A Falusi turizmus knlta lehetsgek Elad Dan Sandorn

  • Slides: 14
Download presentation
A Falusi turizmus kínálta lehetőségek Előadó: Danó Sandorné Szatmár-Bereg Falusi Turizmusáért Egyesület Elnöke

A Falusi turizmus kínálta lehetőségek Előadó: Danó Sandorné Szatmár-Bereg Falusi Turizmusáért Egyesület Elnöke

Mi is az a falusi turizmus… A falusi turizmus elsősorban a vidéki – 5000

Mi is az a falusi turizmus… A falusi turizmus elsősorban a vidéki – 5000 fő alatti városi és nem kiemelt üdülőhelyen fekvő – településeken (faluban, tanyás térségben) folytatott vendéglátás, amely magában foglalja a szállást, az étkezési és programszervezési szolgáltatásokat egyaránt. A falusi vendéglátás ezenkívül valójában bárhol szervezhető, ahol a vendégfogadás falusias jellege biztosítható és a közvetlen környék kielégíti a falusi vendéglátással szemben támasztott tartalmi és formai követelményeket. Ami fontos, az maga a ház és az udvar, az utcakép és a lakónegyed megjelenése, felszereltsége, a szolgáltatások skálája.

A turizmus komplex társadalmi, gazdasági jelenség. Napjainkban a fogyasztói szükséglet egyre növekvő részét képezi

A turizmus komplex társadalmi, gazdasági jelenség. Napjainkban a fogyasztói szükséglet egyre növekvő részét képezi az utazásvásárlás - hiszen a munkahelyeken a kereseteket különböző cafetériákkal egészítik ki, gondolok itt a SZÉP Kártyára - így nyugodtan mondhatjuk, hogy a turizmus korunk jelensége. Ezen belül a Falusi Turizmus régiónk egyik legnagyobb lehetősége.

Miért jó falusi vendéglátással, turizmussal foglalkozni? - Nagyon jó kereseti kiegészítés, a szezonalitása miatt

Miért jó falusi vendéglátással, turizmussal foglalkozni? - Nagyon jó kereseti kiegészítés, a szezonalitása miatt sajnos önmagában, csak ebből megélni nem lehet. - Új emberekkel ismerkedhetünk meg, ezáltal újabb kultúrával, világnézettel stb. - „Helyünkbe jön a nagyvilág” - A vendégfogadás által nem ritkán barátságok szövődnek a családok között.

Néhány gondolat a minősítésről… A házak mintegy 60%-a minősített, tehát megfelel az EU normáinak,

Néhány gondolat a minősítésről… A házak mintegy 60%-a minősített, tehát megfelel az EU normáinak, hiszen az országos szövetség által kidolgozott és a Minisztérium által elfogadott minősítés alapján kapta megfelelő „napraforgót”. A falusi turizmus szálláshelyeinek komfortfokozatai: • Összkomfortos szálláshely (négy napraforgós) • Komfortos szálláshely (három napraforgós) • Félkomfortos szálláshely (két napraforgós) • Komfort nélküli szálláshely (egy napraforgós) A "napraforgós" Nemzeti Tanúsító Védjegy hazánkban az egyetlen, egységesen elismert, országos minőségbiztosítási rendszer, melynek alapvető célja a falusi szálláshelyek osztályba sorolása. A Nemzeti Tanúsító Védjegy célja A „falusi szálláshely napraforgóval ” védjegy a FATOSZ által létrehozott és működtetett tanúsító védjegy, amelynek alapvető célja, hogy – összhangban az egyes szálláshelyek működtetéséről szóló 239/2009. Korm. rendeletben foglaltakkal – garanciát nyújtson a szálláshelyszolgáltatás-nyújtás minőségének a szakmai elvárásoknak megfelelő színvonalára. A védjegy tanúsítja, hogy a szolgáltatások minősítése előre meghatározott, a FATOSZ kezelésében az általa meghatározott szakmai szempontrendszere alapján történik.

Falusi szálláshelyek szakosodása A falusi szálláshelyek „védjegyes” minősítésének alkalmával lehetőség nyílik a szálláshelyek szakosodásának

Falusi szálláshelyek szakosodása A falusi szálláshelyek „védjegyes” minősítésének alkalmával lehetőség nyílik a szálláshelyek szakosodásának – specializációjának felmérésére is. Ez segíti a turistákat abban, hogy igényeiknek legmegfelelőbb szálláshelyet találjanak. Szakosodás: • Ökoporta • Egészségporta • Üdülés kerekes székes és mozgáskorlátozottakat fogadó vendégházban • Üdülés bébi- és gyermekbarát vendégházban • Aktív üdülés a falusi portán (pl. : kerékpáros üdülés, horgászat) • Üdülés lovas tanyán (lovaglás, kocsikázás) • Üdülés boros/pálinkás gazdánál • Hagyományok portája (népi tárgyi, szellemi, kulturális örökség) • Falusi életmód ifjúsági porta (agráriskola, csoportok vendégháza)

Fontos, hogy olyan turisztikai szolgáltatást kell kínálni, amit a vevő keres.

