki, ki lahko delujejo kot: razdelilniki za prenos podatkov od enega računalnika do drugega v istem omrežju, usmerjevalnikom podobne naprave za posredovanje podatkov z visokimi hitrostmi v oddaljena omrežja. § ATM stikala omogočajo multipleksiranje § V nekaterih omrežnih arhitekturah, kot sta na primer ethernet in token ring, lahko samo en računalnik pošilja naenkrat. Slika prikazuje tri postaje, ki pošiljajo podatke stikalu ATM, ki le–te hkrati pošilja v omrežje ATM.

Trenutna topologija omrežja uporabnikov na osnovi tehnologije ATM

Trenutna topologija omrežja uporabnikov na osnovi tehnologije ATM

IPprek. ATM § Sredi devetdesetih let so ponudniki internetnihhrbtenićnih omre¡zij začeli IPhrbtenice graditi prek

IPprek. ATM § Sredi devetdesetih let so ponudniki internetnihhrbtenićnih omre¡zij začeli IPhrbtenice graditi prek ATM-omre¡zij. Glavna razloga za to sta bila dva: § večja pasovna širina § mžnost prometnega inžniringa, ki omogoča ATM.

§ Atm kot tehnologija se je močno razširila v hrbteničnih omrežjih operaterjev, z vpeljavo

§ Atm kot tehnologija se je močno razširila v hrbteničnih omrežjih operaterjev, z vpeljavo adsl pa tudi do samega uporabnika. To tehnologijo intenzivno uporabljajo skoraj vsi operaterji Kanali v vmesniku ATM so zasedeni samo takrat, ko se po njih prenašajo podatki (zvok, signali, . . . ), preostali čas pa je razpoložljiva pasovna širina kanala na voljo drugim povezavam.

Telekomunikacijske storitve v širokopasovnem omrežju ATM

Telekomunikacijske storitve v širokopasovnem omrežju ATM