Vpliv ionizirnega in UV sevanja na zdravje otrok

  • Slides: 18
Download presentation
Vpliv ionizirnega in UV sevanja na zdravje otrok Pia Vračko Inštitut za varovanje zdravja

Vpliv ionizirnega in UV sevanja na zdravje otrok Pia Vračko Inštitut za varovanje zdravja RS

Kazalca ¡ ZD 12 Incidenca levkemije pri otrocih ¡ ZD 13 Incidenca kožnega melanoma

Kazalca ¡ ZD 12 Incidenca levkemije pri otrocih ¡ ZD 13 Incidenca kožnega melanoma pri odraslih

Incidenca levkemije pri otrocih ¡ Incidenca levkemije pri otrocih starih 0 – 14 let

Incidenca levkemije pri otrocih ¡ Incidenca levkemije pri otrocih starih 0 – 14 let v Sloveniji in nekaterih evropskih državah

Ključno sporočilo Levkemija je najpogostejši rak v otroštvu. Predstavlja 25 do 30 % vseh

Ključno sporočilo Levkemija je najpogostejši rak v otroštvu. Predstavlja 25 do 30 % vseh na novo odkritih rakavih bolezni pri otrocih mlajših od 15 let. Vzročni mehanizmi za nastanek levkemije pri otrocih so slabo poznani, vendar se pogosto omenja povezava z okoljskimi dejavniki tveganja. Podatki evropskih registrov raka kažejo, da je incidenčna stopnja levkemij pri otrocih med leti 1970 in 1999 rasla povprečno za 0. 7 % letno, opazne so razlike med vzhodnimi in zahodnimi evropskimi državami. V Sloveniji zaradi majhnega števila primerov ne moremo opisati značilnega trenda v obdobju 1998 -2007.

Stanje v Sloveniji Število novih primerov (incidenca) levkemije pri otrocih starih 0 -14 v

Stanje v Sloveniji Število novih primerov (incidenca) levkemije pri otrocih starih 0 -14 v Sloveniji v letih 1998 -2007 Vir: Zadnik V. , Primic Žakelj M. , 2010. SLORA: Slovenija in rak. Epidemiologija in register raka. Onkološki inštitut Ljubljana.

Stanje v Evropi Starostno standardizirana incidenčna stopnja levkemije pri otrocih starih 0 -14 let

Stanje v Evropi Starostno standardizirana incidenčna stopnja levkemije pri otrocih starih 0 -14 let v izbranih evropskih državah v letu 2000 Vir: WHO, 2007: Incidence of childhood leukaemia, ENHIS fact sheet No. 4. 1. Copenhagen, World Health Organisation.

Cilji ¡ koordinirane raziskave vpliva okoljskih dejavnikov na levkemijo ter okoljsko-genetskih interakcij; nujno je

Cilji ¡ koordinirane raziskave vpliva okoljskih dejavnikov na levkemijo ter okoljsko-genetskih interakcij; nujno je epidemiološko spremljanje levkemije pri otrocih z natančnim pridobivanjem podatkov o izpostavljenosti otrok in staršev okoljskim dejavnikom tveganja, ¡ postopno nadomeščanje rakotvornih, mutagenih in strupenih snovi z varnejšimi snovmi, ki nimajo vplivov na zdravje ljudi, ¡ zaščititi bolnike pred pretiranimi sevanji za medicinske namene, ¡ nosečnicam in otrokom v zgodnjem otroštvu zagotoviti, da ne bodo izpostavljeni ionizirnim sevanjem oz. da ta ostanejo minimalna.

Zakaj je obravnavana tematika pomembna V večini primerov levkemije pri otrocih vzrok ni znan

Zakaj je obravnavana tematika pomembna V večini primerov levkemije pri otrocih vzrok ni znan Verjetni dejavniki tveganja odgovorni le za majhno število primerov: - genetski dejavniki ionizirno sevanje v maternici ali po rojstvu nekatere nalezljive bolezni zakasnjena izpostavljenost okužbi v zgodnjem obdobju po rojstvu

Izzivi za prihodnost Ni specifičnih politik, usmerjenih neposredno na zmanjšanje pojavnosti levkemije. ¡ Uredba

Izzivi za prihodnost Ni specifičnih politik, usmerjenih neposredno na zmanjšanje pojavnosti levkemije. ¡ Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o Registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju uporabe kemikalij (REACH) (REACH, 2006). Cilj REACH je postopno nadomestiti industrijske snovi, za katere je znano, da so rakotvorne, mutagene ali strupene za razmnoževanje. ¡ Direktiva Sveta 97/43/Euratom (Council Directive 97/43/Euratom, 1997), ki si prizadeva zaščititi bolnike pred pretiranim izpostavljanjem sevanju v medicinske namene in zagotoviti minimalno izpostavljenost v času nosečnosti in v zgodnjem otroštvu.

