Aktywno fizyczna W wczesnym wiecie wikszo ludzi prowadzi

  • Slides: 7
Download presentation
Aktywność fizyczna W ówczesnym świecie większość ludzi prowadzi bierny tryb życia, głównie ze względu

Aktywność fizyczna W ówczesnym świecie większość ludzi prowadzi bierny tryb życia, głównie ze względu na charakter pracy, jaką wykonują, dlatego wiele osób zapada na różnego rodzaju choroby powodowane brakiem aktywności ruchowej. Dlatego każdy powinien pamiętać jak ważną rzeczą dla naszego zdrowia jest ruch. Po pierwsze ze względu na aspekt ewolucyjny, a mianowicie, dlatego, że aby jakikolwiek gatunek mógł przeżyć zmuszony jest do zaadaptowania się do warunków, w których żyje…

Nasi przodkowie ażeby przetrwać musieli polować, zajmować się zbieractwem, co zmuszało ich do aktywności

Nasi przodkowie ażeby przetrwać musieli polować, zajmować się zbieractwem, co zmuszało ich do aktywności ruchowej. Dzięki temu byli sprawni fizycznie, co dawało im możliwość ucieczki i obrony. v

v Dziś wiemy jak dobroczynne działanie na nasze zdrowie ma ruch, pomaga utrzymać prawidłową

v Dziś wiemy jak dobroczynne działanie na nasze zdrowie ma ruch, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, zapobiega utracie masy mięśniowej i wiotczenia mięśni, w połączeniu z odpowiednią dietą obniża poziom cholesterolu we krwi. W zależności od wieku i charakteru prowadzonej pracy ludzie potrzebują różnych dawek aktywności fizycznej, zaobserwowano, że mali chłopcy są znacznie bardziej ruchliwi niż dziewczynki, a starsi chłopcy w celu uzyskania atrakcyjnego wyglądu również wykazują większą aktywność fizyczną poprzez stosowanie ćwiczeń. Na stopień uprawiania aktywności fizycznej mają wpływ takie czynniki jak charakter uprawianej pracy i posiadanego wykształcenia to znaczy dzieci aktywnych rodziców również prowadzą bardziej aktywny tryb życia.

v. Fizjologia człowieka w oczywisty sposób reaguje na aktywność ruchową. Objawia się to poprzez

v. Fizjologia człowieka w oczywisty sposób reaguje na aktywność ruchową. Objawia się to poprzez pozytywne zmiany w obrębie układu krwionośnego a mianowicie przez: • wzrost przepływu krwi przez serce, • obniżenie ciśnienia, • poprawę wydajności mięśnia sercowego, • zwiększenie wytrzymałości na wysiłek fizyczny, • a także wzrost metabolizmu i wydajności mięśniowej. Występują również widoczne zmiany anatomiczne, w mięśniach wzrasta liczba kapilar a w komórkach liczba mitochondriów, pojawia się także wyraźna poprawa wiązadeł stawowych.

W organizmie następują też zmiany w obrębie biochemii. Rośnie poziom tak zwanego "dobrego cholesterolu"

W organizmie następują też zmiany w obrębie biochemii. Rośnie poziom tak zwanego "dobrego cholesterolu" we krwi, obniżając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia zawału czy miażdżycy. Zostaje zwiększone zapotrzebowanie na glukozę, która jest wykorzystana w pracy mięśni, co z kolei chroni przed cukrzycą. v Obniżenie ilości kwasu mlekowego w tkankach mięśniowych zabezpiecza przed uczuciem bólu i zmęczenia. Produkowane endorfiny sprawiają, że w dalszym ciągu możemy wykonywać daną czynność. v

v. Aktywności ruchowej odpowiadają również zmiany immunologiczne w organizmie takie jak wzrost liczby granulocytów

v. Aktywności ruchowej odpowiadają również zmiany immunologiczne w organizmie takie jak wzrost liczby granulocytów i limfocytów a tym samym zwiększa się odporność ustroju. v. Następuje także wytwarzanie cytokin i stężenie gammaglobulin. Stymulacja ruchowa zapobiega między innymi chorobom cywilizacyjnym takim jak zawały serca, otyłości, osteoporozie, czyli odwapnieniu kości, cukrzycy jak również nowotworom.

v. Aktywność ruchowa przeciwdziała procesom starzenia i w znacznym stopniu je opóźnia, proces jest

v. Aktywność ruchowa przeciwdziała procesom starzenia i w znacznym stopniu je opóźnia, proces jest naturalnym fizjologicznym procesem każdego żywego organizmu, ale poprzez stosowanie treningu i utrzymywania dobrej kondycji można starzeć się pozytywnie, to znaczy przechodzić do kolejnego etapu w życiu będąc sprawnym i przydatnym. v. Aktywność fizyczna to źródło zdrowia w każdym wieku.