A Fld mint rhaj felfedezse Ptolemaiosz Almagest Szamoszi

  • Slides: 36
Download presentation
A Föld, mint űrhajó felfedezése

A Föld, mint űrhajó felfedezése

Ptolemaiosz: Almagest

Ptolemaiosz: Almagest

Szamoszi Arisztarkhosz és Kopernikusz Külső és belső bolygók (Van-e oppozíció? Mikor látható az égbolton?

Szamoszi Arisztarkhosz és Kopernikusz Külső és belső bolygók (Van-e oppozíció? Mikor látható az égbolton? Milyen „messze” /szög/ van a Naptól? )

Ptolemaiosz Érvek: Arisztarkhosz Érvek: Egyszerűbb az égi Nem érzékeljük a jelenségek Föld mozgását, jól

Ptolemaiosz Érvek: Arisztarkhosz Érvek: Egyszerűbb az égi Nem érzékeljük a jelenségek Föld mozgását, jól leírja a tapasztalatot. magyarázata. Ellenérvek: Sok kört kell használni a magyarázathoz. Ha Föld mozogna, akkor a testek leesnének. Mi tartja mozgásban a Földet?

n Magyarázzák meg mindkét modellel a Nap látszó égi útját! Ptolemaiosz Arisztarkhosz

n Magyarázzák meg mindkét modellel a Nap látszó égi útját! Ptolemaiosz Arisztarkhosz

Arisztarkhosz becslései I. A Hold mérete a Földhöz képest: A Hold távolsága:

Arisztarkhosz becslései I. A Hold mérete a Földhöz képest: A Hold távolsága:

Arisztarkhosz becslései II. A Nap távolsága: A Nap mérete:

Arisztarkhosz becslései II. A Nap távolsága: A Nap mérete:

A Föld mérete

A Föld mérete

Néhány ókori adat DH/DF DN/DF t. HF/DF t. NF/DF Mai 0, 27 108, 9

Néhány ókori adat DH/DF DN/DF t. HF/DF t. NF/DF Mai 0, 27 108, 9 30, 2 11 726 Arisztarkhosz ( -270) 0, 36 6, 75 9, 5 180 Hipparkosz (-150) 0, 33 12, 33 33, 66 1245 Poszeidóniosz ( -90) 0, 157 39, 25 26, 2 6500 Ptolemaiosz (150) 0, 29 5, 5 29, 12 605

Kopernikusz (1473 Torun – 1543 Frombork) A vizsgálandó probléma: n A ptolemaioszi földközéppontú modell

Kopernikusz (1473 Torun – 1543 Frombork) A vizsgálandó probléma: n A ptolemaioszi földközéppontú modell nagyon pontatlanul írja le az égitestek helyzetét. Továbbá bonyolult módon helyezi el a köröket. Nem ad kielégítő, valójában semmilyen, magyarázatot pl. a bolygók retrográd mozgására. Kutatási kérdések: n Milyen új modellel lehetne pontosabban és egyszerűbben leírni az égitestek helyzetét? n Hogyan lehetne a köröket (defferensek és epiciklusok) alkalmasabban elhelyezni, hogy azok magyarázatot adjanak pl. a retrográd mozgásokra?

Kopernikusz feltevései n n n n 1. Az égitesteknek és égi szféráknak nincs egyetlen

Kopernikusz feltevései n n n n 1. Az égitesteknek és égi szféráknak nincs egyetlen központjuk. 2. A Föld központja nem központja az univerzumnak, hanem csak a gravitációnak és a Hold szférájának. 3. Minden szféra a Nap mint középpont körül mozog, így a Nap az univerzum központja. 4. A Föld–Nap-távolság aránya a csillagos ég magasságához olyan sokkal kisebb, mint a Föld sugarának aránya a Naptól mért távolságához, hogy a Föld–Nap-távolság észrevehetetlenül kicsi a csillagos ég magasságához képest. 5. A csillagos ég mozgásának látszata nem a csillagos ég valódi mozgásának, hanem a Föld mozgásának következménye. A Föld a környező elemekkel együtt naponta egyszer megfordul rögzített pólusai körül, míg a csillagos és a legfelsőbb mennyek mozdulatlanul maradnak. 6. A Nap mozgásának látszata nem saját mozgásának, hanem a Föld mozgásának következménye, mellyel ugyanúgy keringünk a Nap körül, mint bármelyik másik bolygó. Így a Földnek egynél több mozgása is van. 7. A bolygók látszó retrográd és direkt mozgásai nem saját mozgásuknak, hanem a Föld mozgásának következményei. A Föld mozgása tehát képes magyarázatot adni az egek mozgásában látszó számos egyenlőtlenségre. ”