Izzivi za prihodnost ¡ Usklajeno raziskovanje vplivov okoljskih dejavnikov tveganja na levkemijo in okoljsko-genetske

Izzivi za prihodnost ¡ Usklajeno raziskovanje vplivov okoljskih dejavnikov tveganja na levkemijo in okoljsko-genetske interakcije. ¡ Natančno epidemiološko spremljanje levkemij pri otrocih. Nacionalni registri s stalnim spremljanjem, ki bi uporabljali standardizirane ali primerljive metode, bi morali biti univerzalni za vse države članice EU. ¡ Zelo pomembno pa je tudi zdravljenje levkemij. Večina levkemij pri otrocih se danes uspešno zdravi. Tako je sredi 1990 -ih let petletno preživetje doseglo 82% za ALL (akutna limfoblastna levkemija) in 53% za AML 8 akutna mieloična levkemija) (Coebergh, 2006).

Incidenca kožnega melanoma pri odraslih ¡ Kazalec prikazuje incidenco kožnega melanoma pri odraslih, mlajših

Incidenca kožnega melanoma pri odraslih ¡ Kazalec prikazuje incidenco kožnega melanoma pri odraslih, mlajših od 55 let, v Sloveniji in nekaterih državah EU.

Ključno sporočilo Večina primerov melanoma je najverjetneje povezana z akutno, neredno in prekomerno izpostavljenostjo

Ključno sporočilo Večina primerov melanoma je najverjetneje povezana z akutno, neredno in prekomerno izpostavljenostjo soncu, predvsem v otroštvu. V Sloveniji se je v obdobju 1998 do 2007 incidenca melanoma povečala pri obeh spolih. Podatki za leto 2008 kažejo, da je incidenca melanoma v Sloveniji nekoliko nad povprečjem EU.

Stanje v Sloveniji Incidenca malignega melanoma pri odraslih, moški in ženske, 0 -55 let,

Stanje v Sloveniji Incidenca malignega melanoma pri odraslih, moški in ženske, 0 -55 let, v obdobju 1998 -2007 v Sloveniji Vir: Zadnik V. , Primic Žakelj M. , 2010. SLORA: Slovenija in rak. Epidemiologija in register raka. Onkološki inštitut Ljubljana.

Stanje v EU Starostno standardizirana incidenčna stopnja melanoma pri mlajših od 55 let v

Stanje v EU Starostno standardizirana incidenčna stopnja melanoma pri mlajših od 55 let v izbranih evropskih državah v letu 2008 Vir: WHO, 2009: Incidence of melanoma in people under 55 years. ENHIS fact sheet No. 4. 2. Copenhagen, World Health Organisation.

Cilji ¡ prizadevanje za zmanjšanje izpostavljenosti sevanju UV, zlasti pri otrocih in mladostnikih ¡

Cilji ¡ prizadevanje za zmanjšanje izpostavljenosti sevanju UV, zlasti pri otrocih in mladostnikih ¡ zagotavljanje informacij, praktičnih nasvetov in trdnih znanstvenih napovedi o vplivu UV sevanja na zdravje in okolje ¡ ozaveščanje in obveščanje otrok in mladostnikov o nevarnostih UV sevanja ¡ ozaveščanje mladostnikov o nevarnostih uporabe solarijev

Zakaj je obravnavana tematika pomembna ¡ Večina primerov melanoma je najverjetneje povezana z akutno,

Zakaj je obravnavana tematika pomembna ¡ Večina primerov melanoma je najverjetneje povezana z akutno, občasno in prekomerno izpostavljenostjo soncu, predvsem v otroštvu, čeprav izpostavljenost v odrasli dobi prav tako prispeva k tveganju. ¡ Dejavniki tveganja za melanom l l l bledo bela ali svetla koža (tip kože I in II po Fitzpatricku), veliko število ali atipični kožni nevusi, družinska anamneza. ¡ Najbolj pogosto je ta lokaliziran pri moških na trupu, pri ženskah pa na nogah. ¡ Uporaba solarijev je dodatni dejavnik tveganja za melanom.

Izzivi za prihodnost V večini evropskih držav trenutno ni uradnih predpisov glede izpostavljenosti UV

Izzivi za prihodnost V večini evropskih držav trenutno ni uradnih predpisov glede izpostavljenosti UV sevanju. Nacionalne politike za zmanjšanje izpostavljenosti umetnemu UV sevanju skupaj s predpisi o uporabi solarijev za otroke in najstnike – bi se morale izvajati v večjem številu držav Evropske regije WHO. Zgodnje odkrivanje še vedno pomembno sredstvo v boju proti bolezni, dokazov o zmanjšanju umrljivosti za melanomom ob organiziranem presejalnem programu še ni. Ustrezna zaščita pred soncem učinkovito znižuje število melanocitnih nevusov pri otrocih.

Kaj lahko sami naredimo? Glavni način preprečevanja melanoma je svetovanje ljudem, naj omejijo svojo

Kaj lahko sami naredimo? Glavni način preprečevanja melanoma je svetovanje ljudem, naj omejijo svojo izpostavljenost soncu z izogibanjem izpostavljenosti v tistih urah dneva, ko je UV sevanje najmočnejše (približno dve uri pred in po sončnem poldnevu), ter z uporabo primerne obleke, pokrivala in sončnih očal. Posebno pozornost je treba posvetiti otrokom. Uporaba izdelkov za zaščito pred soncem lahko pomaga preprečiti opekline in kožnega raka, vendar pa lahko privede tudi do večje izpostavljenosti soncu.