Fontos, hogy olyan turisztikai szolgáltatást kell kínálni, amit a vevő keres.

Milyen képességekre van szükség? Amint tudjuk a képesség nem az emberrel vele született, készen

Milyen képességekre van szükség? Amint tudjuk a képesség nem az emberrel vele született, készen kapott valami, hanem az élet, a tevékenység során alakul ki, fejlődik. A képességet a vendég, a vendéglátó az évek • . során profizmussá fejleszti. Vendéglátóval szembeni elvárások: A vendéglátónak mindenek előtt ismernie kell a vendéglátás általános szabályait, hiszen nemzetközi előírások, normatívák vonatkoznak a falusi vendéglátásra. Nélkülözhetetlen az üzletviteli, vállalkozási ismeretek elsajátítása is: beruházások terhei, megtérülés, pénzügyi támogatások, pályázatok. Ismerniük kell a munkafeladatokat, hatékony munkaszervezés elsajátítására kell törekedniük. Meg kell tanulniuk, hogyan tehető vendégfogadásra alkalmassá a lakás. Bizonyos fokig lakberendezőkké kell válniuk. Higiénés szabályokat pontosan be kell tartaniuk. Össze kell tudni egyeztetniük az állattenyésztést, gazdasági munkákat az idegenforgalommal. Felkészültnek kell lenniük a programajánlatokban. Ismerniük kell a helyi és regionális vonzerőket, kulturális rendezvényeket. El kell sajátítani a vendéghez való alkalmazkodás képességét. Legfontosabb tulajdonságok: Barátságosság, odafigyelés, törődés. Azonban egyénenként változik, hogy milyen fokú törődést igényelnek a vendégeink. Ne legyünk tolakodóak! Fontos az empátiakészség, hogy felismerjük, mire van szüksége a vendégnek. Ismerni kell a vendég igényeit, elvárásait, szokásait. Probléma felmerülése esetén a vendéget figyelmesen végighallgatni, gyors problémamegoldás. Segítőkészség. Program - összeállítás, információnyújtás. Elő kell segítenie a vendégek egymás közötti és a helyi lakosság közötti kapcsolatának kialakítását (közös programok).

Hol tanulhatják ezt, akik hivatásszerűen szeretnének ezzel foglalkozni? A falusi vendéglátás nincs külön képesítéshez

Hol tanulhatják ezt, akik hivatásszerűen szeretnének ezzel foglalkozni? A falusi vendéglátás nincs külön képesítéshez kötve, azonban akik szakszerűen szeretnének ezzel foglalkozni a Falusi Turizmus Országos Szövetsége rendszeresen indít Akkreditált Falusi vendéglátó képzést. Felsőfokú ismeretek elsajátítására lehetőség van a Nyíregyházi Tanárképző Főiskolán, idegenforgalmi szakmenedzser szakirányon.

Hogyan kezdtük, mi inspirált bennünket? 1980 nyarától barátok jöttek hozzánk Belgiumból, Hollandiából. Mivel minden

Hogyan kezdtük, mi inspirált bennünket? 1980 nyarától barátok jöttek hozzánk Belgiumból, Hollandiából. Mivel minden évben nagyon jól érezték magukat, így arra biztattak minket, hogy fogadjunk idegeneket is, hiszen a porta elég nagy hozzá. 1992 -ben megjelent egy pályázati felhívás, (vissza nem térítendő pályázati összeg 100 ezer Ft, s önerő nem szükséges). A portánkon volt egy kihasználatlan, külön álló 2 szobás épület, mely akkoriban kamraként szolgált, és ez ideálisnak tűnt vendégfogadásra. A pályázatot megnyertük, így a 100 ezer Ft-ból és közös összefogással sikerült felújítani, továbbá egy fürdőszobát kialakítani. Mivel az egyik szoba mennyezetét gerenda fedte, így alkalmazkodtunk a régi stílushoz. A szoba berendezése a XIX. század tisztaszobáját mintázza meg. A textíliák eredeti kézi szövéssel készültek, melyeket beregi keresztszemes motívumok díszítenek. A másik szoba modern bútorokkal lett berendezve, így a vendég el tudja dönteni, melyiket válassza. 1992 -ben csatlakoztunk a Falusi Turizmus Megyei Szövetségéhez. 1992. május 29 -én már csak az utolsó simítások voltak, s ekkor érkezett meg az első vendég, újsághirdetés útján, az ország különböző pontjairól, hiszen egy csoporttalálkozó kapcsán jöttek össze. Majd egy professzorasszony fogalmazta meg kérését: "Szabolcs - Szatmár - Bereg megyében szeretnék egy olyan falusi vendégházban pihenni, ami tiszta, nemesen egyszerű és igazi régi paraszt vályogház. ” Erre a kérésre a kollégái így válaszoltak: "Hisz Te ilyet már nem találsz".

