VTA HLAVN A VTA VEDLEJ SPOJOVAC VRAZY 6

  • Slides: 7
Download presentation
VĚTA HLAVNÍ A VĚTA VEDLEJŠÍ - SPOJOVACÍ VÝRAZY 6. ročník 11. května

VĚTA HLAVNÍ A VĚTA VEDLEJŠÍ - SPOJOVACÍ VÝRAZY 6. ročník 11. května

KONTROLA PL Z MIN. TÝDNE 1) Přiřaď do sloupečků správná tvrzení: Věta hlavní NENÍ

KONTROLA PL Z MIN. TÝDNE 1) Přiřaď do sloupečků správná tvrzení: Věta hlavní NENÍ ZÁVISLÁ NA JINÉ VĚTĚ NEMŮŽEME SE NA NI ZEPTAT MŮŽE STÁT SAMOSTATNĚ VYJADŘUJE VLASTNÍ MYŠLENKU Věta vedlejší NEMŮŽE STÁT SAMOSTATNĚ MŮŽEME SE NA NI ZEPTAT JE ZÁVISLÁ NA JINÉ VĚTĚ

2) Podtrhni v textu věty hlavní: Nemáš-li peníze, nic si nekoupíš. Nechci tam jít,

2) Podtrhni v textu věty hlavní: Nemáš-li peníze, nic si nekoupíš. Nechci tam jít, protože se stydím. Aby mi nebyla zima, vezmu si bundu, kterou mi koupila maminka. Jelikož nic neumím, nebudu se do toho raději pouštět, abych nic nepokazil. Děti se smály a vesele poskakovaly, když se dozvěděly, že pojedou na výlet. I když není ještě teplo, jdeme se koupat, protože se chceme přesvědčit, jak jsme otužilí. Jen jezte, co hrdlo ráčí. Maminka byla překvapená, ale nedala to na sobě znát, když jsem jí řekl, že mám z testu jedničku. 3) Podtržený výraz nahraď větou vedlejší: Za hezké vysvědčení dostanu kolo. Když budu mít hezké vysvědčení, dostanu kolo. Chci přemluvit rodiče k výletu. Chci přemluvit rodiče, abychom jeli na výlet. Nový film se mi moc líbil. Film, který byl nový, se mi moc líbil. Vítězové přebírali zlatý pohár. Kdo vyhrál, přebíral zlatý pohár. Netrpělivě čekal příjezd autobusu. Netrpělivě čekal, až přijede autobus.

OPAKOVÁNÍ – VĚTA HLAVNÍ A VEDLEJŠÍ V souvětí urči větu hlavní (VH) a větu

OPAKOVÁNÍ – VĚTA HLAVNÍ A VEDLEJŠÍ V souvětí urči větu hlavní (VH) a větu vedlejší (VV): Když přijdeš včas, vystoupení stihneme. Emilka si ušila šaty, které jí moc sluší. Pejsek vařil a kočička luxovala. V obchodě jsme koupili kytku, kterou jsme dali mamince.

SPOJOVACÍ VÝRAZY MEZI VĚTAMI 1) 1) 1) Věty v souvětí se spojují různými způsoby:

SPOJOVACÍ VÝRAZY MEZI VĚTAMI 1) 1) 1) Věty v souvětí se spojují různými způsoby: Čárkou Půjdu do divadla, hrají Hamleta. Spojovacím výrazem bez čárky – a, i, ani, nebo O víkendu jsme jezdili na kole nebo odpočívali na zahradě. Spojovacím výrazem s čárkou: a) spojky – že, ale, aby, protože, když, kdyby, ačkoli(v), neboť, avšak, -li, proto Zůstal ve škole, aby nezmoknul. b) vztažná zájmena – kdo, co, jaký, který, čí, jenž Oblíbil si psa, kterého poznal u sousedů. c) příslovce – kde, kam, odkud, kudy, kdy, jak, kolik, proč Emil se rozhodoval, kdy pojede k babičce.

INTERPUNKCE VE VĚTĚ Čárku píšeme: a) před a (pokud je spojka a ve dvojici

INTERPUNKCE VE VĚTĚ Čárku píšeme: a) před a (pokud je spojka a ve dvojici s dalším spojovacím výrazem): a proto, a tedy, a tudíž, a tak. Bylo léto, a tak jsme jeli na chalupu. Ujel mi autobus, a proto jsem šel pěšky. b) je-li mezi dvě hlavní věty (VH) spojené spojkou a vložena vedlejší věta (VV). Jonáš hrál na kytaru, kterou dostal od táty, a hezky zpíval.

PROCVIČOVÁNÍ Uč. : 91/4

PROCVIČOVÁNÍ Uč. : 91/4