Anotace Pracovn list k procvien znalost o zemsk

  • Slides: 12
Download presentation
Anotace Pracovní list k procvičení znalostí o zemské kůře, horninách a nerostech, vznik půdy

Anotace Pracovní list k procvičení znalostí o zemské kůře, horninách a nerostech, vznik půdy Autor Dagmar Kaisrová Jazyk Čeština Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová skupina Plynulé čtení s porozuměním. Výchova k odpovědnosti za svá rozhodnutí. Schopnost vyhledávání informací. - žádné Černozem, hnědozem, podzol, vápencová půda Pracovní list Aktivita Žák Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina 14 - 16 let Celková velikost 543 k. B Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Povrch pevnin Je z větších částí pokryt zvětralými horninami, které se postupně přetvářejí v

Povrch pevnin Je z větších částí pokryt zvětralými horninami, které se postupně přetvářejí v půdu. Je to složitý děj, na kterém se podílejí půdotvorní činitelé Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Půdotvorní činitelé • • Mateční hornina Podnebí Živé organismy Zásahy člověka Autorem materiálu a

Půdotvorní činitelé • • Mateční hornina Podnebí Živé organismy Zásahy člověka Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Mateční hornina je základním půdotvorným činitelem. Odolnější vrstva nad městem je v podstatě obnažená

Mateční hornina je základním půdotvorným činitelem. Odolnější vrstva nad městem je v podstatě obnažená mateční hornina http: //cs. wikipedia. org/wiki/Mate%C 4%8 Dn%C 3%AD_hornina Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Podnebí http: //cs. wikipedia. org/wiki/Podneb%C 3%AD Podnebí je trvalým činitelem, který napomáhá vzniku půdy.

Podnebí http: //cs. wikipedia. org/wiki/Podneb%C 3%AD Podnebí je trvalým činitelem, který napomáhá vzniku půdy. Horniny jsou narušovány střídáním tepla a zimy, sluncem, vodou a větrem. Ukázka alpského klimatu Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Vliv podnebí http: //cs. wikipedia. org/wiki/ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno

Vliv podnebí http: //cs. wikipedia. org/wiki/ Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Živé organismy http: //cs. wikipedia. org/wiki Živé organismy obohacují půdu látkami, Které vylučují. Z

Živé organismy http: //cs. wikipedia. org/wiki Živé organismy obohacují půdu látkami, Které vylučují. Z jejich odumřelých těl vzniká nejúrodnější část půdy – humus. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Vliv člověka http: //cs. wikipedia. org/wiki/%C 5%BDe%C 5%88 Člověk půdu obdělává, hnojí, zúrodňuje zavlažuje

Vliv člověka http: //cs. wikipedia. org/wiki/%C 5%BDe%C 5%88 Člověk půdu obdělává, hnojí, zúrodňuje zavlažuje nebo odvodňuje, atd. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Typy půdy Podle výsledků půdotvorných činitelů se vytvářejí různé typy půdy. Černozem Hnědozem Podzol

Typy půdy Podle výsledků půdotvorných činitelů se vytvářejí různé typy půdy. Černozem Hnědozem Podzol Vápencová půda http: //cs. wikipedia. org/wiki/%C 5%BDe%C 5%88 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

černozem http: //cs. wikipedia. org/wiki/%C 5%BDe%C 5%88 hnědozem vápencová půda podzol Autorem materiálu a

černozem http: //cs. wikipedia. org/wiki/%C 5%BDe%C 5%88 hnědozem vápencová půda podzol Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Opakování • • Jak se nazývá základní půdotvorný činitel? Jak nazýváme ostatní půdotvorné činitele?

Opakování • • Jak se nazývá základní půdotvorný činitel? Jak nazýváme ostatní půdotvorné činitele? Jak se na přetváření půdy podílí člověk? Jaké základní typy půd rozlišujeme? Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Řešení • Základním půdotvorným činitelem je matečná hornina. • Další činitelé jsou podnebí, živé

Řešení • Základním půdotvorným činitelem je matečná hornina. • Další činitelé jsou podnebí, živé organismy a člověk. • Člověk půdu obdělává, hnojí, zúrodňuje, zavlažuje, odvodňuje. • Základní typy půd jsou černozem, hnědozem, podzol a vápencová půda a další. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Dagmar Kaisrová Dostupné z Metodického portálu www. rvp. cz, ISSN: 1802 -4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.