„- Egy nagyon kedves család - csodálatos természeti tájak - kb. 50 település a

„- Egy nagyon kedves család - csodálatos természeti tájak - kb. 50 település a számtalan műemlékkel - kifogástalan ellátás így együtt, olyan nyomokat hagy az ember tudatában és lelkében, mint vörösbor a fehér terítőn, - kitörölhetetlent! Elismerés és köszönet érte!” Dr. Kollarik Amália, 1993.

Majd 1993 -ban kiegészítettük a házat egy fedett tornáccal, igazodva a régi stílushoz. A

Majd 1993 -ban kiegészítettük a házat egy fedett tornáccal, igazodva a régi stílushoz. A nagy terasz adta a lehetőséget egy igazi „paraszt nyári konyha” kialakításához. A nyári konyhát szívesen használják a vendégek, hiszen főzés közben nosztalgiázhatnak, a régmúltat idéző konyhai berendezések láttán. A vendégek száma folyamatosan nőtt így hamar megtérült a befektetés költsége. A menet közben felmerülő igények láttán folyamatosan bővítettük szolgáltatásainkat (hinta, homokozó, pingpongasztal, lengőteke, kosárpalánk, függőágy és kerti asztalok. ) Továbbá lehetőség volt a vendégnek szabadtűzön való sütésre, főzésre. Az utóbbi időben több alkalommal fordult elő, hogy hely hiány miatt nem tudtunk nagyobb létszámú társaságot fogadni. Így a vendégkör bővülése indokolttá tette a bővítést, amelyet 2001 -ben pályázati segítséggel valósítottunk meg. A meglévő 7 fő szálláslehetőséget biztosító vendégház, már nem volt képes kielégíteni az igényeket. Szükségessé vált további 6 fő részére szálláslehetőség biztosítása, olyan közös helyiségek kialakításával, mely a már meglévő szálláshely lakóit is kulturáltan kielégítené. A tájba illő hosszútornácos, teraszos, falusias jellegű ház a régi mellett kapott helyet, s így a szobák száma kettővel bővült, s a kor igényeinek megfelelően mindegyikhez külön fürdőszoba tartozik. Az 53 m 2 -es terasz (a pincével együtt) hivatott a 13 fő vendég kulturált társalgását, szabadidő hasznos eltöltését szolgálni. Továbbá egy kerti grill és egy búbos kemence szolgálja a vendégek kényelmét.

A Danó Porta bemutatása Vendégházunk a Danó Porta Tivadarban, a Petőfi utca 47. szám

A Danó Porta bemutatása Vendégházunk a Danó Porta Tivadarban, a Petőfi utca 47. szám alatt található. Tevékenységünk a megyei szervezet megalakulása után egy évvel, vette kezdetét 1993 -ban. Ekkor még egy régi nyári konyhából kialakított apartmanban fogadtuk vendégeinket. Talán a saját prospektusunkból kiragadott néhány mondat segítségével lehet érzékeltetni működési körülményeinket. „Mi a falu központjában lakunk szép környezetben, a szabad strandtól gyalog ötpercnyi járásra. A vendégházaink, melyek a családi háztól külön vannak, négy- illetve három szobásak. A tágas teraszon nyári konyha és kemence nyert elhelyezést. A nagy területű füves udvart felújított parasztcsűr, parasztszekér, köcsögfa, hűs környezetet adó vén diófák teszik hangulatossá. ” Az udvaron található 100 éves csűr, egyedülálló népi építészeti jegyeket rejt magában. Korábban a gazdálkodó világban szálastakarmány tárolására, cséplésre használták. Néprajzi szempontból is jelentősége volt az ilyen csűröknek, hiszen mint ismeretes itt tartották a falusi bálokat, kukoricahántást stb. Idegenforgalmi jelentősége abban rejlik, hogy sem a településen, sem a környéken nem található ilyen jellegű csűr. „Mit ér a csoda, ha nincs csodálója. ” Tivadar csodás kis település Bereg kapujában évente több száz turista látogat el a festői szépségű Tisza-partra. Kívánom, hogy Ti is legyetek részese e csodának, ha lehetőség adódik látogassatok el hozzánk. Szeretettel várunk Benneteket.

Ajánlott linkek: www. fatosz. eu www. falusi-turizmus. net www. danoporta. hu

Ajánlott linkek: www. fatosz. eu www. falusi-turizmus. net www. danoporta. hu