Vta hlavn VH Mluvnicky nezvisl nelze se na

  • Slides: 10
Download presentation
Věta hlavní (VH) Mluvnicky nezávislá – nelze se na ni zeptat Protože nese vlastní

Věta hlavní (VH) Mluvnicky nezávislá – nelze se na ni zeptat Protože nese vlastní myšlenku, může stát samostatně V souvětí musí být vždy alespoň jedna hlavní věta Věta hlavní je vždy větou řídící VH 1 VH 2 Př. Slunce hřálo a děti si hrály na zahradě.

Věta vedlejší (VV) Závisí mluvnicky i významově na jiné větě, rozvíjí ji Mohu se

Věta vedlejší (VV) Závisí mluvnicky i významově na jiné větě, rozvíjí ji Mohu se na ni zeptat Nemůže stát samostatně Vedlejší je věta závislá, ale může být i větou řídící, ale jen pro jinou větu vedlejší VV 1 VH 2 Př. Když začalo pršet, šli jsme okamžitě domů.

Mluvnická závislost věty Vedlejší věta závisí na jiné větě, buď hlavní, nebo vedlejší Na

Mluvnická závislost věty Vedlejší věta závisí na jiné větě, buď hlavní, nebo vedlejší Na vedlejší věty se ptáme stejnými otázkami jako na větné členy (každou VV můžeme nahradit VČ a naopak) VV 1 VH 2 Př. Když jsme šli domů, začal hustě padat sníh. Cestou domů začalo hustě pršet.

Vedlejší věta VV je uvozena: ü podřadícími spojkami (aby, že, když, protože, …) ü

Vedlejší věta VV je uvozena: ü podřadícími spojkami (aby, že, když, protože, …) ü vztažná zájmena (kdo, co, který, jaký, čí, jenž) ü Vztažná příslovce (kde, kam, odkud, kdy, …) VV 1 VH 2 Př. Když jsme šli ven, zašli jsme si do lesa, ve VV 3 kterém bylo plno hub.

Grafické znázornění souvětí Jednotlivé věty číslujeme podle jejich pořadí v souvětí VH 1 VV

Grafické znázornění souvětí Jednotlivé věty číslujeme podle jejich pořadí v souvětí VH 1 VV 2 Př. David říkal, že zítra půjdeme do kina. VH 1 , že VV 2

Graf souvětí VV 1 VH 2 Př. Jestliže se budeme snažit, vyhrajeme letošní školní

Graf souvětí VV 1 VH 2 Př. Jestliže se budeme snažit, vyhrajeme letošní školní kolo. VH 2 , jestliže VV 1

Graf souvětí Věty hlavní jsou uvozeny souřadícími spojkami (a, i, ani, nebo, ale, a

Graf souvětí Věty hlavní jsou uvozeny souřadícími spojkami (a, i, ani, nebo, ale, a proto, tudíž, …) VH 1 VH 2 Př. Půjdeme na hřiště a budeme hrát fotbal, VV 3 a VH 1 VH 2 který hrajeme nejraději , který VV 3

Graf souvětí VH 1 a VV 2 VH 1 b Př. Lidé, kteří se

Graf souvětí VH 1 a VV 2 VH 1 b Př. Lidé, kteří se shromáždili na náměstí, stáli frontu více než 2 hodiny. VH 1 a VH 1 b , kteří VV 2

Interpunkce v souvětí Spojovací výrazy – spojky, vztažná zájmena, vztažná příslovce – píšeme čárky

Interpunkce v souvětí Spojovací výrazy – spojky, vztažná zájmena, vztažná příslovce – píšeme čárky Čárky nepíšeme před spojkami a, i, ani, nebo Pozor: spojení a proto, a tedy, a tak, a tudíž – čárku píšeme!!! Souvětí nemusí obsahovat spojovací výrazy, může být spojeno pouze čárkou. Př. Půjdu už domu, musím se nachystat na zítra.

Úkoly Učebnice str. 82/2 (tužkou do učebnice) Pracovní sešit str. 39/6 a) 40/7, 8

Úkoly Učebnice str. 82/2 (tužkou do učebnice) Pracovní sešit str. 39/6 a) 40/7, 8