XVI wiek zotym wiekiem dla Polski Adrianna Kamiska

  • Slides: 13
Download presentation
XVI wiek – złotym wiekiem dla Polski Adrianna Kamińska 5 c

XVI wiek – złotym wiekiem dla Polski Adrianna Kamińska 5 c

KRÓLOWIE POLSKI W XVI WIEKU Zygmunt I Stary był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety

KRÓLOWIE POLSKI W XVI WIEKU Zygmunt I Stary był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Objął tron litewski w 1506 r. i w polski 1507 r. Podczas swojego panowania dążył do zwiększenia dochodów państwowych. Był wielkim mecenasem sztuki. Jego zasługą jest bardzo wczesne wprowadzenie sztuki renesansowej do Polski.

KRÓLOWA BONA Królowa Bona była żoną Zygmunta Starego. Przybyła do Polski w 1518 roku.

KRÓLOWA BONA Królowa Bona była żoną Zygmunta Starego. Przybyła do Polski w 1518 roku. Odgrywała ważną role w polityce wewnętrznej i zewnętrznej Polski. Z jej przybyciem do Polski wiąże się rozkwit włoskiej kultury renesansowej nad Wisłą. Królowa Bona sprowadziła do kraju wiele nowych gatunków warzyw.

KRÓLOWIE POLSKI W XVI WIEKU Zygmunt II August – syn Zygmunta I Starego i

KRÓLOWIE POLSKI W XVI WIEKU Zygmunt II August – syn Zygmunta I Starego i królowej Bony objął władzę w 1548 roku po śmierci ojca. Był ostatnim Jagiellonem na tronie Polski. Pod jego rządami w Polsce i Litwie szybko rozwinęła się kultura i gospodarka. Założył on pierwszą regularnie działającą linię pocztową w Europie. Zmarł w 1572 roku.

Odrodzenie w Polsce rozpoczęło się pod koniec XV wieku, trwało do końca XVI wieku.

Odrodzenie w Polsce rozpoczęło się pod koniec XV wieku, trwało do końca XVI wieku. W tym okresie powstało wiele budynków w stylu renesansowym np. Sukiennice krakowskie, ratusz w Tarnowie.

Miasto Zamość jest od podstaw wybudowane według zasad architektury renesansowej. Jego projekt opracował włoski

Miasto Zamość jest od podstaw wybudowane według zasad architektury renesansowej. Jego projekt opracował włoski architekt Bernardo Morando.

NAUKA Mikołaj Kopernik zajmował się astronomią matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią był także

NAUKA Mikołaj Kopernik zajmował się astronomią matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią był także lekarzem oraz tłumaczem. Był twórcą heliocentrycznej teorii, dowiódł, że to Ziemia i inne planety kręcą się wokół Słońca.

LITERATURA W XVI wieku rozwinęła się również Polska literatura. Dotąd większość utworów pisana była

LITERATURA W XVI wieku rozwinęła się również Polska literatura. Dotąd większość utworów pisana była w języku łacińskim, ale od czasu odrodzenia często powstawały w językach narodowych.

Mikołaj Rej był jednym z pierwszych pisarzy tworzących w języku polskim. Jego słynne zdanie:

Mikołaj Rej był jednym z pierwszych pisarzy tworzących w języku polskim. Jego słynne zdanie: „ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” podkreśla niezależność pisarza. Pisał utwory o charakterze politycznym i obyczajowym. Był zwolennikiem reformacji.

Jan Kochanowski był poetą renesansowym, był humanistą o wszechstronnym umyśle, wykształconym w wielu dziedzinach.

Jan Kochanowski był poetą renesansowym, był humanistą o wszechstronnym umyśle, wykształconym w wielu dziedzinach. Był twórcą prawdziwie pięknej polszczyzny. Jego poezja stała się wzorem dla wszystkich poetów.

HANDEL W XVI wieku znacznie rozwinął się handel. Gospodarstwa rolne zwane folwarkami, produkowały towary

HANDEL W XVI wieku znacznie rozwinął się handel. Gospodarstwa rolne zwane folwarkami, produkowały towary przeznaczone głównie na zbyt, najczęściej sprzedawano zboże. Zboże transportowane było drogą rzeczną do Gdańska. Miasto to posiadało prawo wywożenia towarów do innych krajów i było w tym okresie najważniejszym miastem portowym w Polsce. Transport towarów rzeką Wisłą przyczynił się do rozwoju wielu miast takich jak: Kraków, Sandomierz, Kazimierz Dolny i Grudziądz.

PODSUMOWANIE XVI wiek w Polsce nazwany był złotym dzięki rozwojowi wielu dziedzin: - architektury

PODSUMOWANIE XVI wiek w Polsce nazwany był złotym dzięki rozwojowi wielu dziedzin: - architektury renesansowej, - literatury - zaczęto tworzyć dzieła w języku polskim, - nauki - odkrycie dokonane przez Mikołaja Kopernika, - handlu zagranicznego.

Dziękuję za uwagę.

Dziękuję za uwagę.