Johannes Kepler és Ticho de Brahe

Johannes Kepler és Ticho de Brahe

Kepler (1571 Weil der Stadt-1630 Regensburg) n n n A korszak tudományos problémája: Egyik

Kepler (1571 Weil der Stadt-1630 Regensburg) n n n A korszak tudományos problémája: Egyik modell, sem a kopernikuszi, sem pedig az egyiptomi, nem írta jól le a valóságot, nem volt összeegyeztethető a megfigyelési adatokkal. Kutatási kérdés: Milyen lehet akkor a bolygók pályája? Hogyan lehet a Mars „valódi” pályáját, mármint a Nap körülit, meghatározni Brahe már meglévő megfigyelési adatainak felhasználásával? Hogyan kell az adatokat csoportosítani? A megfelelő modell kiválasztása: Kepler az abban az időben létező világmodellek közül a kopernikuszi modellt fogadta el, vagyis az egész rendszer középpontját a Napba helyezte.

Az egyiptomi modell

Az egyiptomi modell

A Földpálya alakja

A Földpálya alakja

A Mars pályája

A Mars pályája

Kepler törvényei 1. 2. 3. A bolygók ellipszis pályákon keringenek, melynek egyik gyújtópontjában a

Kepler törvényei 1. 2. 3. A bolygók ellipszis pályákon keringenek, melynek egyik gyújtópontjában a Nap található. A Naptól a bolygóhoz húzott vezérsugár egyenlő idők alatt egyenlő területeket súrol. A bolygók keringési idejének négyzetei úgy aránylanak egymáshoz, mint az ellipszispályák nagytengelyeinek köbei.

Kepler törvényei

Kepler törvényei

Kepler 3. törvénye 1619. Nem szükséges linearizálni!

Kepler 3. törvénye 1619. Nem szükséges linearizálni!

Galileo Galilei (1564 Pisa – 1642 Firenze)

Galileo Galilei (1564 Pisa – 1642 Firenze)

Galilei távcsöves megfigyelései n n Galilei a bolygók fázisait figyelte. Mit láthatott? Ptolemaiosz Nincs

Galilei távcsöves megfigyelései n n Galilei a bolygók fázisait figyelte. Mit láthatott? Ptolemaiosz Nincs telefázis Kopernikusz Van telefázis

A Vénusz fázisai

A Vénusz fázisai

Galilei: Párbeszédek Párbeszéd a két világrendszerről, a ptolemaioszi és a kopernikuszi rendszerről n n

Galilei: Párbeszédek Párbeszéd a két világrendszerről, a ptolemaioszi és a kopernikuszi rendszerről n n 1. 2. 3. 4. nap: mozgások leírása, a Föld, mint égitest. a Föld forgása. a Föld keringése, a kopernikuszi rendszer. árapály jelenségek. Három beszélgető partner: Salviati, aki valójában Galilei érveit, felfedezéseit mondja el. Sagredo, pártatlan beszélgetőpartner. Simplicio, aki az arisztotelészi nézeteket képviseli. A pápa magára ismer benne. A szerző vele szerkeszteti meg a kopernikuszi elképzelést.

A Galilei per n n 1616. Galilei első megintése 1633. A per, majd házi

A Galilei per n n 1616. Galilei első megintése 1633. A per, majd házi őrizet 1609. Kepler I. és II. törvénye 1619. Kepler III. törvénye

Newton (1643. Woolsthorpe-1727. London) Milyen ismeretekre támaszkodhatott Newton a mozgás leírásában? n Galileitől a

Newton (1643. Woolsthorpe-1727. London) Milyen ismeretekre támaszkodhatott Newton a mozgás leírásában? n Galileitől a szabadesés leírása, n Descartestől és Huygenstől az ütközések leírása, n Huygenstől körmozgás gyorsulása, n Kepler törvények. A korszak tudományos problémái: Ø Nem tudták megmagyarázni, hogy ha a földfelszín közelében lévő testek leesnek, akkor a Hold miért nem esik le a Földre? Ø Vajon az égen és a Földön más törvényszerűségek érvényesek, ahogy Arisztotelész gondolta? Kutatási kérdések: Ø Mik lehetnek a mozgások leírásához általánosan használható törvények? Ø Hogyan lehet ezekből megkapni, levezetni Kepler törvényeit?

