Zasady segregacji z z Co to jest segregacja

  • Slides: 12
Download presentation
Zasady segregacji z

Zasady segregacji z

z Co to jest segregacja? § Segregacja śmieci to zbieranie ich do specjalnie oznakowanych

z Co to jest segregacja? § Segregacja śmieci to zbieranie ich do specjalnie oznakowanych pojemników, z podziałem na rodzaj materiałów (surowców), z jakiego zostały wyprodukowane. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów.

Początki segregacji odpadów z Pierwszy na świecie system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstał w

Początki segregacji odpadów z Pierwszy na świecie system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstał w 1985 r w Nowym Jorku. Jego pomysłodawcą był pułkownik George E. Waring, zwany "apostołem czystości". Z czasem jego pomysł zaczęto powielać i rozwijać na całym świecie. Obecnie dzięki selektywnej zbiórce w Holandii recyklingowi poddawanych jest aż 63% odpadów, w Niemczech – 56%, w Danii i Szwecji – 41% a w Hiszpanii – 34%.

Polska z jest na szarym końcu tej listy. Pierwszym krokiem do wprowadzenia w Polsce

Polska z jest na szarym końcu tej listy. Pierwszym krokiem do wprowadzenia w Polsce segregowania odpadów była tzw. Reforma śmieciowa w 2013 r. Umożliwiła ona wprowadzenie w miastach i gminach podziału segregowanych odpadów na 3 frakcje (papier, metal i plastik, szkło). W połowie 2017 r weszło w życie rozporządzenie, które zobowiązuje do wprowadzenia segregacji odpadów na 5 frakcji (bioodpady, plastik i metal, papier, szkło, odpady zmieszane).

z

z

z

z

z

z

z

z

z

z

z Niewymienione powyżej rodzaje śmieci- zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady

z Niewymienione powyżej rodzaje śmieci- zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. Środków ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. Elektroodpady )- nie mogą być wyrzucane do zwykłych pojemników. To odpady niebezpieczne, które trzeba oddawać np. W sklepach (baterie i sprzęt elektroniczny) czy aptekach (leki).

z Większe śmieci takie jak meble czy duży sprzęt elektroniczny najlepiej oddać do Punktu

z Większe śmieci takie jak meble czy duży sprzęt elektroniczny najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunal nych

z Koniec

z Koniec