ZAWODY WCZORAJ I DZI Marta Nitkiewicz klasa 1

  • Slides: 14
Download presentation
ZAWODY WCZORAJ I DZIŚ Marta Nitkiewicz klasa 1 A 2 LO Łomża

ZAWODY WCZORAJ I DZIŚ Marta Nitkiewicz klasa 1 A 2 LO Łomża

WPROWADZENIE Osoby starsze pamiętają czasy, w których bawiono się drewnianymi, ręcznie robionymi figurkami –

WPROWADZENIE Osoby starsze pamiętają czasy, w których bawiono się drewnianymi, ręcznie robionymi figurkami – maleńkimi dziełami sztuki. Obecne zabawki zostały pozbawione serca. Pochodzą z masowej produkcji i brak im kunsztu, artyzmu. Współcześni małżonkowie noszą już obrączek wykonanych przez złotnika, ich błyskotka nie jest jednostkowym indywidualnym cackiem. Pracę rzemieślników zastąpiła praca maszyn. Co stanie się za kilka lat? Czy dzieła wykonane przez dawnych rzemieślników będziemy mogli oglądać w muzeum? A może zostaną po nich tylko opowieści?

ZABAWKARSTWO LUDOWE Rzadko na własnoręcznie jarmarkach, wykonane festynach zabawki- możemy małe dzieła spotkać sztuki.

ZABAWKARSTWO LUDOWE Rzadko na własnoręcznie jarmarkach, wykonane festynach zabawki- możemy małe dzieła spotkać sztuki.

ZABAWKARSTWO LUDOWE Często zastępują je plastikowe, słabe jakościowo zabawki masowej produkcji.

ZABAWKARSTWO LUDOWE Często zastępują je plastikowe, słabe jakościowo zabawki masowej produkcji.

SNYCERZ Niejeden z nas zachwycał się kiedyś np. drewnianą szkatułką babci, która pokryta była

SNYCERZ Niejeden z nas zachwycał się kiedyś np. drewnianą szkatułką babci, która pokryta była licznymi wyżłobieniami. Myśl, że wykonał ją człowiek, a nie maszyna może zadziwić. Takie dzieła sztuki wymagają dużo czasu, poświęcenia i pasji, dlatego możemy określić je mianem „sztuki”.

ZDUN Zdun to osoba zajmująca się budową i naprawą pieców (pokojowych, kuchennych, chlebowych). Rzemieślnik

ZDUN Zdun to osoba zajmująca się budową i naprawą pieców (pokojowych, kuchennych, chlebowych). Rzemieślnik przykładał dużo uwagi do każdego aspektu swego rękodzieła. Piękne wzory na kafelkach czy też wymyślnie zakończone brzegi na pewno zwróciłyby uwagę niejednego miłośnika sztuki.

ZDUN Obecnie coraz rzadziej możemy spotkać zduna. Zastępują go różnego rodzaju fachowcy (np. murarz,

ZDUN Obecnie coraz rzadziej możemy spotkać zduna. Zastępują go różnego rodzaju fachowcy (np. murarz, który może wybudować nam piec). Ich praca nie równa się niestety artyzmowi pierwowzoru.

TKACZ Pracownik przemysłu włókienniczego lub rzemieślnik zajmujący się ręcznym tkacza wytwarzaniem tkanin oraz ich

TKACZ Pracownik przemysłu włókienniczego lub rzemieślnik zajmujący się ręcznym tkacza wytwarzaniem tkanin oraz ich wykańczaniem. Zawód jest jednym z najstarszych zawodów świata. Dziś na targach, czy też w sklepach możemy spotkać tkaniny wykonane przez automatyczne krosna tkackie.

GARNCARZ Garncarz to osoba wyrabiająca naczynia ceramiczne na kole garncarskim. Zawód ten jest znany

GARNCARZ Garncarz to osoba wyrabiająca naczynia ceramiczne na kole garncarskim. Zawód ten jest znany od dawna. Kwiaty to najpopularniejszy wzór, który możemy zobaczyć na takich rękodziełach.

GARNCARZ Obecnie został wyparty z powodu automatyzacji produkcji, która jest szybsza i tańsza. Dodatkowo

GARNCARZ Obecnie został wyparty z powodu automatyzacji produkcji, która jest szybsza i tańsza. Dodatkowo wytworzone współcześnie naczynia są twardsze niż gliniane. Z koła skorzystać garncarskiego w np. w możemy skansenie kurpiowskim lub u osób prywatnych.

INTROLIGATOR Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem ksiąg. Do jego zadań należy również ręczne lub

INTROLIGATOR Rzemieślnik zajmujący się ręcznym oprawianiem ksiąg. Do jego zadań należy również ręczne lub maszynowe wykonywanie wyrobów introligatorskich np. klaserów, ozdobnych futerałów, a także zabezpieczanie starodruków, zniszczonych stron oraz opraw książek.

KOWAL Kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu takich jak: podkowy, gwoździe. Nawet

KOWAL Kowale zajmowali się wyrobem przedmiotów użytkowych z metalu takich jak: podkowy, gwoździe. Nawet taki mały przedmiot mogliśmy nazwać „sztuką”. Kowal potrafił również wykonać piękną bramę wjazdową, której nie powstydziliby się nawet dzisiejsi miliarderzy.

PODSUMOWANIE Coraz większa ilość zawodów jest bliska wymarciu. Rozwój technologii i nowoczesnych rozwiązań sprawiają,

PODSUMOWANIE Coraz większa ilość zawodów jest bliska wymarciu. Rozwój technologii i nowoczesnych rozwiązań sprawiają, że stają się one nieopłacalne. Razem z masową produkcją zanika piękno, artyzm i to co nazywamy „duszą” przedmiotu.

BIBLIOGRAFIA v Zdjęcia znajdujące się w prezentacji nie są mojego autorstwa. v Informacje zaczerpnięte

BIBLIOGRAFIA v Zdjęcia znajdujące się w prezentacji nie są mojego autorstwa. v Informacje zaczerpnięte zostały ze stron : https: //pl. wikipedia. org/wiki/Kategoria: Gin%C 4%85 ce_zawody oraz http: //szkolazklasa 2 zero. nq. pl/files/doc/24793_Prezentacja_zawody. pdf