Principia Philosophiae Naturalis Principia Mathematica 1687. Első könyv: a testek mozgása. Második könyv: a

Principia Philosophiae Naturalis Principia Mathematica 1687. Első könyv: a testek mozgása. Második könyv: a testek mozgása súrlódó közegben. Harmadik könyv: a gravitációs erőtörvény és alkalmazása.

Newton axiómái 1. A magára hagyott test sebessége állandó. (Ez az egyenes vonalú egyenletes

Newton axiómái 1. A magára hagyott test sebessége állandó. (Ez az egyenes vonalú egyenletes mozgás. Nem az egyenletes körmozgás az erőmentes mozgás!) 2. Ha nincs magára hagyva, akkor gyorsul. 3. Erő – ellenerő. Gravitációs erőtörvény

A testek mozgásegyenlete Newton 2. axiómája: F (környezet) = m. a Például: gravitációs erő

A testek mozgásegyenlete Newton 2. axiómája: F (környezet) = m. a Például: gravitációs erő elektromos erő rugalmas erő stb.

A bolygók mozgása, mint űrhajó a térben Közelítés: egyenletes körmozgás Kepler harmadik törvénye az

A bolygók mozgása, mint űrhajó a térben Közelítés: egyenletes körmozgás Kepler harmadik törvénye az egyes bolygókra ható erők arányai

A Hold centripetális gyorsulása hányszorosa a Föld felszíni értékének? n n n A Hold

A Hold centripetális gyorsulása hányszorosa a Föld felszíni értékének? n n n A Hold centripetális gyorsulása A távolságok aránya: Innen:

Az űrhajókat, a Holdat a Föld vonzóereje tartja körpályán Mozgásegyenlete: „Ahogy a kődarabkák és

Az űrhajókat, a Holdat a Föld vonzóereje tartja körpályán Mozgásegyenlete: „Ahogy a kődarabkák és más súlyok egy parittyára helyezve a kieséstől megvédhetők azzal, hogy sebesen körbeforgatjuk, éppen úgy a Hold sem mozog a súlyának megfelelően , miután az esését megállítja a körmozgás ereje. ” Plutarkhosz: Arc a holdtányérban (kr. u. 1. század)

A Newton axiómái + gravitációs erőtörvény Űrhajópálya számítási lehetőségei Geostacionárius műhold Időjárási műholdak GPS

A Newton axiómái + gravitációs erőtörvény Űrhajópálya számítási lehetőségei Geostacionárius műhold Időjárási műholdak GPS műholdak Űrkísérletek Űrtávcső…………….

A GPS (Global Positioning System) Globális Helymeghatározó Rendszer, az Amerikai Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma

A GPS (Global Positioning System) Globális Helymeghatározó Rendszer, az Amerikai Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által kifejlesztett és üzemeltetett - a Föld bármely pontján, a nap 24 órájában működő - műholdas helymeghatározó rendszer. A GPS-el 3 dimenziós helyzetmeghatározást, időmérést és sebességmérést végezhetünk földön, vízen vagy levegőben. Pontossága jellemzően méteres nagyságrendű, de differenciális mérési módszerekkel akár mm pontosságot is el lehet érni, valós időben is. A helymeghatározás 24 db műhold segítségével történik, melyek a Föld felszíne fölött 20200 km-es magasságban keringenek, az Egyenlítővel 55°-os szöget bezáró pályán. Egy-egy műhold nagyjából naponta kétszer kerüli meg a Földet. Az égbolton sík terepen egyszerre 7 műhold látható, melyből a helymeghatározáshoz 3, a tengerszint feletti magasság meghatározásához pedig további egy hold szükséges. A műholdas helymeghatározó rendszer gyakorlatilag egy időmérésből kiszámított távolságmérésen alapul. Mivel ismerjük a rádióhullámok terjedési sebességét, és ismerjük a rádióhullám kibocsátásának és beérkezésének idejét, ezek alapján meghatározhatjuk a forrás távolságát. A háromdimenziós térben három ismert helyzetű ponttól mért távolság pontos ismeretében már meg tudjuk határozni a pozíciót. A további műholdakra mért távolságokkal pontosítani tudjuk ezt az értéket.

Vera Rubin A sötét anyag 1970.

Vera Rubin A sötét anyag 1970.

Az Androméda csillagok sebessége

Az Androméda csillagok sebessége